Search for:
  • Home/
  • Edukacja Dzieci/
  • Porównanie basenów stelażowych z innymi typami zbiorników. Przekonaj się, dlaczego to rozwiązanie jest najkorzystniejsze!
duży basen stelażowy

Porównanie basenów stelażowych z innymi typami zbiorników. Przekonaj się, dlaczego to rozwiązanie jest najkorzystniejsze!

Rozważasz zainwestowanie w swój własny basen i chcesz się zorientować, jakie opcje masz do wyboru? Sprawdzamy, czym charakteryzują się różne typy basenów – stałe, rozporowe i stelażowe. Porównaj zalety i wady różnych modeli i wybierz najlepszy dla siebie!

Co warto wiedzieć przed zakupem basenu stelażowego?

Własny basen w ogródku – co może być lepszego podczas upalnego lata? Ochłoda, rozrywka dla rodziny i przyjaciół albo prywatny relaks w ciszy – to bardzo kuszące walory, które doceniają osoby posiadające basen ogrodowy. Basen to jednak nieco większa inwestycja, dlatego warto najpierw zorientować się w temacie, zamiast od razu ruszać na spontaniczne zakupy. Jaki rodzaj basenu będzie się najlepiej nadawał do warunków w Twoim ogrodzie? Gdzie kupić basen stelażowy? Czy potrzebne są jakieś dodatkowe akcesoria? Oto nasz krótki przewodnik po temacie.

duży basen stelażowy
Duże baseny stelażowe pomieszczą całą rodzinę i nie wymagają pielęgnacji cały rok

Baseny stałe – czy mają więcej zalet niż baseny stelażowe?

Największy rozmach mają baseny stałe. Chociaż można wykonać je w najrozmaitszych wymiarach, raczej przyjmuje się, że baseny stałe to opcja wielkogabarytowa. Wykopanie w ziemi basenu wymaga przede wszystkim dużo miejsca na działce. Baseny stałe mogą być wylane betonem albo stanowić gotową formę z poliestru lub stali do montażu w ziemi. Instalacja basenu stałego to jednak potężna inwestycja. Oprócz wykopania otworu, zakupu materiałów i wykonania, musisz pamiętać, że o taki basen trzeba dbać przez cały rok. Oczywiście poza sezonem jest pusty, ale przez pozostałe pory roku gromadzą się w nim organiczne śmieci i śnieg. Niezabezpieczony basen stały może też stanowić zagrożenie dla małych dzieci. Basen stały to mimo wszystko luksus, który sprawdza się tylko w niektórych okolicznościach.

duży stelażowy basen z akcesoriami
Stelażowe baseny do kupienia na dollo.pl występują w wielu rozmiarach i w zestawach z akcesoriami

Baseny rozporowe – mniejsza alternatywa

Baseny rozporowe to mało wymagające i przeważnie niedrogie zbiorniki, dostępne niemal dla każdego. Ich ceny zwykle nie wynoszą więcej niż 150 złotych. Niecki nie są bardzo duże, więc pomieści je nawet niewielki ogródek. Wystarczy napełnić je wodą – wówczas same przyjmują odpowiedni kształt. Nie trzeba więc wkładać specjalnego wysiłku w ich montaż. Ich wadą mogą być rozmiary – w basenie o średnicy mniejszej niż dwa metry trudno o szaloną zabawę, o jakiej marzy się w przypadku wakacyjnego kąpieliska. To dobre rozwiązanie dla bardzo małych dzieci, dla których wyższy poziom wody byłby niebezpieczny. Jednak każdy starszy użytkownik może poczuć się mało usatysfakcjonowany albo wręcz narażać sprzęt na uszkodzenie próbą zbyt gwałtownej eksploatacji.

Baseny stelażowe – najkorzystniejsze rozwiązanie na lata

Baseny ze stelażem to optymalne rozwiązanie dla posiadaczy ogródka. Sklepy z basenami ogrodowymi mają w swojej ofercie baseny stelażowe w cenach od 500 złotych. Ich średnice przekraczają trzy metry, a największe, podłużne, mają nawet ponad cztery! W takich zbiornikach pomieści się i wybawi cała rodzina. Baseny są stabilne i bezpieczne – ich montaż polega na złożeniu metalowych rurek, na które naciąga się grubą folię basenową. Wymagają pewnych zabiegów w celu utrzymania wody w czystości. Wystarczy jednak zaopatrzyć się jednorazowo w zestaw akcesoriów, takich jak pompka, filtry i sprzęt do mycia, a zachowywanie krystalicznej wody przez cały sezon nie będzie stanowiło problemu. Dobrze przechowywane przez zimę mogą służyć przez długie lata!