Z ostatniej chwili

ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI

Grupa 0b wybrała się na kolejną już w tym roku szkolnym wycieczkę do VIII Ogrodu Jordanowskiego. Tym razem były to zajęcia pt. „Łamigłówki mądrej główki”. Przedszkolaki wcieliły się w role „agentów specjalnych” i odczytywały zaszyfrowaną wiadomość. Najpierw pracowały w grupie, a potem samodzielnie kodowały komunikat. Świetnie poradziły sobie z szyfrowaniem i wspaniale się przy tym bawiły. Grupa 0 b to doskonali ,,mali agenci”.


Innowacja pedagogiczna w oddziale 0b

Przedszkolaki od września uczestniczą w innowacji „Mały obieżyświat”. Dzieci rozpoczęły swoją podróż po Polsce, poznając „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Zajęcia prowadzone w ramach innowacji rozwijają zainteresowania literackie i historyczne, poszerzają wiedzę o regionach naszego kraju, zaznajamiają z tradycją, obyczajami i kulturą naszej ojczyzny.
Na przełomie października i listopada przedszkolaki skoncentrowały uwagę na stolicy. Wyruszyły w podróż po Warszawie, poznając legendy: „Wars i Sawa”, „Warszawska Syrenka”, „Złota kaczka”, "Bazyliszek" oraz śpiewając piosenki np. „Warszawa stolicą Polski”. Dzieci z oddziału 0b wykonały różnorodne prace nawiązujące do powyższej tematyki, a już wkrótce wyruszą w dalszą podróż po naszym pięknym kraju.


Niepodległa oczami dziecka

Przedszkolaki z oddziału 0a i 0b wraz z rodzicami, chcąc uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowały wystawę prac pt.: "Niepodległa oczami dziecka". Małe-wielkie dzieła zostały zaprezentowane na forum szkoły, aby mogła podziwiać je cała społeczność szkolna. Najbardziej pomysłowe, kreatywne i samodzielnie wykonane prace wzięły udział w konkursie ,,Znaki wolności’’. Celem wystawy było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych dzieci, pogłębienie wiedzy o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski oraz wspieranie pracy dydaktyczno – wychowawczej poprzez aktywną współpracę rodzic-nauczyciel-uczeń. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom za przygotowanie pięknych prac.


LEKCJA O JAPOŃSKIM TEATRZE

8 listopada dzieci z zerówek odwiedziła mama Ani z klasy 0a. W ramach doradztwa zawodowego prowadzonego w naszej szkole opowiedziała o swojej pracy w bibliotece, przybliżyła dzieciom pojęcia: biblioteka, audiobook, e-book; omówiła i zachęciła je do wypożyczania książek. Następnie pani Małgosia zaprosiła wszystkich do magicznego teatrzyku kamishibai. Jest to papierowy teatr obrazkowy lub teatr ilustracji, czyli technika opowiadania, do której wykorzystuje się plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Mama Ani przeczytała dzieciom wierszyk o piesku, a potem mogły stać się aktorami, dopowiadając tekst słynnego utworu Juliana Tuwima pt. „Rzepka". Bardzo dziękujemy pani Małgosi za ciekawe zajęcia.


DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA

8 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Zdrowego Jedzenia. Rano dzieci miały możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego w języku angielskim dotyczącego "Healthy and unhealthy food". Oprócz poznawania nazw produktów w języku angielskim dzieci utrwalały zwroty "I'm hungry" i "It's my tummy". Po zajęciach poszły na stołówkę, gdzie panie kucharki miło je zaskoczyły. Na suto i kolorowo zastawionym szwedzkim stole każde dziecko mogło znaleźć dla siebie zdrowe smakołyki. W podziękowaniu dzieci zaśpiewały paniom piosenkę, a potem zasiadły do ucztowania. Po śniadaniu zerówkowicze mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi. Dzieci wybierały z gazetek zdrowe i niezdrowe produkty, wycinały je i ozdabiały nimi ubranka sylwet. Wszyscy pracowali w wielkim skupieniu, aby na koniec pochwalić się swoimi małymi dziełami. .


Zajęcia otwarte

24 października odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia otwarte z rodzicami pt. „Kolorowa pani Jesień". W trakcie spotkania dzieci miały możliwość pokazania rodzicom, czego się już nauczyły. Na początku zatańczyły do melodii filmowej, potem odczytywały list Duszka Śmieszka, układały zdania, dzieliły wyrazy na głoski, wyróżniały samogłoski i spółgłoski. Pochwaliły się również znajomością języka angielskiego, kiedy to nazywały części ciała i śpiewały piosenkę "One little finger". Podczas zajęć przedszkolaki układały historyjkę obrazkową i jej elementy dopasowywały do konkretnych cyfr. Wszystko po to, żeby na końcu znaleźć się w jesiennym salonie masażyków, a potem odlecieć jak Harry Potter na zaczarowanych miotłach. Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie. Było miło i wesoło.


EKSPERYMENTY W JORDANKU

Przedszkolaki z oddziału 0b wybrały się na kolejną wycieczkę do ogrodu jordanowskiego przy ul. Suwalskiej. Tym razem brały udział w eksperymentach. Dowiedziały się, czym poznajemy świat, jakie mamy zmysły i jakie są stany skupienia. Mogły pod okiem instruktora przeprowadzać doświadczenia, m in. zobaczyły, jak naczynie samoczynnie napełnia się wodą. Najwięcej emocji wzbudził eksperyment z wciągnięciem jajka do butelki. Jak zwykle zajęcia bardzo się dzieciom podobały i niecierpliwością oczkują na kolejne.


ZAJĘCIA W AKADEMII TEATRALNEJ

W październiku już po raz drugi uczestniczyliśmy w spotkaniu teatralnym w ramach Akademii Teatralnej Przedszkolaka. Tym razem dzieci wysłuchały wiersza Aleksandra Fredry pt. „Paweł i Gaweł”, nauczyły się śpiewać piosenkę pt. „W teatrze" oraz ponownie spotkały się z psem Bingo. Dzięki niemu poznały nazwy pomieszczeń domowych w języku angielskim. Zerówkowicze mogli również wykazać się talentem aktorskim podczas przedstawienia „O panu Tralalińskim". Punktem kulminacyjnym programu było wręczenie Andrzejowi i Jasiowi z klasy Ob nagrody za najpiękniejsze prace o psie Bingo. Gratulujemy zwycięzcom!


ZAJĘCIA MUZYCZNO - RUCHOWE

Oddział przedszkolny po raz kolejny odwiedził tata Małgosi. Tym razem podczas zajęć dzieci ćwiczyły reagowanie ruchem na sygnały muzyczne oraz rozwijały poczucie rytmu poprzez zabawę w echo rytmiczne. Ponadto dzieci uczyły się kroku tańca śląskiego - koziorajki. Uwagę przyciągnęły instrumenty przyniesione przez pana Łukasza – flety. Przedszkolaki poznały budowę i brzmienie fletu sopranowego, altowego i tenorowego. W czasie zabawy integracyjnej tworzyły ilustracje do usłyszanej muzyki. Było to niezmiernie ciekawe spotkanie, za które jesteśmy bardzo wdzięczni.


COŚ Z NICZEGO

16 października uczniowie oddziału przedszkolnego uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Coś z niczego” zorganizowanych przez VIII Ogród Jordanowski. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak żyją jeże, co jedzą oraz poznały różne ciekawostki na ich temat. Następnie krok po kroku zerówkowicze wykonali papierowego jeża. Zajęcia plastyczne były fantastyczną przygodą, podczas której dzieci rozwijały umiejętności manualne oraz nauczyły się, w jaki sposób można wykorzystać różne materiały, by stworzyć własne dzieło sztuki.


Innowacja w oddziałach przedszkolnych

Od września dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczą w innowacji pedagogicznej pt. "Mały obieżyświat" napisanej przez wychowawców. Celem realizacji innowacji jest poszerzenie wiedzy dzieci o krajach europejskich, takich jak: Polska, Holandia, Niemcy, Szwecja, Hiszpania, Włochy, Dania, Francja, Austria, Finlandia, Grecja, Wielka Brytania w powiązaniu z ich położeniem geograficznym, walorami przyrodniczymi, tradycjami kulturowymi oraz obyczajowymi. Na początek przedszkolaki wybrały się na Podhale. Dowiedziały się, gdzie leży Zakopane, jak mówią górale, poszerzyły zasób słownictwa o takie wyrazy jak: kierpce i oscypek. W trakcie zajęć wszyscy obejrzeli film edukacyjny z tańcami góralskimi, a potem dzieci same postanowiły zatańczyć "Zasiali górale". Ola i Jaś zaprezentowali stroje, a na zakończenie zajęć zerówkowicze samodzielnie wykonali chusty góralskie. Niedługo wyruszymy w edukacyjną podróż poza granice naszego kraju.


AKTYWNY OGRÓD

16 października 2018 roku dzieci z oddziału Ob wybrały się na zajęcia sportowe do VIII Ogrodu Jordanowskiego, które odbywały się pod hasłem „Aktywny ogród”. Korzystając z pięknej jesiennej pogody, zajęcia przeprowadzono na świeżym powietrzu. Dzieci mogły doskonalić sprawność, szybkość, rozwijać celność, doświadczając jednocześnie, że z ruchu i współzawodnictwa można czerpać radość, wytrwałość, współodpowiedzialność oraz pokonywać własne słabości. Dziękujemy za zajęcia i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.


BEZPIECZNI W SIECI

12 października obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Komputera. Z tej okazji zerówkowicze brali udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Dzieci poznały budowę komputera, dowiedziały się, co to jest internet oraz jakie zagrożenia płyną z sieci i jak można im zapobiegać. Omówione zostały najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać podczas przeglądania stron internetowych. Uczniowie oddziału przedszkolnego wiedzą, że komputer może stać się uzależnieniem, dlatego powinniśmy korzystać z niego świadomie i bezpiecznie.


ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ

Czy w zerówce dzieci uczą się tylko literek? Nie! Wychowawczynie organizują również ciekawe zajęcia, dzięki którym maluszki mogą napisać własną bajkę. Wystarczy tylko kilka obrazków i już powstaje opowiadanie (nawet z elementami dreszczyku). Dzięki temu dzieci ćwiczą wyobraźnię, uczą się prawidłowo budować zdania, obserwują, jak pani zapisuje tekst. Na zakończenie tworzą do opowiadania kolorowe ilustracje. Takie zajęcia należą do ulubionych – każde dziecko ma szansę wykazać się kreatywnością.

Anna Witkowska


ODPOCZYNEK NA PLACU ZABAW

Piękna jesienna aura sprzyja wypoczynkowi dzieci z oddziałów zerowych na nowym placu zabaw. Mamy już zjeżdżalnię i konstrukcję do wspinaczki, na których bawimy się, poznajemy oraz integrujemy. Pamiętamy, że ruch i uśmiech to zdrowie.


PASOWANIE NA STARSZAKA

12 października 2018 r. w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły odbyła się uroczystość pasowania na starszaka. W tym ważnym dniu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Wykonując zadania przygotowane przez nauczycielki, przedszkolaki demonstrowały umiejętności, które każdy wzorowy starszak powinien posiadać. Dzieci bawiły się do utworu „Prawa-lewa”, doskonaląc orientację w schemacie ciała i koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową. Mnóstwo radości sprawiła zabawa do piosenki „Baby shark”, podczas której dzieci zaprezentowały znajomość języka angielskiego. Przedszkolaki zatańczyły również taniec z żonglerskimi chusteczkami. Ostatnim zadaniem był tor przeszkód, gdyż wzorowy przedszkolak powinien odznaczać się siłą i odwagą. Dzieci sprostały wyzwaniu, przechodząc przez ławeczkę z woreczkiem na głowie, turlając się po materacu, a na sam koniec celując woreczkiem do celu. Zmaganiom przyglądała się pani dyrektor Emilia Walczak, która doceniła wysiłki dzieci, przyjęła ich ślubowanie i pasowała każdego przedszkolaka na starszaka. Uroczystość przebiegła w radosnej atmosferze, a każde z dzieci otrzymało medal Wzorowego Starszaka. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej edukacji.

Anna Parol-Przybysz


Akademia Teatralna Przedszkolaka

28 września w Urzędzie Dzielnicy Targówek odbyła się Akademia Teatralna Przedszkolaka, w której uczestniczyły klasy 0a i 0b. Były to zajęcia teatralno – muzyczne połączone z nauką języka angielskiego. Podczas spotkania przedszkolaki z Targówka obcowały ze sztuką i teatrem, poznawały tajniki pracy aktora, dowiedziały się, co to jest scenariusz. W nauce języka towarzyszył dzieciom uroczy piesek Bingo Boy. Nasze „starszaki” bawiły się doskonale i z niecierpliwością oczekują kolejnych spotkań w ramach Akademii Teatralnej.
Na koniec zajęć ogłoszony został konkurs plastyczny "Mój pies”- zachęcamy najmłodszych do udziału i przekazywania prac wychowawcom do 12 października.


Zerówkowicze na basenie

Już od miesiąca nasi najmłodsi uczniowie mają możliwość bezpłatnego korzystania z kompleksu basenów rehabilitacyjnych przy ul. Balkonowej. Ten prezent otrzymaliśmy od burmistrza Targówka pana Sławomira Antonika. Dzieci z klasy 0a i 0b na basenie czują się wyśmienicie. Pod opieką ratowników - instruktorów oswoiły się z wodą i poznają tajniki pływania. Po efektywnym treningu zawsze czeka na nie nagroda, czyli zabawy w ciepłej wodzie. Jak widać na zdjęciach, z ich twarzy nie znikają uśmiechy. Dziękujemy!


ZAJĘCIA MUZYCZNO - RUCHOWE

Okres przedszkolny to doskonały czas na kształtowanie uzdolnień muzycznych dzieci i ich zainteresowania muzyką. W poniedziałek 24 września do oddziału przedszkolnego zawitali rodzice Małgosi, Pani Marzena i Pan Łukasz, którzy poprowadzili zajęcia muzyczno - ruchowe. Muzyka stała się dla dzieci źródłem radości, przyjemnych doznań oraz aktywizacji.
Celem zajęć było rozwijanie predyspozycji muzycznych dzieci, a w szczególności poczucia rytmu, słuchu muzycznego, umiejętności reagowania na sygnały. Dzieci ćwiczyły poruszanie się w rytmie ćwierćnut i ósemek, uczyły się rozpoznawania rejestru niskiego i wysokiego, brały udział w zabawach integracyjnych. Podczas zajęć przedszkolaki miały też możliwość gry na instrumentach – tworzyły podkład do piosenki „Gdy żołnierze idą drogą”, która szczególnie przypadła do gustu naszym chłopcom. Nie zabrakło tradycyjnych zabaw przy akompaniamencie pianina, np. „malarza”, podczas której muzyka pozwalała dzieciom na zaspokojenie potrzeby ekspresji twórczej.
Serdecznie dziękujemy Pani Marzenie i Panu Łukaszowi za spotkanie i przeprowadzenie zajęć rozwijających dziecięcą wrażliwość na dźwięki.

Anna Parol-Przybysz


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA NA TARGÓWKU

Dnia 20 września klasa 0a reprezentowała naszą szkołę w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka - Warszawa Stolicą Wolności 1918-2018 organizowanym przez Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika. Dzieci ubrane w biało - czerwone barwy wybrały się do Urzędu Dzielnicy Targówek, gdzie zaprezentowały plakaty wymarzonego placu zabaw, a następnie uczestniczyły w bardzo interesującym teatrzyku. Za udział w obchodach otrzymały dyplom i kolorowanki.