Z ostatniej chwili

JASEŁKA

Dziś u starszaków na małej scenie
Wielkie odbyło się przedstawienie.
Byli królowie trzej z podarkami,
Białe aniołki ze skrzydełkami,
Maria i Józef, Jezusek w żłobie.


20 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły jasełka dla swoich rodziców. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a także kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji. Przesłaniem, jakie nam wszystkim przyświecało, było również wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną oraz rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci prezentowały się wspaniale i równie pięknie recytowały teksty i interpretowały swoje role. Salę wypełniły aniołki, które śpiewały kolędy i pastorałki oraz recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli też pastuszkowie oraz dzieci góralskie. Na koniec przedszkolaki przygotowały upominki dla swoich najbliższych. Przedstawienie zostało zarejestrowane i trafiło do rodzin małych aktorów.


DEKORUJEMY BOMBKI

Coraz bliżej święta! Dzieci z oddziału przedszkolnego wykazały się ogromną kreatywnością podczas wykonywania bombek choinkowych ze styropianowych kul. Praca przebiegała dwuetapowo. Najpierw dzieci malowałyje farbami, następnie zabrały się do dekorowania za pomocą kolorowych tasiemek, brokatów, cekinów, piórek i naklejek. Bombki wyglądają wspaniale i z pewnością będą się efektownie prezentowały na domowych choinkach.


MIKOŁAJKI

6 grudnia jak dobrze wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie.


Najmłodsi przygotowują się do tego dnia bardzo starannie i dużo wcześniej, wykonując świąteczne ozdoby. W śnieżny poranek dzieci z oddziału przedszkolnego z niecierpliwością oczekiwały na Mikołaja i prezenty. Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze. Starszaki śpiewały piosenki, pastorałki, kolędy, recytowały wierszyki, aby otrzymać prezent. Świętowania i zabaw nie było końca. Dzieci brały udział w wyścigu zaprzęgu reniferów, odgadywały z zamkniętymi oczami, co skrywa worek pełen niespodzianek. Następnie czekała na nie zabawa z chustą animacyjną, układanie kształtów
z choinkowych łańcuchów. Gdy posiliły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, wykonały z ogromnym zapałem ozdoby z masy solnej. Wiemy z pewnych źródeł, że z pierwszą gwiazdką powróci do nas ta niepowtarzalna atmosfera.


ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

3 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dzieci obejrzały filmy na temat niepełnosprawności, a następnie wzięły udział w zabawach, podczas których miały doświadczyć różnych rodzajów niepełnosprawności. Przekonały się, jak ciężko jest posługiwać się jedną ręką, dotrzeć do celu, niczego nie widząc czy poznawać świat wyłącznie za pomocą zmysłu węchu lub dotyku. Był to wspaniały dzień, podczas którego dzieci uczyły się tolerancji, empatii i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych. Dowiedziały się też, w jaki sposób można im pomóc w życiu codziennym. Poznały wybitnych niepełnosprawnych ludzi kultury i nauki, jak Andrea Bocelli, Stephen Hawking, Jan Sebastian Bach, Franklin Delano Roosvelt. Na koniec wykonały pracę plastyczną przy piosence „Nieidealna” Arki Noego.


PRZEDSZKOLAKI W KRAINIE MISIÓW

Prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Ukazał się on w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślić, pluszowe misie stały się od razu olbrzymią atrakcją wśród najmłodszych. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o pozwolenie na nadanie misiom imienia Teddy i tak od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego udały się do bajkowej krainy misiów i wykonały przygotowane przez nie zadania. Poznały tam niezwykłą historię powstania pluszaków. Nie brakowało wierszy, piosenek, szalonych zabaw i śmiechu. Ochotnicy stanęli do zawodów na największego łakomczucha konfitur. Na koniec przyjaciele miśków wzięli udział w quizie wiedzy o niedźwiedziach oraz w zadaniu matematycznym pt. „Plasterek dla misia”.


DZIEŃ DYNI

Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, czas ogłosić Dzień Dyni! W oddziale przedszkolnym święto to obchodziliśmy 29 października. Dzieci ubrały się tego dnia na pomarańczowo – można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Podczas zajęć poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym owocem, że można z niej przygotować wiele dań: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Odbyły się dyniowe zabawy: klasyfikowanie dyń według wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej do najmniejszej, przeliczanie itp. Zadaniem starszaków było udekorowanie swojego owocu. Dzieci z zapałem zabrały się do pracy i powstały piękne dynie - każda inna, każda wyjątkowa. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy. Na zakończenie wszyscy delektowali się fantastycznym dyniowym ciastem przygotowanym przez mamę Niny.


SZEŚCIOLATKI W FOLWARKU BRÓDNO

Dnia 12 października dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na wycieczkę do Folwarku Bródno. Sześciolatki uczestniczyły w zajęciach, podczas których miały okazję zobaczyć zwierzęta hodowane w gospodarstwach wiejskich oraz nakarmić króliki, kozy i kury. Przyglądały się z bliska także indykom, gęsiom i perliczkom. Dzieci pogłaskały i nakarmiły kozy, dotknęły owczej wełny, sprawdziły, czy każda krowa ma rogi. Wspaniałą atrakcją były odwiedziny w stajni, w której mieszkają kucyki i konie, a także przejażdżka konna w asyście animatorek. Niezwykłą przyjemnością było pogłaskanie królika. Uczestnicy wycieczki odwiedzili chatę, w której znajdował się sprzęt do inkubowania jaj. Dowiedzieli się, jak należy opiekować się zwierzętami. Na zakończenie dzieci ze smakiem zjadły kiełbaski pieczone nad ogniskiem. Trudno było się rozstać z czworonożnymi przyjaciółmi i wiejskim klimatem w stolicy. Mamy nadzieję, iż wspomnienia z wycieczki pozostaną na długo w pamięci dzieci.


PASOWANIE NA STARSZAKA

"Rzecz to wielka niesłychanie, gdy starszakiem się zostanie"– tymi słowami dzieci z oddziału przedszkolnego powitały dyrekcję szkoły, przedstawicielkę Rady Rodziców oraz swoich bliskich na uroczystości pasowania na starszaka. Sześciolatki zaprezentowały program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i wykonały układ taneczny. Pokazały, jak wiele się nauczyły i są gotowe, by rozpocząć przygodę ze szkołą, nie rezygnując z beztroskiego dzieciństwa. Na zakończenie akademii dyrektor Anna Perczyńska dokonała uroczystego pasowania. Pamiątkowe książki dla dzieci ufundowała Rada Rodziców, a wręczyła je skarbnik RR - pani Agnieszka Masłowska. Po pasowaniu rodzice podjęli starszaków poczęstunkiem.


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest przede wszystkim dedykowane dzieciom. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim cudownie pobudza wyobraźnię. Książka buduje więzi między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym jest czytana. Głośne czytanie trenuje także mózg i pomaga zachować psychiczną równowagę. W szkole często czytamy na głos, bardzo to lubimy. Zadbamy o to, by codziennie znaleźć czas na głośną lekturę.


WARSZTATY Z LEGO

Jak to zrobić, żeby dzieci nie wiedziały, że się uczą? Najlepiej wykorzystując lubiane przez wszystkich klocki. 23 września dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których układały rozmaite modele z klocków LEGO. Trudność polegała na tym, że dzieci korzystały z instrukcji i musiały odwzorować modele, ćwicząc przy tym orientację przestrzenną i logiczne myślenie. Jak widać na zdjęciach, poszło im doskonale! Uwielbiamy uczyć się poprzez zabawę.


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka pod patronatem zastępcy Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy pana Jędrzeja Kunowskiego i Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania pani Katarzyny Majdury. W tym roku świętowanie odbyło się pod hasłem: „Przedszkolak w krainie wielkich emocji”. Na spotkanie online z panem burmistrzem oraz panią naczelnik przygotowaliśmy krótką formę artystyczną opowiadającą o emocjach. Podczas swego pierwszego występu w szkolnych murach dzieci z entuzjazmem zaprezentowały anglojęzyczną piosenkę pt. „If you’re happy” . Z zachwytem oklaskiwały także artystyczne pokazy przedszkolaków z dzielnicy Targówek. Nasze starszaki otrzymały pamiątkowy dyplom oraz upominki, za które serdecznie dziękujemy.


ARCHEOLODZY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

21 września dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w warsztatach archeologicznych, podczas których dowiedziały się, na czym polega praca archeologa oraz paleontologa, poznały narzędzia, z których korzystają. Dzieci wzięły również udział w pracach wykopaliskowych. Udało im się odkryć cenne zabytki, które następnie dokładnie zbadały. Po warsztatach wszystkie dzieci stwierdziły, że w przyszłości chcą zostać naukowcami.


SPOTKANIE ZE STRAŻNICZKAMI MIEJSKIMI

15 września oddział przedszkolny odwiedziły przedstawicielki Straży Miejskiej. Dzieci utrwaliły znajomość numerów alarmowych oraz sposobów wzywania pomocy.
Podczas zajęć omówione też zostały zasady bezpiecznej zabawy, prawidłowych relacji z rówieśnikami i dorosłymi, ustalania granic i umiejętności odmawiania. Dzieci słuchały z ogromnym skupieniem. Spontanicznie wypowiadały się na temat własnych doświadczeń. Z nieskrywanym entuzjazmem poznawały elementy munduru oraz wyposażenia strażnika - mogły potrzymać pałkę policyjną! Serdecznie zaprzyjaźniły się z maskotką Straży Miejskiej. Starszaki zrozumiały, że funkcjonariusze - policjanci, strażacy i strażnicy miejscy - są naszymi przyjaciółmi w mundurach. To była ważna lekcja dla każdego dziecka.