Szkoła Promująca Zdrowie

MÓJ ULUBIONY SPORTOWIEC 2020

W imieniu nauczycieli wychowania fizycznego zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Mój Ulubiony Polski Sportowiec 2020".
 Celem konkursu jest promowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz inspirowanie młodych twórców do rozwijania umiejętności plastycznych. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej całą postać lub portret wybranego ulubionego sportowca.
 Pracę należy wykonać w formacie mieszczącym się pomiędzy A3 i A4 dowolną techniką ( malarstwo, rysunek, grafika, wyklejanka, itp.)
 Wykonane prace (podpisane na odwrocie) oraz podpisaną kartę uczestnika, która znajduje się w załączniku, należy składać w sekretariacie w godzinach pracy szkoły do 13 maja.
 Szkolna komisja konkursowa wybierze najlepsze prace, które zostaną przesłane do organizatora.  Koordynatorami szkolnego etapu konkursu są nauczyciele wychowania fizycznego Jolanta Koch i Małgorzata Koperska.

  1. Regulamin konkursu
  2. Karta zgłoszenia

Pho3nix Active School

  Nasza szkoła zaangażowała się w akcje Fundacji Pho3nix – Pho3nix Active School mające na celu popularyzację aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Wzięliśmy udział w zbiórce pieniędzy dla WOŚP, ćwicząc na lekcjach wychowania fizycznego, odtwarzając treningi w domach i dzięki temu zbierając punkty zamieniane na złotówki. W tej akcji wzięło udział stu trzech uczniów z klas 4 - 8. Dołożyliśmy cegiełkę do zbiórki w postaci 824 zł. Wszystkie szkoły z całej Polski uzbierały 1 054 000 zł dzięki aktywności fizycznej.
  Pho3nix proponuje również dodatkowe formy aktywności ruchowej. Była już choreografia, którą zaliczyliśmy na lekcji wychowania fizycznego, a teraz namawiamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym. Pani Jolanta Koch – koordynator akcji Pho3nixa w SP 378 - zgłosiła nas do konkursu na jak najwięcej przebytych kroków oraz najciekawsze obchody Międzynarodowego Dnia Sportu, które to akcje przeprowadzone zostaną już w kwietniu. Zachęcamy do pobrania aplikacji Pho3nix Kids i aktywności ruchowej pokazującej liczbę kroków. Szczegółowe informacje na temat konkursu i aplikacji znajdują się w załącznikach.


Spotkania ze specjalistą w programie „Dziel się uśmiechem”

Realizując program „Dziel się uśmiechem” w naszej szkole, sięgamy po różne metody, aby zapobiegać chorobom jamy ustnej i zadbać o świadomość dzieci w tym temacie. Z badań ekspertów wynika, że ponad 70% dzieci w wieku 5-13 lat ma próchnicę, a jedną z przyczyn jest właśnie niewłaściwa higiena jamy ustnej. Dlatego też, aby poszerzyć zakres działań profilaktycznych w temacie higieny jamy ustnej, rozpoczęliśmy cykl spotkań ze stomatologiem panią Anną Markowską, która jest absolwentką naszej szkoły oraz mamą jednej z naszych uczennic. Pani Ania zgodziła się przeprowadzić spotkania z uczniami biorącymi udział w programie, czyli uczniami klas 1- 6. Podczas pierwszego spotkania w klasach 4a i 4b omówiła zasady dbania o jamę ustną. Jasno i konkretnie przedstawiła zagrożenia, jakie występują w przypadku zaniedbania higieny jamy ustnej oraz omówiła związane z tym choroby. Dzieci dowiedziały się, jak zdrowo się odżywiać, jak się zachować w przypadku, gdy nie mamy dostępu do szczoteczki i pasty do zębów, a także jak może nam pomóc bezcukrowa guma Orbit. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu, a na koniec otrzymały gumy Orbit od firmy Mars Polska, z którą współpracujemy przy realizacji programu w szkole i która jest współorganizatorem programu w Polsce.

Jolanta Koch


Profilaktyka raka piersi

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie, przy współpracy pielęgniarki szkolnej każdego roku odbywają się warsztaty poświęcone profilaktyce zdrowia. Udział w nich biorą dziewczęta z najstarszych klas. W tym roku szkolnym uczennice klas 7 i 8 wysłuchały wykładu dyplomowanej położnej pani Urszuli Rutkowskiej. Dowiedziały się, jak można dokonać samokontroli piersi, na co zwrócić szczególną uwagę już w wieku nastoletnim i jak postępować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Zajęcia miały nie tylko charakter teoretyczny, ale również praktyczny. Każda uczennica mogła przećwiczyć na fantomie, jak dokonać kontroli piersi. Spotkanie z panią położną było dla nastolatek cenną lekcją, która przyda się na pewno w przyszłości do profilaktyki zdrowotnej w postaci samokontroli piersi.

J. Koch i M. Koperska


Zdrowe śniadanie w naszych domach

W ramach Tygodnia Zdrowia co roku organizujemy wspólne zdrowe śniadanie. Pomimo kwarantanny znów nam się udało. W warunkach domowych, z najbliższymi przygotowywaliśmy i spożywaliśmy zdrowe śniadanie. Uczniowie udowodnili, że znają zasady prawidłowego żywienia i chętnie angażują się w prozdrowotne akcje. Czas spędzony z rodziną podczas przyrządzania posiłku zbliża do siebie, umacnia więzi rodzinne, a szeroki odzew na nasz apel pozwala wierzyć, że wzmacniają się też więzi ze szkołą. Wierzymy, że w niedługim czasie spotkamy się z wami w murach szkoły, gdzie razem będziemy bawić się i organizować ciekawe przedsięwzięcia. Prezentujemy kilka spośród kilkudziesięciu nadesłanych zdjęć. Nie możemy opublikować wszystkich, ale po powrocie do szkoły przygotujemy wystawę nadesłanych fotografii. Dziękujemy za udział w akcji i zachęcamy do przyrządzania wspólnych zdrowych posiłków na co dzień.

Zespół ds. Promocji Zdrowia


Tydzień zdrowia

Okres przedświąteczny i czas, w którym się znaleźliśmy, to okazja, by zadbać o swoje zdrowie. 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Jako Szkoła Promująca Zdrowie zachęcamy do aktywności ruchowej każdego dnia, zdrowego odżywiania i zadbania o dobre samopoczucie. Zjedzmy jutro wspólnie zdrowe śniadanie, tak jak co roku całą szkołą, przygotowując je samodzielnie lub z pomocą najbliższych. Pamiętajcie o wszystkich niezbędnych składnikach. W ten czas intensywnej pracy przy komputerze pamiętajcie o robieniu przerw i ćwiczeniach odciążających kręgosłup. Otaczajcie się ulubioną muzyką i dbajcie o dobrą atmosferę wokół siebie. Dbajcie o swój mózg, ćwiczcie pamięć – rozwiązując quizy, rebusy, krzyżówki. Nie nadużywajcie cukru, jedzcie dużo warzyw i owoców. Pamiętajcie, wszystko w Waszych rękach, zwłaszcza zdrowie. Przenieśmy się w sentymentalną podróż w czasie, kiedy to nasza szkoła, jeszcze jako Gimnazjum 143 wzięła udział w konkursie „Zdrowie w twoich rękach” i nagrała film na ten temat. Miłego oglądania?
https://youtu.be/GWCKA-y2Na8


DRUGA LEKCJA OTWARTA W PROGRAMIE „DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”

 W ramach programu „Dziel się Uśmiechem”, który realizujemy w naszej szkole od września 2019 roku, gościliśmy organizatorów z firmy Mars Polska, przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Radia WAWA, które jest patronem medialnym akcji. Podczas lekcji dzieci uczyły się, do czego służą zęby, kiedy się pojawiają i jak należy o nie dbać. Wraz z wychowawczynią, panią Anną Witkowską udzieliły wywiadu na temat realizacji programu w naszej szkole oraz połączyły się ze studiem i na żywo zaśpiewały piosenkę. Lekcja przebiegła w miłej atmosferze, dzieci otrzymały upominki od organizatorów oraz gości z Radia WAWA. Na pewno na długo zapamiętają tak nietypowe zajęcia, a najważniejsze, że wiedzą już, jak prawidłowo pielęgnować zęby, aby mieć hollywoodzki uśmiech.
Akcja „Dziel się Uśmiechem” jest jedną z wielu promujących zdrowie w naszej szkole, stanowi część wieloletniego programu „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Jolanta Koch


Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

 Jak co roku w naszej szkole 6 grudnia zorganizowaliśmy Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów z klas 6 - 8. Po zaciętych pojedynkach wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Natalia Niemińska, drugie wywalczyła Kinga Markiewicz, a na trzecim stopniu podium stanęła Natalia Podlasek. Wśród chłopców z klas szóstych mistrzem został Bartosz Wronka, a wicemistrzem Bartosz Kowalski. W klasach starszych najlepszy okazał się Beniamin Ziołecki, drugie miejsce zajął Adrian Poprawa przed Maciejem Bronikowskim. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki od Mikołaja. Gratulujemy serdecznie!

Małgorzata Koperska, Jolanta Koch


Wicemistrzostwo dzielnicy w zawodach „Od zabawy do sportu”

  Reprezentanci klas 1 - 4 wzięli udział w zawodach „Od zabawy do sportu”. Były to konkurencje drużynowe w formie wyścigów rzędów. Liczyła się szybkość, zwinność, dokładność, ale też współpraca w grupie. Spośród jedenastu drużyn biorących udział w zawodach nasi reprezentanci po bardzo zaciętej rywalizacji uplasowali się na drugim miejscu, przegrywając ze szkołą sportową tylko jednym punktem. Co to były za emocje! Na półmetku byliśmy pierwsi, o wyniku zadecydowała ostatnia konkurencja. Drugi raz wzięliśmy udział w tych zawodach, może do trzech razy sztuka? Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Kopp, Natalia Nawrocka, Krzysztof Lewandowski, Tymon Betlej, Hania Sosnowska, Maksym Badliuk, Julia Wizińska, Maja Sajnoga, Jakub Kurek, Kacper Strusiński, Magda Kaczorek, Tosia Dobrzyńska, Karol Leszczyński, Amelka Pamięta, Julian Dąbrowski, Weronika Soszyńska, Igor Świątek i Leon Wnuk. Wszyscy otrzymali medale, nagrody rzeczowe oraz puchar dla szkoły.
Gratulujemy serdecznie uczestnikom zawodów i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

Jolanta Koch


DNI DOBREGO JEDZENIA
u nas trwają cały rok

 Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia uczniowie klas czwartych i piątych spotkali się z panią dietetyk Anną Cieślańską, by omówić zasady zdrowego komponowania posiłków, szczególnie zdrowego śniadania. Pani ekspert przekazała konkretne informacje, co powinno znaleźć się w składzie śniadania, aby było one kompletne i zawierało niezbędne składniki odżywcze. Dzieci miały też możliwość skomponowania własnych posiłków podczas wspólnego „Zdrowego śniadania”, które cała szkoła spożywała w jeden umówiony dzień. Dodatkowo kupując produkty w sklepiku szkolnym, mogliśmy wybrać te, które mają odpowiednią ilość kalorii.


ODPOWIEDZIALNE STOSOWANIE ANTYBIOTYKÓW

  Jak co roku nasza szkoła włącza się do akcji ogólnoświatowych związanych z troską o zdrowie naszych uczniów. W dniach 18 - 24 listopada obchodziliśmy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Problem narastającej oporności tej grupy leków może doprowadzić do całkowitego braku ich skuteczności w stosunku do bakterii, które wytwarzają mechanizmy odporne. Dlatego też ważne jest budowanie świadomości na ten temat w środowisku dzieci i młodzieży oraz rodziców. We współpracy z pielęgniarką szkolną przygotowaliśmy prezentację multimedialną i papierową a także wystawę na forum szkoły. Nauczyciele prowadzący zajęcia w świetlicy szkolnej również włączyli się do tej akcji, prowadząc pogadanki, udostępniając prezentację jak również przeprowadzając konkurs plastyczny i odgrywając scenkę przedstawiającą szkodliwe działanie antybiotyku na przeziębienie i grypę. Mamy nadzieję, że chociaż odrobinę przyczyniliśmy się do poszerzenia wiadomości na tak ważny temat.

M.Koperska i J.Koch


DZIELNICOWE DNI DOBREGO JEDZENIA

 Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach Dni Dobrego Jedzenia. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na urodziny Ananaska, ucznia Pana Kleksa. Przyjęcie pod hasłem: „Świętuj z nami zdrowymi przekąskami” odbywało się w Szkole Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera. Przybyło wiele postaci z bajek. Naszą szkołę reprezentowała Calineczka, w którą wcieliła się Amelka, a towarzyszyli jej Ala, Kinga i Tomek - uczniowie klasy 5b. Przygotowali oni wiele smacznych i zdrowych przekąsek oraz kartkę urodzinową dla jubilata. W trakcie uroczystości można było degustować wszystkie potrawy oraz wziąć udział w zabawach przygotowanych przez gospodarzy. Na zakończenie imprezy przeprowadzono krótkie warsztaty plastyczne. To była bardzo miła, zdrowa i słodka zabawa. Dziękujemy za zaproszenie.


„Wstańcie, chodźmy!” - ze św. Janem Pawłem II po mieście

 Reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w grze miejskiej zorganizowanej z okazji Dzielnicowych Dni Papieskich. Każda drużyna miała przyjąć nazwę nawiązującą do osoby lub pontyfikatu Jana Pawła II. Pamiętając o zamiłowaniu papieża do górskich wędrówek, nasz zespół mianował się Górołazami. Uczestnicy przemieszczali się według mapy w poszukiwaniu dwunastu punktów z zadaniami, umieszczonych w okolicach parku Bródnowskiego. Różnorakie rebusy, zagadki, szyfry, zadania sprawnościowe, sprawdzające wiedzę itp. trzeba było rozwiązać jak najlepiej i w jak najkrótszym czasie. Nasz zespół dobiegł na metę jako pierwszy z półgodzinną przewagą nad rywalami. W skład reprezentacji weszli przedstawiciele klas z każdego poziomu: kl. 4a – Natalia Nawrocka, kl. 5b – Zosia Nawrocka, kl. 6a Zuzia Gawryszewska, kl. 7a – Michał Siemiątkowski i kl. 8a – Piotr Ługowski. Było to bardzo cenne doświadczenie dla wszystkich uczestników. Dziękujemy za wspaniałą współpracę i gratulujemy zwycięstwa!

Jolanta Koch


Konkurs żywieniowy „Z dynią za pan brat”

 Sezon dyniowy został uwieńczony w naszej szkole konkursem żywieniowym „Z dynią za pan brat”. Wzięło w nim udział szesnastu uczniów z klas VI - VIII. Przygotowali oni pyszne i pomysłowe dania z dynią w roli głównej, które oceniała komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor Monika Chacińska, dietetyk Anna Cieślańska, pielęgniarka szkolna Danuta Dąbrowicz, Emilia Jakóbczyk – pracownik administracyjny szkoły oraz Małgorzata Koperska i Jolanta Koch – organizatorki konkursu. Komisja brała pod uwagę skład potraw, walory smakowe oraz estetykę podania. Po burzliwych naradach jury przyznało pierwsze miejsce Oliwii Strąk i Natalii Utek za pastę dyniową, ciasto, sałatkę z pieczoną dynią, dynię marynowaną i zupę (tak, dziewczęta przygotowały pięć potraw). Drugie miejsce zajęły ex aequo Edyta Borzym i Nicole Kabzińska za „Przysmaki jesieni” (dyniowy serniczek, kompocik dyniowy i ciasto) oraz Kasia Zawodnik i Ola Ferenc za kruche ciasteczka dyniowe. Trzecie miejsce przypadło Milenie Kowalczuk, Lenie Bylicy i Justynie Wysockiej za „Dynię we mgle”. Wyróżnienie otrzymał Jan Adamczyk za ciasto dyniowe. Nagrody ufundował SZPZLO Targówek. Było pysznie, zdrowo i kolorowo. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom gratulujemy, a was zachęcamy do kulinarnych doświadczeń z dynią i nie tylko.


Europejski Tydzień Sportu w klasach 1-3

 Z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu w klasach 1-3 zorganizowaliśmy zawody sportowe. Dzieci miały zadania biegowe, skocznościowe i zwinnościowe podczas wyścigów rzędów. W poziomie klas pierwszych niepokonana okazała się klasa 1a przed klasą 1d i 1c. Spośród klas drugich najlepiej wypadła 2c, przed klasą 2a i 2b. W klasach trzecich odbył się mecz w zbijaka na punkty do dwóch wygranych setów. Po pierwszym secie prowadziła klasa 3a, ale w drugim 3b wyrównała do 1:1, a w trzecim pokonała przeciwników. Pamiętajmy jednak, że miejsca nie są najważniejsze. Liczy się to, że wszyscy mogli aktywnie spędzić czas, poruszać się, przeżyć pozytywne emocje i cieszyć się ze wspólnej zabawy.

Jolanta Koch


Program „Od skutera do Harleya”

 Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w programie „Od skutera do Harleya”, organizowanym przez Warsaw Chapter Poland we współpracy z Komendą Stołecznej Policji, Mazowieckim Kuratorium Oświaty, Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy, Biurem Edukacji m. st. Warszawy, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie, Polskim Związkiem Motorowym, Fundacją Drogi Mazowsza, Fundacją „Jednym Śladem” i Polską Izbą Ubezpieczeń. Program składa się z 3 części: prelekcji multimedialnej o tematyce związanej z konkursem wiedzy o ruchu drogowym, testu będącego pierwszym etapem konkursu oraz testu finałowego będącego drugim i ostatnim etapem zmagań.
W naszej szkole gościliśmy przedstawiciela prawa - policjanta, który przypomniał o zasadach poruszania się i zachowania na drodze a także Prezydenta Warsaw Chapter Poland, który opowiedział o Harleyach dawniej i dziś.
Uczniowie klas 7a i 8a mogli obejrzeć stare i nowe modele Harleya. Przystąpili także do konkursu, w którym główną nagrodą jest skuter. Największą liczbę punktów zdobyli Maja Sierakowska z klasy 8a i Mateusz Spora z klasy 7a. Jednak o wyniku końcowym zadecydował czas oddania testu i to Maja zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w listopadzie.
Gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w finale.

Jolanta Koch


Konferencja prasowa programu „Dziel się uśmiechem”

 25 września 2019r. odbyła się konferencja prasowa z okazji rozpoczęcia 7. edycji programu „Dziel się uśmiechem”, na którą została zaproszona pani Jolanta Koch, koordynator programu w naszej szkole. Była to okazja do przedstawienia idei programu oraz wyników z poprzednich edycji. Eksperci programu zaprezentowali zatrważające wyniki badań, pokazujące, że ponad 70 % dzieci w wieku 5-13 lat ma próchnicę, której przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Dorota Olczak-Kowalczyk – Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, prof. Marzena Dominiak – Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Małgorzata Szukała – Kierownik ds. promocji i pozyskiwania dochodów, Polski Czerwony Krzyż, Beata Rożek – Dyrektor ds. korporacyjnych Mars Polska oraz Ambasadorka programu Magdalena Różczka. Podczas konferencji pokazano, jak Polski Czerwony Krzyż współpracuje ze szkołami i jak przebiega realizacja programu. Zaprezentowano zdjęcia oraz film z lekcji otwartej nakręcony w naszej szkole. Życzymy miłego oglądania! Przed nami promocja zdrowych nawyków i prawidłowej higieny jamy ustnej we wszystkich klasach.


PROGRAM „DZIEL SIĘ UŚMIECHEM” W NASZEJ SZKOLE

 Z nowym rokiem szkolnym przybywa nam akcji i programów zdrowotnych. Jednym z nich jest program edukacyjno – profilaktyczny „Dziel się uśmiechem”, który od 2013 roku prowadzi Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Celem programu jest promocja zdrowych nawyków i edukacja dzieci w klasach 1-3 i 4-6 na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.
Jesteśmy już w posiadaniu materiałów edukacyjnych dla klas 1-6, z których będziemy korzystać podczas realizacji projektu. Uczestnictwo w programie zapoczątkowała klasa 3b, w której wychowawca pani Małgorzata Hanc poprowadziła lekcję modelową na podstawie materiałów edukacyjnych. Dzieci dowiedziały się, jak zbudowane są zęby, jak należy o nie dbać i co robić, gdy nie ma szczoteczki i pasty w pobliżu. Podczas lekcji obecni byli przedstawiciele Mazowieckiego Oddziału PCK, firmy Mars Polska oraz ambasadorka tegorocznej edycji programu, znana aktorka, pani Magdalena Różczka. Lekcja bardzo się podobała zarówno dzieciom, jak i przybyłym obserwatorom. Dzieci mogły porozmawiać z panią Magdą, dostać autograf a także zrobić pamiątkowe zdjęcia. Podczas zajęć został nakręcony film, który będzie promował VII edycję programu oraz pokaże współpracę PCK z nauczycielami i ze szkołami realizującymi program.

Jolanta Koch


SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Dziękujemy wszystkim członkom naszej społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom za udział w działaniach, akcjach zdrowotnych, profilaktycznych i edukacyjnych. Przed nami ostatni rok ubiegania się o Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, a więc mnóstwo pracy w nowym roku szkolnym. Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji, mamy nadzieję, że spotkanie z ratownikiem WOPR przypomniało o konieczności zachowania bezpieczeństwa w każdej sytuacji. My też udajemy się na odpoczynek, by wrócić z nowymi siłami i pomysłami już we wrześniu.
Do zobaczenia!

Koordynatorzy programów zdrowotnych:
Szkoła Promująca Zdrowie: Jolanta Koch
Trzymaj Formę: Małgorzata Koperska


BADANIA SŁUCHU I OBJĘTOŚCI PŁUC

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie we wspołpracy z panią pielęgniarką i SZPZLO ZOZ organizujemy różnego rodzaju zajęcia i badania profilaktyczne. W tym roku szkolnym wśród uczniów klas młodszych przeprowadzono badanie słuchu. Niektóre dzieci już po tych wstępnych badaniach otrzymują skierowania na dalsze konsultacje w celu wykrycia lub wyeliminowania ewentualnych zaburzeń słuchu. Starsze klasy miały przeprowadzoną spirometrię, czyli badanie medyczne, podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Badanie to jest przydatne m.in. do rozpoznania astmy. Uczymy dzieci, że profilaktyka jest lepsza od leczenia, więc trzeba się badać i zapobiegać ewentualnym chorobom.
W nowym roku szkolnym zajmiemy się m.in. higieną jamy ustnej w programie edukacyjnym „Dziel się uśmiechem”.

Jolanta Koch,
Małgorzata Koperska


MAMY PÓŁFINALISTKĘ PROGRAMU
BAKE OFF JUNIOR

Pragniemy poinformować, że w tym roku szkolnym uczennica Julia Łucyn z klasy 8c została półfinalistką programu telewizyjnego Bake Off - Junior. Stawką był m.in. tytuł Polskiego Mistrza Wypieków. Julia poradziła sobie bardzo dobrze. Jak czytamy w spocie reklamowym programu, pasję do pieczenia odkryła 2 lata temu, a umiejętności kulinarne kształci pod okiem mamy i babci. W programie musiała zmierzyć się z wieloma wyzwaniami kulinarnymi, co dało jej ogromną możliwość rozwijania swoich umiejętności.
W szkole Julia brała udział w wielu konkursach kulinarnych. Największy sukces to zajęcie I miejsca w konkursie z okazji Dni Zdrowego Jedzenia i Picia w kategorii ciast, gdzie zachwyciła jurorów i uczestników swoim rafaello i browni z chilli.
Wiemy, że Julia marzy o prowadzeniu bloga kulinarnego i otworzeniu własnej cukierni, czego z całego serca Jej życzymy. Powodzenia Julka! Trzymamy kciuki!


Spotkanie z ratownikiem WOPR

Tradycyjnie przed wakacjami w naszej szkole odbyło się spotkanie ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z uczniami. Dzieci dowiedziały się, jak postępować, będąc nad wodą, jak bezpiecznie korzystać z kąpieli, udzielać pierwszej pomocy na kąpieliskach otwartych i zamkniętych oraz jak zapobiegać poparzeniom i udarom słonecznym. Każdy uczeń mógł wykonać reanimację na fantomie a także zaznajomić się ze specjalistycznym sprzętem ratowniczym.


Profilaktyka uzależnień

W ramach Tygodnia Zdrowia zorganizowaliśmy uczniom warsztaty z profilaktyki uzależnień. Na boisku szkolnym nasz pedagog, który jest specjalistą od terapii uzależnień, przeprowadził warsztaty dla uczniów dotyczące uzależnienia od palenia papierosów. Obrazowo i przy użyciu specjalistycznego sprzętu pokazał, jak wyglądają nasze płuca po zapaleniu papierosa, jakie są związane z tym konsekwencje zdrowotne, co się dzieje z organizmem, gdy już wpadnie w nałóg. Mamy nadzieję, że te warsztaty przemówią do osób zagrożonych paleniem papierosów.


DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

3 czerwca z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy piknik sportowy. Turnieje piłki nożnej i siatkowej to już tradycja na takiej imprezie, ale w tym roku dodaliśmy trochę nowości, by każdy znalazł coś dla siebie. Na boisku pojawiły sie gigantyczne dmuchańce, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych uczniów. Starsi grali w piłkę, ćwiczyli zumbę z Anią Delfiną albo tańczyli z grupą Tazaro. Rada Rodziców zapewniła dzieciom wodę, lody i przekąski. Dopisała też pogoda, więc dzień można uznać za udany.
Dziękujemy Dyrekcji szkoły oraz Radzie Rodziców za dofinansowanie atrakcji piknikowych.


ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

W ramach Tygodnia Zdrowia obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, w związku z tym przeprowadziliśmy wraz z dietetykiem panią Anią Cieślewską warsztaty kulinarne pod hasłem „Woda i jej zdrowotne właściwości”. Wykorzystaliśmy wodę ze szkolnego źródełka do przygotowania soków, napojów i koktajli warzywnych i owocowych. Pani dietetyk opowiedziała, jakie funkcje w naszych organizmach pełni woda i jak można ją wykorzystać w żywieniu. Dowiedzieliśmy się, które składniki najlepiej spełniają swoją rolę w połączeniu z innymi oraz jak najlepiej je wykorzystać nie tylko pod względem smakowym, ale także zawartości witamin. Każdy mógł skomponować swój własny koktajl.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska


Dbamy o dobry klimat społeczny

Obchodziliśmy w naszej szkole Dni Życzliwości i Pozytywnego Myślenia. Na korytarzach zawisły zwroty grzecznościowe oraz cytaty, złote myśli motywujące do działania, podtrzymujące na duchu, dostarczające energii. Atmosfera w szkole jest bardzo ważna i dbamy o to, aby każdy dobrze się w niej czuł. Odpowiedni klimat społeczny to podstawa dobrego funkcjonowania naszego organizmu i relacji międzyludzkich.


PROFILAKTYKA RAKA PIERSI

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie przy współpracy pielęgniarki szkolnej odbyły się warsztaty poświęcone profilaktyce raka piersi. Dziewczęta z klas 8 i 3 oddziałów gimnazjalnych wysłuchały bardzo ciekawego i profesjonalnego wykładu dyplomowanej położnej pani Urszuli Rutkowskiej. Dowiedziały się, jak funkcjonuje organizm nastolatki, jak można dokonać samokontroli piersi, na co zwrócić szczególną uwagę już w wieku młodzieńczym i jak postępować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Zajęcia miały nie tylko charakter teoretyczny, ale i praktyczny. Każda uczennica mogła dokonać kontroli piersi na fantomie. Spotkanie z Panią położną było dla nastolatek bardzo cenną lekcją.

Jolanta Koch i Małgorzata Koperska


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca nasza szkoła rozkwitła. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny powitaliśmy, ubierając się na kolorowo. Dominowały motywy kwiatowe. To prosty sposób na wprowadzenie radosnego, pozytywnego nastroju. W ramach trwającego Tygodnia Zdrowia każda klasa wspólnie przygotowała i zjadła drugie śniadanie. Połączyliśmy w ten sposób działanie na rzecz budowania dobrych relacji i promocję zdrowia.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Co roku 21 marca nasza szkoła uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa. Dzieci dowiadują się, co to jest zespół Downa, poznając takie osoby bliżej, oglądając filmy i uczestnicząc w pogadankach. Solidaryzujemy się z nimi poprzez założenie kolorowych skarpetek. Z roku na rok w akcji bierze udział coraz więcej osób, co oznacza, że wzrasta świadomość naszych podopiecznych na temat tej choroby i rozumieją, że trzeba walczyć z krzywdzącymi stereotypami, jakie przez lata narosły wokół osób, które urodziły się z wadą genetyczną.


TESTY DIAGNOSTYCZNE W KLASACH PIERWSZYCH

Uczniowie klas pierwszych od początku roku szkolnego na lekcjach wychowania fizycznego przygotowują się do testów diagnostycznych. Jest to projekt wspólny Urzędu Dzielnicy Targówek i Akademii Wychowania Fizycznego, który ma zbadać sprawność fizyczną siedmiolatków i pokazać, jaki jest procent nadwagi, otyłości i niedowagi a także ocenić predyspozycje dzieci do uprawiania konkretnych dyscyplin sportowych. Oprócz testów typowo sprawnościowych, w skład których wchodzą m.in.: skok w dal z miejsca, bieg wahadłowy 4 x 10, ćwiczenie równoważne oraz bieg wytrzymałościowy, przeprowadza się także pomiar wskaźnika BMI.

Jolanta Koch


Zima na lekcjach wychowania fizycznego

Promujemy zdrowie bez względu na porę roku. Tej zimy na lekcjach hartowaliśmy organizmy ile się da, od wędrówek po śniegu, poprzez saneczkarstwo do łyżwiarstwa figurowego. Jak wiemy, w zdrowym ciele zdrowy duch!


Mistrzynie w szkołach

19 grudnia 2018 w Zespole Szkół nr 41 Fundacja Otylii Jędrzejczak zorganizowała lekcję wychowania fizycznego z mistrzyniami sportu dla dziewcząt szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Udział w imprezie wzięło ponad dwieście uczennic. Nie mogło zabraknąć przedstawicielek płci pięknej z naszej szkoły. Trening fitness poprowadziła trenerka personalna Klaudia Koźbiał. Dziewczęta miały zaszczyt ćwiczyć z mistrzynią olimpijską z Aten Otylią Jędrzejczak, siatkarką Małgorzatą Glinką-Mogentale, srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Soczi i brązową medalistką mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim Katarzyną Woźniak, medalistką Mistrzostw Europy w rzucie młotem Joanną Fiodorow, mistrzynią świata i brązową medalistką olimpijską i dwukrotną wicemistrzynią świata w windsurfingu Zofią Noceti-Klepacką oraz wielokrotną mistrzynią świata w kick-boxingu i boksie Iwoną Guzowską.
„Chcę dziewczynom pokazać, że jeśli będą aktywnie spędzały czas wraz z mistrzyniami, to staną się bardziej otwarte, a wtedy przestaną obawiać się wyzwań. Zaczną walczyć o marzenia i je tym samym realizować. To jest grupa wiekowa nastolatek, które są bardzo często zamknięte w sobie. Nie uczęszczają na lekcje wychowania fizycznego, bo się po prostu wstydzą”
- powiedziała inicjatorka tego przedsięwzięcia Otylia Jędrzejczak. Imprezę odwiedzili także przedstawiciele Ministerstwa Sportu oraz zastępca burmistrza Targówka Bartosz Szajkowski. Celem imprez jest upowszechnianie aktywności ruchowej oraz ćwiczeń fizycznych, przeciwdziałanie bezpodstawnym zwolnieniom z lekcji wychowania fizycznego, motywowanie młodzieży do samodzielnego podejmowania aktywności i podnoszenia swojej sprawności. Dziewczęta po lekcji miały okazję porozmawiać z mistrzyniami, zrobić zdjęcie i wziąć autograf. Jesteśmy pierwszą dzielnicą w Warszawie, w której odbyła się taka impreza. Dziewczęta wyszły ze spotkania bardzo zadowolone i zmotywowane do pracy nad swoją sprawnością fizyczną.

Jolanta Koch


KASZA NA POLSKIM STOLE

W ramach dzielnicowych obchodów Dni Dobrego Jedzenia i Picia w naszej szkole został przeprowadzony konkurs pt. „Kasza na polskim stole”. Wzięli w nim udział uczniowie klas 5 - 8 i oddziałów gimnazjalnych. W kategorii ciast bezkonkurencyjni byli Julia Łucyn z kl. 8c i jej rafaello i brownie z chilli oraz Kacper Puławski z kl. 8b, który przygotował szarlotkę z kaszy jaglanej. W kategorii potrawy z kaszy I miejsce za pomidory faszerowane kaszą jęczmienną zajęła Wiktoria Żyżniewska z kl. 8c, na II miejscu uplasowała się Joanna Zielińska z kl. 5c i jej sałatka z jajkiem sadzonym, zaś trzecią pozycję zajęły Daria Kulesza i Natalia Świątek z kl.5c za kaszotto oraz Julia Strzegowska z kl. 8b, która przygotowała sałatkę z kaszy jaglanej z granatem. Wyróżnienia otrzymali: Ada Dymarska z kl. 8b, Matylda Mrozicka z kl. 5c, Aleksandra Włoch z kl. 5c i Oliwia Waś z kl. 5b. Nagrody ufundował SZPZLO Warszawa Targówek. Potrawy były pyszne, pięknie podane i zdrowe. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnych zmagań kulinarnych.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska, Żaneta Chomiuk


Europejski Tydzień Sportu

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy włączyła się do akcji z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu. Zorganizowaliśmy zajęcia sportowe dla wszystkich klas. Na forum pojawiła się wystawa tematyczna, przedstawiająca Ambasadorów Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce.
Najmłodsi uczniowie bawili się na zajęciach korektywy z p. Chomiuk. Świetliczaki miały możliwość rywalizacji podczas gier i zabaw ruchowych w formie wyścigów rzędów. Emocjonujące wydarzenie zakończyło się wręczeniem drobnych upominków wszystkim dzieciom biorącym udział w zabawie. Klasy IV-VI rywalizowały w trudniejszych konkurencjach. Spośród pięciu drużyn jedna okazała się nie do pokonania, zdobyła złoty medal tych zawodów. Zaś najstarsi nasi uczniowie z klas 7, 8 i gimnazjalnych zmierzyli się z niełatwymi, jak się okazało, sportami europejskimi w formie obwodu stacyjnego. Każdy uczestnik otrzymał imienną kartę startową, na której sędziowie (wolontariusze z kl.3d) wpisywali odpowiednią liczbę punktów przy każdej stacji. Zakończeniem konkurencji była odpowiedź na pytanie na temat sportu zadane przez dodatkowego sędziego p. Taciak. Każdy uczestnik mógł zdobyć maksymalnie 20 punktów. Zwycięska drużyna z klas IV-VI oraz najstarsi finaliści zostali udekorowani na forum szkoły medalami odpowiedniej barwy. Dodatkowo pani Ludmiła Taciak poprowadziła otwarte zajęcia z siatkówki dla społeczności naszej dzielnicy w ramach ETS. Całość przygotowały i poprowadziły panie Małgorzata Koperska i Jolanta Koch.


Pływamy z mistrzynią Otylią Jędrzejczak

W listopadzie dwunastu uczniów naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w zajęciach fundacji Otylii Jędrzejczak w ramach Mini Otylia Swim Tour. Mistrzyni olimpijska i sześciu współpracujących z nią trenerów doskonaliło umiejętności młodych pływaków. Projekt jest jednym z wielu przedsięwzięć fundacji, której hasło przewodnie to „Zostań mistrzem życia". Pani Otylia przekonywała dzieci, że sport to wspaniała przygoda, ale też doskonała szkoła życia. Uczy bowiem determinacji, konsekwencji, pozwala poznać swoje możliwości, dobre i złe cechy, co przekłada się na podejmowanie życiowych wyzwań i spełnianie marzeń. Trening z najlepszymi to niezapomniana przygoda dla naszych młodych sportowców.


Wiemy, co jemy!

Klasy drugie aktywnie uczestniczyły w kampanii społecznej organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa pt. „Wiem co jem”. Warsztaty prowadzone były przez trenerów posiadających wykształcenie z zakresu żywienia i dietetyki. W każdej klasie zrealizowano cykl zajęć obejmujący trzy spotkania na temat:    1. Dobre śniadanie w domu i szkole.
   2. Warsztaty kulinarne (przygotowanie prostych potraw śniadaniowych).
   3. Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia.
Były to bardzo ciekawe i przydatne lekcje. Bardzo dziękujemy!

M. Hanc, B. Grabowska


KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ MISTRZEM

 15 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 206 Fundacja Kamili Skolimowskiej przeprowadziła dla uczniów klas 4 - 6 camp sportowy. Młodzież mogła poznać dyscypliny lekkoatletyczne, również te, których jeszcze nie znała, jak rzut dyskiem czy rzut młotem. Piętnastu uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Ludmiły Taciak mogło uczestniczyć w tym niepowtarzalnym wydarzeniu, które poprowadzili mistrzowie i olimpijczycy, m. in. Piotr Małachowski i Robert Skolimowski (tata Kamili Skolimowskiej, sztangista). Oprócz spotkań z mistrzem i treningu lekkoatletycznego odbyło się spotkanie z dietetykiem dotyczące zdrowego żywienia. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać na temat zdrowych przekąsek i odpowiedniego odżywiania się. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe certyfikaty i medale.


KONKURS ŻYWIENIOWY „ZDROWE WIOSENNE PRZYSTAWKI”

15 maja odbył się konkurs "Zdrowe wiosenne przystawki". Miał on na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat wpływu żywienia na ich organizm, jak również zachęcenie do zmiany nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie ilości warzyw i owoców w codziennej diecie. Czwartoklasiści bardzo poważnie podeszli do tematu i przygotowali wiosenne przystawki zgodne z normami żywienia. Jury w składzie: p. Jolanta Koch, p. Dorota Bielecka, p. Danuta Dąbrowicz oraz p. Łukasz Wic miało bardzo trudne zadanie, żeby wyłonić zwycięzców, bowiem wszystkie potrawy były bardzo smaczne i pięknie się prezentowały.
I miejsce zajęli: Daria Kulesza, Natalia Świątek, Piotr Olejniczak i Antoni Sławiński
II miejsce zajęły: Kinga Lewosińska, Maja Dąbrowska i Natalia Utek
III miejsce uzyskali: Daniel Kołecki, Bartosz Ferenc, Aleksandra Ferenc, Katarzyna Zawodnik i Nikole Kabzińska
Fundatorem nagród w konkursie był SZPZLO Warszawa – Targówek, który reprezentowała pani Iwona Puchalska. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach zdrowotnych.

Małgorzata Koperska


TYDZIEŃ ZDROWIA

W dniach 9 – 13 kwietnia w naszej szkole zorganizowaliśmy Tydzień Zdrowia. Codziennie odbywały się wykłady, zajęcia sportowe, spotkania ze specjalistami (m. in. rehabilitantem, ortopedą, dietetykiem, trenerem pamięci), w których uczestniczyły wszystkie klasy. Solidaryzowaliśmy się z osobami z autyzmem, jedliśmy zdrowe śniadanie, badaliśmy BMI, uczyliśmy się, jak dbać o kręgosłup, jak poprawić pamięć i jak się relaksować. Był to niezwykle bogaty w wydarzenia tydzień. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zaprocentuje i pozwoli naszym uczniom wyrobić odpowiednie nawyki i zadbać o zdrowie. Szczegółowy opis podjętych działań znajduje się w zakładce „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Koordynator – Jolanta Koch


TESTY DIAGNOSTYCZNE W KLASACH PIERWSZYCH

W klasach 1a i 1b od początku roku szkolnego na lekcjach wychowania fizycznego dzieci przygotowują się do testów diagnostycznych. Jest to projekt wspólny Urzędu Dzielnicy Targówek i Akademii Wychowania Fizycznego, który ma pokazać sprawność fizyczną siedmiolatków, jaki jest procent nadwagi, otyłości i niedowagi a także ich predyspozycje do konkretnych dyscyplin sportowych. Oprócz testów typowo sprawnościowych, w skład których wchodzą m.in.: skok w dal z miejsca, bieg wahadłowy 4x10, ćwiczenie równoważne, bieg wytrzymałościowy, przeprowadza się także pomiar wskaźnika BMI. Naszą szkołę odwiedził doktor z AWF pan Bogusław Słupczyński, który dokonał pomiarów BMI wśród pierwszoklasistów. Już wstępne wyniki pokazały, że dzieci w dużej mierze są słabo nawodnione. Wyniki końcowe testów zostaną przekazane szkole i rodzicom.

Jolanta Koch


Nasi mali ratownicy

Miło mi poinformować, iż dzieci z klasy 1b zakończyły program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Z radością mogę powiedzieć, iż dzieci znają zasady pierwszej pomocy. Każdy uczeń uczestniczący w programie otrzymał certyfikat potwierdzający poznanie podstawowych czynności ratujących życie i wykazał się godną naśladowania postawą. Gratulacje

Małgorzata Hanc

RUCH – FITNESS – ZABAWA 2018

Kolejna edycja warsztatów tanecznych pod hasłem Ruch – Fitness – Zabawa za nami. Tym razem do Zespołu Szkół przy ul. Górnośląskiej udały się uczennice klas siódmych i oddziałów gimnazjalnych. Warsztaty w rytmie zumby poprowadziła Iza Wojcieska, instruktorka szkoły Less Milles. Początkowo nieśmiałe dziewczęta zachęcone przez starsze i bardziej doświadczone koleżanki wskoczyły na podium, żeby razem z panią instruktor poprowadzić całą grupę. Po egzotycznych tańcach każda zjadła jabłko - symbol zdrowego żywienia i mogła zrobić sobie zdjęcie z panią instruktor. Zapisy na przyszłoroczne zajęcia już ruszyły, nie brakuje też uczennic chętnych do trenowania tańca na lekcjach wychowania fizycznego. Wkrótce wszyscy uczniowie będą mogli wziąć udział w podobnych zajęciach, gdyż na początku kwietnia w Tygodniu Zdrowia odbędą się warsztaty zumby w naszej szkole, na które serdecznie zapraszamy.

Jolanta Koch


21 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 r. patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Przyłączając się do świętowania, zachęcamy do założenia kolorowych skarpetek nie do pary - symbolu niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne akcje mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21. Nasza szkoła również włączyła się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Na forum została przygotowana prezentacja tematyczna, uczniowie obdarowywali się uśmiechniętymi buźkami a w świetlicy szkolnej zaprezentowano filmy pokazujące funkcjonowanie w społeczeństwie dzieci i dorosłych obciążonych tą chorobą.

Małgorzata Koperska, Jolanta Koch, Żaneta Chomiuk


Spotkania z Leonem

W drugim półroczu rozpoczął się w klasie Ib cykl zajęć psychoedukacyjnych pt. „Spotkania z Leonem”, który jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5 - 9 lat. Program obejmuje dziesięć spotkań prowadzonych raz w tygodniu. Celem tych zajęć jest profilaktyka zachowań agresywnych u dzieci poprzez:
  - pogłębienie świadomości własnych uczuć,
  - uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych osób,
  - poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości,
  - naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych,
  - uświadomienie sobie swojej roli w pomaganiu innym,
  - poznanie zasad dobrej współpracy.

Małgorzata Hanc


PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

Publikujemy film z happeningu pt.: „Fonoholizm”, który porusza kwestię uzależnienia od telefonu. Scenariusz przedstawienia jest efektem warsztatowej pracy zespołu Młodych Edukatorów. W wydarzeniu wzięli też udział Młodzi Filmowcy, którzy nagrali całe zdarzenie. Film jest rezultatem pracy obu zespołów. Wszystko odbyło się pod bacznym okiem opiekuna grup pana Mateusza Puchowskiego. Zapraszamy do obejrzenia nagrania zarówno tych, którzy widzieli happening na żywo, jak i tych, którym to wydarzenie umknęło i zachęcamy do refleksji. Czy telefon nie skradł już Waszego życia?


TRZYMAMY FORMĘ ZIMĄ

W ramach Ogólnopolskiego Programu „Trzymaj formę” uczniowie klasy 4a udowodnili, że nawet przy ujemnych temperaturach można nabierać odporności oraz wzmacniać kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Mały wypad na saneczki podczas zajęć wychowania fizycznego pozwoli się zahartować, zrelaksować i podjąć wyzwania na lekcjach wymagających wysiłku umysłowego i skupienia.

Żaneta Chomiuk


Młodzi Edukatorzy o bezpieczeństwie

 Młodzi Edukatorzy z oddziałów gimnazjalnych przed feriami zorganizowali warsztaty pt. „Bezpieczne ferie”. Odbiorcami byli młodsi koledzy ze szkoły podstawowej. Starsi uczniowie przy pomocy „Stefana” – szkolnego szkieletu - pokazywali, w jaki sposób zapobiec urazom kości czy więzadeł w trakcie uprawiania sportów zimowych. Ponadto apelowali o zachowanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lodowiskach, torach saneczkowych oraz stokach narciarskich. Nad wszystkim czuwał opiekun grupy – pedagog Mateusz Puchowski.


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Zespół ds. Promocji Zdrowia wraz z panią pielęgniarką zorganizował coroczne warsztaty połączone ze szkoleniem z pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadził je ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pan Karol Romanowski. W szkoleniu uczestniczyło 219 uczniów. Dowiedzieli się, jak postępować w przypadku poparzeń, udarów słonecznych, zadławień i zakrztuszeń oraz jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zajęcia miały nie tylko charakter teoretyczny, przeprowadzone zostały również ćwiczenia praktyczne. Taka wiedza jest przed wakacjami przydatna, jednak życzymy, by nikt nie musiał z niej korzystać.

Żaneta Chomiuk, Małgorzata Koperska


Od skutera do Harleya

Nasza szkoła przystąpiła do programu „Od skutera do Harleya” organizowanego dla uczniów w wieku 14 - 16 lat przez Warsaw Chapter Poland, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Kuratorium Oświaty, WORD oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy. W ramach tego programu do naszej szkoły przyjechali harleyowcy oraz prelegent z Komendy Stołecznej Policji. Pani policjantka omówiła zasady ruchu drogowego i przedstawiła prezentację multimedialną ze szczególnym uwzględnieniem przepisów obowiązujących rowerzystów i skuterzystów. Można było porozmawiać na temat skuterów, obejrzeć je dokładnie z bliska. Po prezentacji przeprowadzono test ze znajomości ruchu drogowego, w którym wzięło udział 112 chętnych uczniów. Najlepszy wynik osiągnęła Martyna Lipińska uczennica klasy 3g i to ona 19 czerwca zmierzy się z 19 finalistami innych szkół warszawskich. Finaliści napiszą test zewnętrzny na prawo jazdy kat. AM. Zwycięzca w nagrodę otrzyma skuter. Trzymamy mocno kciuki z Martynę i życzymy powodzenia!

Jolanta Koch


Bezpieczna droga do szkoły

Po raz kolejny pierwszoklasiści mogli utrwalić sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. 8 grudnia naszym gościem był funkcjonariusz Straży Miejskiej, który przypomniał dzieciom o bezpiecznym zachowaniu podczas drogi do szkoły. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z porą roku, omówił szczególne sytuacje na ulicy, przypomniał numery telefonów alarmowych. Podkreślił, że "ulica to nie gra komputerowa – każdy z nas ma tylko jedno życie, dlatego musimy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i uważać w drodze do szkoły i domu."

Mirosława Tymoniuk


Zumba – ćwicz i tańcz!

W ramach programu Chcę być fit! realizowanego w naszej szkole uczniowie klas 3, 4, 6 i 7 wzięli udział w zajęciach zumby, które poprowadziła profesjonalna instruktorka pani Anna Delfina. Wszyscy uczestnicy fantastycznie się bawili. Zumba składa się z kroków tanecznych i wielu elementów fitnessu. Standardowe zajęcia bazują na wykonywaniu choreografii do muzyki latynoamerykańskiej i międzynarodowej. Dzięki takim zajęciom można uzyskać piękną sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy, ale przede wszystkim świetnie się bawić. Jedna godzina takiego treningu to ok. 600 spalonych kalorii. Pozwala ona także na poprawienie metabolizmu i kondycji. To najlepsza recepta na zdrowie i długie życie. W trakcie zajęć zumby organizm wytwarza endorfiny tzw. hormony szczęścia, które wpływają na dobry nastrój i samopoczucie, dzięki czemu odreagowujemy stresy, nabieramy większej pewności siebie i uczymy się podkreślać swoje atuty. Zajęcia zumby wyzwalają w człowieku nieznane pokłady energii i chęci do życia. Zumba daje gwarancję udanej zabawy i radości w czystej postaci.

Małgorzata Kwiatek


Warsztaty profilaktyczne dla klas siódmych

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pedagog szkolny – pan Mateusz Puchowski - wykorzystał tę okazję do przeprowadzenia w klasach siódmych warsztatów profilaktyki uzależnień od tytoniu. Uczniowie poznali zdrowotne, społeczne i prawne konsekwencje palenia, dowiedzieli się też, jak kwestię nałogów normalizuje szkolny regulamin. Proces palenia i jego skutki zilustrowało doświadczenie, które powinno oddziaływać na wyobraźnię każdego, kto zechce sięgnąć po tę truciznę.


KONKURSY TRZYMAJ FORMĘ

  Program „Trzymaj formę” obejmuje swoim zasięgiem różne akcje zdrowotne i żywieniowe. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy na temat zdrowego żywienia, który polegał na wypełnieniu testu on-line. Maksymalna liczba punktów, które można było zdobyć, to 40. 30 pkt. kwalifikowało do udziału w kolejnym etapie. Najwięcej punktów zdobyła Agata Rosińska z kl.7c, niestety o 1 za mało, żeby awansować; po 27 pkt. uzyskali Jakub Leszko 3c, Amelia Chudzik-Pawlik 7b i Zuzia Kędziora 3i.
  W konkursie „Żyj smacznie i zdrowo”, w edycji „Siła umysłu” na podstawie scenariuszy lekcji, materiałów, gry YEDZO i gotowych przepisów należało stworzyć swój własny przepis na danie odpowiednie do spożycia przed klasówką oraz wypełnić konkursową kartę dań. Tak powstały pyszne „Babeczki mocy” stworzone przez uczennice klasy 2e Wiktorię Chmielewską i Oliwię Wilkowską oraz „Kulki z daktylową mocą” autorstwa Mateusza Miziołka i Jakuba Dachowskiego z kl. 2h. Niestety w konkursie ogólnopolskim nie przeszły dalej. Niemniej jednak zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji, która odbędzie się w maju 2018 r. po hasłem „Przekąski z głową”.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska


ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY

Bezpieczeństwo w domu i na placu zabaw było przewodnim tematem zajęć prowadzonych przez Straż Miejską w oddziale przedszkolnym. Nasze maluszki z dużym zainteresowaniem słuchały porad, aby bez zgody rodziców nie sięgać do szafki z lekami, nie budować i nie wspinać się po niebezpiecznych konstrukcjach, nie wychylać się przez okno lub balkon. Bawiąc się na zewnątrz, dzieci będą pamiętały, aby było to bezpieczne miejsce z dala od jezdni. Wychodząc na rower, wrotki, hulajnogę, zawsze założą kask i ochraniacze. Niemałe zainteresowanie wśród naszych najmłodszych uczniów wzbudził mundur strażnika – dzieci mogły go obejrzeć, zobaczyć, jak wyglądają naszywki i odznaka.

Anna Karczewska


TYDZIEŃ ZDROWIA 9 -13 KWIETNIA 2018

Kwiecień to miesiąc zdrowia. Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia zorganizował Tydzień Zdrowia, podczas którego każdy dzień poświęcony był innym jego aspektom. Poniedziałek minął pod hasłem „Światowego Dnia Mózgu”. Nauczyciel wychowania fizycznego, pani Małgorzata Kwiatek zaprezentowała wykład na temat: „Jak funkcjonuje nasz mózg?” Opowiedziała, za co odpowiada mózg, jak o niego dbać, jak się odżywiać, żeby lepiej funkcjonować. Trener pamięci ze Szkoły Pamięci Woyakowskich, pan Patryk Roszkowski przedstawił uczniom mnemotechniki czyli metody zapamiętywania, różne sposoby treningu pamięci i szybszego uczenia się. Podczas warsztatów dla rodziców z dziećmi pokazał, jak w formie zabaw można nauczyć się uczyć efektywnie.
Wtorek – pod hasłem „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu” - przebiegł jako dzień „Na niebiesko dla autyzmu”. Łącząc się z osobami autystycznymi, założyliśmy niebieski element garderoby. Pani Małgorzata Koperska przedstawiła uczniom, co to jest autyzm, czym się objawia, podpierając swoje wystąpienie prezentacją i filmami z różnych zachowań osób z tą chorobą. Młodzi Edukatorzy na czele z panem Mateuszem Puchowskim przeprowadzili pogadanki z najmłodszymi uczniami w szkole w klasach 0-3 na temat bezpieczeństwa, jak dbać o swoje zdrowie, aktywnie spędzać czas.
W środę pod hasłem „Dbamy o swoje zdrowie i wiemy, co jemy” cała szkoła na drugiej godzinie lekcyjnej zjadła śniadanie. Na forum szkoły zaprezentowano film na temat zdrowego śniadania, który wygrał konkurs dzielnicowy o tej tematyce. Młodzi Edukatorzy przedstawili filmy profilaktyczne, pokazujące zagrożenia czyhające na młodych ludzi oraz jakie są skutki zachowań młodzieży w świecie różnych pokus. Także gabinet pana Puchowskiego zamienił się w gabinet badań wskaźnika BMI.
Czwartek minął pod hasłem „Zdrowy kręgosłup”. Naszym gościem był rehabilitant, pan Marcin Skwirut, który poprowadził warsztaty z uczniami. Pokazał, jak dbać o kręgosłup, nie przeciążać go, jak poprawnie siedzieć w ławce. Zademonstrował ćwiczenia, które pomagają dbać o kręgosłup i prawidłową postawę ciała. Lekarz ortopeda pani Teluk-Gońda przeprowadziła badania wśród uczniów klas 4 pod kątem wad postawy. A inną formę dbałości o kręgosłup przedstawiła p. Anna Delfina, która rozruszała nasze kości podczas warsztatów zumby.
Ostatni dzień tygodnia zdrowia - „Zdrowa dieta, zdrowe żywienie”- to spotkanie z dietetykiem. Pani Cieślańska opowiedziała o prawidłowej diecie, odżywianiu i nawykach żywieniowych, które trzeba nabywać już od najmłodszych lat.
Dodatkowo przez cały tydzień zorganizowaliśmy STREFĘ CISZY w korytarzu przy bibliotece, gdzie dyżur pełnił pan Michał Małek a na forum można było poczytać na wystawie tematycznej informacje z całego tygodnia. Uczennice klasy 4c przygotowały tablicę przedstawiającą zawartość cukru w poszczególnych produktach spożywczych.W Tygodniu Zdrowia uczestniczyły wszystkie klasy w szkole a jego koordynatorem była pani Jolanta Koch.


UCZYMY SIĘ ŻYĆ BEZ PRZEMOCY

Podczas zajęć prowadzonych przez Straż Miejską klasa 3a dowiedziała się, że pierwszym krokiem do zgodnego życia z innymi jest obserwowanie siebie i rozpoznawanie swoich uczuć. Monitorując własne emocje, poznajemy, jacy jesteśmy. Nasi trzecioklasiści bezbłędnie rozpoznawali emocje, nazywali je i wskazywali, gdzie mieszkają w naszym ciele. Dzieci dowiedziały się, że nie mają wpływu na to, co czują, ale mogą kontrolować swoje zachowanie. Ufamy, że zdobytą wiedzę teoretyczną znakomicie wykorzystają w praktyce.

Anna Karczewska


RÓŻNE FORMY AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie klasy czwarte uczestniczyły w rożnych formach aktywności ruchowej, rywalizując ze sobą w turnieju bowlingowym i futbolu stołowym. Była to dla nich nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do poznania nowych form aktywności fizycznej. W czasach internetu i telefonów komórkowych jest bardzo ważne, by zachęcić młodego człowieka do spędzania czasu wolnego w inny - aktywny sposób. Jesteśmy dumni z naszych najmłodszych, że świetnie poradzili sobie z nowymi wyzwaniami.

Ż.Chomiuk i M.Koperska


ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca od 1993 roku. Propozycja jego ustanowienia padła rok wcześniej podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNCED). Zatwierdziło ją Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach aktywnie uczestniczy również Unia Europejska. W naszej szkole od kilku lat obchodzimy Światowy Dzień Wody. Na forum szkoły została przygotowana prezentacja na temat korzyści wynikających z picia wody. Każdy uczeń mógł dowiedzieć się, jak zbawienny wpływ na dietę i utrzymanie prawidłowej wagi ciała ma woda, ile korzyści płynie z regularnego nawadniania organizmu. W ramach działań podjętych na rzecz promocji zdrowia i Ogólnopolskiego Programu Trzymaj Formę uczniowie przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą wody, którą mogły obejrzeć m.in. dzieci w świetlicy szkolnej.

Ż.Chomiuk i M.Koperska


EDUKACJA DLA ZDROWIA

 20 marca 2018 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się Konferencja „Edukacja dla zdrowia” zorganizowana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Uczestnikami i prelegentami konferencji byli przedstawiciele: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Warszawie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. W spotkaniu uczestniczyło około 300 osób z województwa mazowieckiego, w tym Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, dyrektorzy szkół i ośrodków metodycznych, nauczyciele oraz rodzice. Naszą szkołę reprezentowała pani Jolanta Koch, nauczyciel wychowania fizycznego.
  Głównym przesłaniem konferencji była świadomość profilaktyki zdrowotnej i szeroko pojęta edukacja zdrowotna, która powinna być realizowana już we wczesnym etapie edukacyjnym. Podczas konferencji została zaprezentowana m.in. idea programu „Szkoła Promująca Zdrowie”, przedstawiono ofertę programów edukacyjnych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, omówiono program Ośrodka Rozwoju Edukacji „Ruch i zdrowe żywienie w szkole”, programy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie „Trzymaj Formę!” i ”Bieg po zdrowie” a także program Wydziału Zwiększania Szans Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Warszawie „Bezpieczna szkoła +”. Przedstawiono wyniki akcji ważenia plecaków i tornistrów szkolnych, jaką przeprowadzono w szkołach podstawowych i gimnazjalnych w 2016 r. Zwrócono m.in. uwagę, na prawidłowy rozkład zajęć edukacyjnych oraz stworzenie możliwości przechowywania podręczników w szkole i profilaktykę wad postawy. Poszczególne prezentacje wzbogaciły występy artystyczne przedszkolaków na temat zdrowej żywności.
 Taka dawka wiedzy i możliwość uczestniczenia w tak wartościowych konferencjach napawa optymizmem i dodaje skrzydeł do dalszej pracy. Mnóstwo pomysłów na nowe działania prozdrowotne w szkole, ogrom wiedzy a także trudności, z jakimi trzeba się zmierzyć, to zadania na kolejne miesiące dla Zespołu ds. Promocji Zdrowia.

Jolanta Koch


KONFERENCJA NA TEMAT ZDROWIA

16 marca w Centrum Olimpijskim odbyła się konferencja pod hasłem „Zagrożenia zdrowia we współczesnym świecie” adresowana do nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa, wychowania fizycznego, techniki i wychowania komunikacyjnego. Celem spotkania było podniesienie kompetencji nauczycieli, poszerzenie i uporządkowanie wiedzy w zakresie zdrowia a także zapobieganie negatywnym zachowaniom uczniów. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Komendy Stołecznej Policji, Polskiej Agencji Antydopingowej, Fundacji Szkoła z Klasą oraz nauczyciele warszawskich szkół, min. p. Jolanta Koch, nauczycielka wychowania fizycznego SP 378. Jako koordynator programu „Szkoła Promująca Zdrowie” w naszej placówce podzieliła się doświadczeniem w zakresie promocji zdrowia w naszej szkole. Opowiedziała o korzystnym wpływie programu na całą społeczność. W konferencji uczestniczyła również p. Ludmiła Taciak – nauczycielka wychowania fizycznego. W załącznikach znajduje się program konferencji.


O ZDROWIU NA WESOŁO

24 listopada uczniowie klasy 3a i pani Anna Witkowska reprezentowali naszą szkołę w Dzielnicowym Dniu Zdrowego Jedzenia. Na uroczystości pojawili się: Burmistrz Dzielnicy Targówek Pan Sławomir Antonik, Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy Targówek Pani Katarzyna Majdura, dyrektorzy placówek oświatowych dzielnicy Targówek oraz inni zaproszeni goście. Podczas uroczystości można było skosztować zdrowych dziecięcych frykasów - rarytasów. Nasza szkoła od lat promuje zdrowie, toteż stoisko SP 378 obfitowało w zdrowe, warzywne słodkości. Nie zabrakło na nim: buraczanego brownie, ciasta marchewkowego lub dyniowego, jaglanego rafaello, leśnego mchu ze szpinakiem i ciasta fasolowo - kokosowego, które przygotowywały mamy uczniów z klasy 3a. "W naszej szkole jest wesoło, tu muzykę słychać wkoło"- tak rozpoczęła się prezentacja stoiska, a potem publiczność obejrzała wspaniały występ Rosiewicza Juniora, Cebulki, Marchewki i Pani Brokułowej, którzy przekonywali, iż najwięcej witaminy mają polskie jarzyny. Śmiechu było co nie miara, dobrze, wszak śmiech to zdrowie.


III a i jej kolejny międzynarodowy projekt e-twinning

Szkoła Podstawowa nr 378 jest Szkołą Promującą Zdrowie, toteż uczniowie klasy 3 a postanowili podzielić się własnymi pomysłami na promocję aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywania się w ramach e-twinning. Do projektu przystąpili partnerzy z Macedonii, Rumuni, Turcji, Litwy, Słowacji, Bośni i Hercegowiny oraz Ukrainy. Obecnie na platformie Twinspace zostały zamieszczone zdjęcia i filmy z udziałem naszych uczniów. Klasa 3 a pochwaliła się:

  • występem z okazji Dzielnicowego Dnia Zdrowego Jedzenia,
  • zdjęciami z Dnia Zdrowego Jedzenia organizowanego w szkole,
  • udziałem uczniów w Runmageddonie,
  • filmem dotyczącym zainteresowań innych niż gry komputerowe,
  • filmem z lekcji wychowania fizycznego, na której uczniowie tańczyli zumbę,
  • spotkaniem ze strażakami w ramach nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • filmem z nietypowej lekcji wychowania fizycznego, podczas której tata Marcela W. uczył wszystkie dzieci akrobatyki
To jeszcze nie koniec. Przed nami zajęcia z olimpijczykiem, samodzielne wykonywanie sałatek owocowych, zabawy w parku Bródnowskim, nietypowa zumba i śpiewanie „zdrowej piosenki”.

Anna Witkowska


PODEJMOWANIE WYZWAŃ I DOBRA FORMA

Uczniowie klas czwartych pod czujnym okiem instruktora uczestniczyli w zajęciach ze wspinaczki ściankowej. Każdy mógł przekonać się, jakie ma możliwości. Po przełamaniu lęku wysokości wspinaczka okazuje się świetną zabawą. Jest to dyscyplina sportowa dająca ogromną satysfakcję. Rozwija sprawność, kształtuje charakter, uczy współpracy i pozwala osiągać cele, które wydają się nieosiągalne. Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Wykazali się odwagą i fantastycznie sobie radzili z tak trudną dyscypliną.

Ż.Chomiuk, M.Koperska


TRZYMAMY FORMĘ ZIMĄ

W ramach Ogólnopolskiego Programu „Trzymaj formę” uczniowie klasy 4a udowodnili, że nawet przy ujemnych temperaturach można nabierać odporności oraz wzmacniać kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Mały wypad na saneczki podczas zajęć wychowania fizycznego pozwoli się zahartować, zrelaksować i podjąć wyzwania na lekcjach wymagających wysiłku umysłowego i skupienia.

Żaneta Chomiuk


PODWÓJNE ZŁOTO W UNIHOKEJU

Zakończyły się Mistrzostwa Dzielnicy Targówek Dziewcząt i Chłopców w Unihokeju. Reprezentanci naszej szkoły, straciwszy tylko jedną bramkę we wszystkich rozegranych meczach, w przepięknym stylu wywalczyli I miejsce i zostali uhonorowani złotymi medalami. W skład zwycięskiej drużyny dziewcząt wchodziły: Aleksandra Chmielewska 3d, Victoria Baranek 2c, Dominika Biały 2c, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Gabriela Popowniak 2c, Zuzanna Kędziora 3i, Maja Dudzik 3i, Natalia Gajewska 2a. Drużynę chłopców reprezentowali: Mateusz Obuchowicz 3h, Konrad Dziarski 3h, Wojciech Niemiński 3h, Mateusz Łosiewicz 3i, Adam Dudzik 3i, Arkadiusz Górski 3c, Radosław Miktus 3f, Bartosz Bartosiewicz 3a. Gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa na Warszawskiej Olimpiadzie Sportowej. Drużyna chłopców swoje zwycięstwo dedykuje Kacprowi Sekularowi, który z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w rozgrywkach.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek


LEKCJA ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. To kolejna inicjatywa mająca na celu propagowanie zdrowego odżywiania. Jako szkoła promująca zdrowie przyłączyliśmy się do tej akcji. Dzieci z oddziałów przedszkolnych pracowały w grupach nad kolorowymi plakatami zawierającymi "zdrowe hasła". Uczniowie klas I i III sporządzali pyszne kanapki. Odwiedził ich Zdrowulek, który opowiedział, co trzeba zrobić, by być silnym i zdrowym. Na zakończenie uczniowie klasy III gimnazjum wcielili się w bajkowe postacie i pomogli dzieciom zrozumieć piramidę zdrowego żywienia, przekonywali, jak ważna jest aktywność ruchowa dla lepszego samopoczucia, poinformowali, do kogo zgłosić się po pomoc w przypadku urazów i kontuzji. To była niezapomniana lekcja pełna wrażeń i pysznej zabawy. Dziękujemy!

Małgorzata Hanc


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Lasku Bródnowskim odbył się Bieg Przełajowy o Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek. Ideą organizatorów było upamiętnienie ważnej dla Polski rocznicy, dbałość o kondycję fizyczną naszego społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży oraz przeżycie emocji związanych ze sportową rywalizacją i czerpanie wszelkich pozytywnych wartości z niej płynących.
W sportowych zmaganiach wzięło udział 43 uczniów z naszej szkoły: 24 dziewczynki i 19 chłopców. Konkurencja była bardzo duża, a rywalizacja niezwykle zacięta. Nasi uczniowie zajęli trzy miejsca medalowe: na dystansie 400 m w kategorii klas 3 i 4 SP II miejsce zajął DANIEL KOŁECKI z klasy 4a; w biegu na 600 m w kategorii klas 5 i 6 SP III miejsce zajął HUBERT KOPEĆ z klasy 6a, a w biegu na 1000 m w kategorii klasy 7 SP oraz 2 i 3 gimnazjum III miejsce zajął JAKUB CZAPLICKI z klasy 3j.
Pozostali uczniowie reprezentujący naszą szkołę w biegu to: Lena Rejent 4a, Jagoda Karda 4a, Aleksander Rejent 4a, Zuzanna Augustyniak 6a, Patryk Nawrocki 6a, Julia Łucyn 7c, Magdalena Korzeniowska 7c, Julia Ho-Janecka 2a, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Dominika Polkowska 2a, Natalia Kapral 2c, Dominika Biały 2c, Natalia Kapral 2c, Julia Bochenek 2c, Natalia Gajewska 2a, Aleksandra Ludwiniak 2f, Amelia Gruza 2a, Wiktoria Janicka 2a, Marta Wyszomierska 2a, Karolina Jabłońska 2d, Victoria Baranek 2c, Natalia Radecka 2g, Aleksandra Chmielewska 3d, Julia Szawcow 3c, Marta Brzezińska 3c, Oskar Dmytrach 3f, Adam Badurek 3h, Jakub Leszko 3c, Kacper Nowińska 3h, Mikołaj Jóźwiak 3c, Hubert Ostrowski 3h, Radosław Miktus 3f, Mateusz Szymczak 3h, Daniel Majchrzak 3i, Wojciech Niemiński 3h, Mateusz Łosiewicz 3i, Olaf Jastrząb 2a, Bartosz Bartosiewicz 3a, Adam Dudzik 3i.
Wszyscy młodzi sportowcy biorący udział w biegach otrzymali pamiątkowe koszulki, flagi państwowe oraz słodycze. Mogli również skosztować tradycyjnej grochówki i gorących napojów. Nagrody zwycięzcom wręczył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy pan Paweł Michalec. Biegaczom oraz ich rodzicom gratulujemy wyników sportowych, dziękujemy za aktywne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i za wspólnie spędzony czas.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek


Pierwszoklasiści na pokazie karate

3 października odwiedził naszą szkołę wielokrotny medalista mistrzostw Polski, trener i założyciel SEKAI Klub Karate ShinKyokushin – Grzegorz Jaros. Sensei zaprezentował piękno karate uczniom klas pierwszych, zachwycił ich swą sprawnością i możliwościami, jakie daje ta tradycyjna sztuka samoobrony. Najodważniejsi mogli stanąć w szranki z rówieśnikiem trenującym karate. Pokaz bardzo się dzieciom podobał i wzbudził wiele emocji.


Zajęcia sportowe w VIII Ogrodzie Jordanowskim

W ramach współpracy szkoły z VIII Ogrodem Jordanowskim przy ulicy Suwalskiej uczniowie klas 1a i 1b wraz z wychowawczyniami wzięli udział w zajęciach sportowych finansowanych przez Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, prowadzonych przez doświadczonego trenera. Było to pierwsze z planowanych spotkań przygotowanych specjalnie dla najmłodszych uczniów, aby poprzez gry i zabawy ruchowe zachęcić ich do uprawiania sportu oraz zdrowego stylu życia.


JESTEŚMY SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE

O tym, że w naszej szkole lubimy podejmować wyzwania, wiedzą wszyscy. Trzy lata temu pani Jolanta Koch zaproponowała Radzie Pedagogicznej udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Wniosek przyjęto i przystąpiliśmy do realizacji planu. Nie sposób zliczyć wszystkich inicjatyw i działań, jakie podejmowaliśmy, by zasłużyć na ten zaszczytny tytuł. Były to dziesiątki spotkań ze specjalistami w dziedzinie żywienia, zdrowego trybu życia, zajęcia sportowe, lekcje biologii i wychowania fizycznego, działania pielęgniarki szkolnej, konkursy, akcje o zasięgu szkolnym, dzielnicowym, a nawet krajowym, happeningi itp. Uczyliśmy się zdrowo żyć, utrwalaliśmy zdrowe nawyki i dobrze się bawiliśmy w myśl zasady: „Szczęśliwy człowiek to zdrowy człowiek”. Z radością informujemy, iż 30 sierpnia 2017r. Kapituła powołana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przyznała nam Wojewódzki Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, pani pielęgniarce, uczniom i specjalistom, którzy nas odwiedzali i wspierali, za zaangażowanie w realizację projektu.


UCZYMY SIĘ RATOWAĆ I BIJEMY REKORD

16 października z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca grupa uczniów z klasy 6 a ( Ida Gałażewska, Zuzanna Augustyniak, Piotr Ługowski, Kamil Zientek, Krystian Kopiński) wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Stefańską, wzięła udział w imprezie na terenie SP nr 379. Wspólnie z kolegami z innych szkół Targówka biliśmy rekord w liczbie osób biorących udział w resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Imprezę uświetniła obecność burmistrza Sławomira Antonika, ratowników ze Szkoły Ratownictwa ”Meditrans”, a także Jerzego Owsiaka. Spotkanie z ratownikami oraz pracownikami Fundacji WOŚP z pewnością przyczyni się do przełamywania lęków związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i do pogłębienia wiedzy nt. poprawnie przeprowadzanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.