Aktualności

NAGRODA BURMISTRZA DZIELNICY

Rok 2018 jest wielkim świętem Niepodległej. W całej Polsce organizowane są przeróżne spotkania, koncerty, wystawy, konkursy itp., aby podkreślić znaczenie wolności i radość z jej odzyskania. W naszej dzielnicy także podejmuje się wiele inicjatyw o charakterze patriotycznym. Podczas uroczystego koncertu w teatrze Rampa Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomir Antonik przyznał naszej szkole specjalne wyróżnienie „za szczególny wkład pracy dydaktyczno – wychowawczej w rozbudzanie w młodzieży poczucia odpowiedzialności za losy Ojczyzny, krzewienie postaw patriotycznych, pogłębianie wiedzy młodzieży o kraju ojczystym i jego historii”. Dumni z nagrody serdecznie dziękujemy i zapewniamy, że pozostaniemy wierni ideałom głoszonym przez naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego, który nakazywał, by dobro ojczyzny przedkładać ponad inne wartości.


ŚWIĘTO EDUKACJI W TEATRZE RAMPA

Klasa 2a uczestniczyła w niezwykłych warsztatach teatralnych „W teatrze cienia”. Uczniowie w przepięknych klimatycznych wnętrzach, pod okiem instruktora samodzielnie wykonali lalki teatru cieni do własnego przedstawienia. Uczyli się, jak powinna wyglądać postać, aby była jak najlepiej widoczna dla oglądających. Młodzi adepci sztuki teatralnej przygotowali własne scenki, które prezentowali widowni. Występy nagrodzono gromkimi brawami.

Barbara Grabowska


ŚWIĘTO EDUKACJI W TEATRZE RAMPA

W Teatrze Rampa zgromadzili się przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Targówek, dyrektorzy szkół i nauczyciele, aby wspólnie uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystej gali nagrodę Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomira Antonika odebrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 pani Emilia Walczak. Dumą napawa nas fakt, iż kolejny nauczyciel naszej szkoły otrzymał tytuł „Artifex docendi”. Do grona mistrzów nauczania dołączyła pani Marlena Bobińska. Kolejnym miłym akcentem było pojawienie się na scenie pani Bogumiły Stefańskiej, która z rąk Senatora RP Marka Borowskiego odebrała Medal Jubileuszowy 55-lecia za szczególny wkład w rozwój Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz prowadzenie różnorodnych działań na rzecz budowania majestatu Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkim paniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


XVIII Dzień Papieski

14 października br. obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski. Hasłem tegorocznych rozważań i działań było „Promieniowanie ojcostwa”. Ich celem jest uświadomienie niezwykłej roli ojca jako autorytetu, podpory, uosobienia mądrości i odwagi. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach literackich, recytatorskich, plastycznych, poprzez które prezentowali swoje przemyślenia na ten temat. Najmłodsi przygotowali prace plastyczne ukazujące najpiękniejsze chwile z tatą. Najciekawsze rysunki można podziwiać na wystawie, na forum szkoły.


eTwinning – europejski program w naszej szkole

Podobnie jak w latach ubiegłych nasza szkoła bierze udział w europejskim programie edukacyjnym eTwinning. Tym razem uczestniczymy w projekcie „Family Words’’ zainicjowanym przez nauczycielkę z Turcji. Głównym założeniem projektu jest to, aby uczniowie z różnych szkół europejskich m. in. z Polski, Turcji, Ukrainy, Włoch, Albanii poznali słownictwo związane z rodziną w różnych językach. Młodzież wykonuje zadania i dzieli się efektami swojej pracy na platformie eTwinning. Jednym z dotychczas wykonanych poleceń było zaprojektowanie logo związanego z tym projektem. Nasz symbol graficzny wykonał uczeń klasy 8c Marcin Paduchowski. Mamy nadzieję, że udział w projekcie przyniesie uczniom wszystkich szkół wiele satysfakcji i pozwoli im na rozwój i doskonalenie umiejętności językowych.

Joanna Mikitiuk


WYCIECZKA DO FILHARMONII NARODOWEJ

W okazałym gmachu przy ul. Jasnej w Warszawie mieści się siedziba Filharmonii Warszawskiej, miejsce niedostępne na co dzień dla odwiedzająch. Uczniowie klas 4a i 5c mieli wyjątkową okazję przeżycia muzycznej przygody. Zwiedzali sale koncertowe, kulisy, foyer, poznawali instrumenty. Najwięcej emocji dostarczyła możliwość przysłuchiwania się próbie Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Bardzo dziękujemy Mamie Natalki i Mateusza za zorganizowanie wycieczki. Dzieci wiele się nauczyły i wróciły do szkoły pełne wrażeń.


Wiemy, co jemy!

Klasy drugie aktywnie uczestniczyły w kampanii społecznej organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa pt. „Wiem co jem”. Warsztaty prowadzone były przez trenerów posiadających wykształcenie z zakresu żywienia i dietetyki. W każdej klasie zrealizowano cykl zajęć obejmujący trzy spotkania na temat:    1. Dobre śniadanie w domu i szkole.
   2. Warsztaty kulinarne (przygotowanie prostych potraw śniadaniowych).
   3. Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia.
Były to bardzo ciekawe i przydatne lekcje. Bardzo dziękujemy!

M. Hanc, B. Grabowska


Naukowe eksperymenty

5 października uczniowie klasy drugiej w aktywnie uczestniczyli w bardzo interesujących warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez VIII Ogród Jordanowski. Podczas zajęć dzieci za pomocą zmysłów rozpoznawały różne przedmioty. Ponadto usiłowały odpowiedzieć na pytanie, czym jest siła Newtona, w jaki sposób powstaje ciśnienie oraz sprawdzały, czy trzy stany skupienia wody na pewno istnieją. To była niezapomniana lekcja fizyki. Dziękujemy pani Małgosi za zaangażowanie i przygotowanie tak fascynujących eksperymentów.

Małgorzata Hanc


Warszawska Olimpiada Młodzieży - biegi przełajowe

Na przełomie września i października odbyły się dzielnicowe zawody w biegach przełajowych. Dziesięciu najlepszych zawodników reprezentuje szkołę i dzielnicę w etapie warszawskim. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły. VIII miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Daniel Kołecki z kl. 5a, III miejsce wywalczyła Julia Łucyn z kl. 8c, tuż za nią na IV pozycji uplasowała się Hania Węgrowska z kl. 8b, a X miejsce wywalczyła Maja Siemiątkowska z kl. 8a. Najstarsze zawodniczki Magdalena Cudna z kl. 3e i Weronika Tomaszkiewicz z kl. 3f zajęły II i VIII miejsce. Podczas walki o mistrzostwo Warszawy najlepszy wynik spośród 114 biegaczek osiągnęła w swojej kategorii wiekowej Magdalena Cudna, plasując się na XXI miejscu. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom. Życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Opiekunami podczas zawodów były p. Jolanta Koch, p. Agnieszka Łagoszyn, p. Żaneta Chomiuk


TAJEMNICA WARSZAWSKIEGO ZOO

W ramach 22. Festiwalu Nauki klasa 6a wybrała się do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. W czasie zajęć uczniowie zwiedzili Willę pod Zwariowaną Gwiazdą i poznali wojenną historię warszawskiego ZOO. Podczas lekcji wysłuchali opowieści o państwu Antoninie i Janie Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ukrywali w swoim domu uciekinierów z warszawskiego getta. Młodzież miała także niepowtarzalną okazję zobaczyć zbudowaną tuż po wojnie, lecz nieużywaną i nieprzeznaczoną do zwiedzania, podziemną arenę cyrkową.


ABC POMOCY CHORYM

Jak co roku najaktywniejsi wolontariusze z klas trzecich oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w szkoleniu "ABC pomocy chorym" organizowanym przez Ośrodek Hospicjum Domowe w ramach "Pól nadziei". Uczniowie zostali zapoznani z historią i filozofią medycyny paliatywnej. Dowiedzieli się także, jaka jest rola pomocy psychologicznej w ciężkiej chorobie. Ostatnia część szkolenia to warsztaty, w czasie których wolontariusze uczyli, się jak pielęgnować osoby ciężko chore.


Jesień w krajobrazie Targówka

W Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom dzielnicowego konkursu plastycznego "Jesienna wystawa złoceń" organizowanego przez Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Ogłoszenie wyników połączone było z warsztatami, podczas których dzieci mogły zbudować domki dla ptaków, stworzyć ludziki z różnych materiałów, a także spotkać Panią Jesień i dzielnicową maskotkę Stefana Łasicę. Celem konkursu było przedstawienie jesieni w krajobrazie Targówka. Uczennica oddziału przedszkolnego 0a Weronika Soszyńska zajęła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 3 - 6 lat, przedstawiając krajobraz jesieni w PGR Bródno. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne!


EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Sportu – inicjatywie, mającej na celu promowanie aktywności fizycznej i sportu wśród lokalnej społeczności. Na forum pojawiła się wystawa przedstawiająca ambasadorów ETS w Polsce. Dla wszystkich uczniów, niezależnie od wieku i poziomu sprawności, zorganizowano zajęcia, turnieje, wyścigi, podczas których młodzi sportowcy mogli rywalizować i zdobywać medale. Naszych uczniów do aktywności namawiać nie trzeba, uwielbiają zajęcia wychowania fizycznego, a dodatkowa porcja ruchu sprawiła im mnóstwo radości.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska


ZAINSPIROWANI TEATREM

Czy każdy może być aktorem? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klasy 2a podczas warsztatów teatralnych „Poranek z improwizacją” . Dzieci pod okiem instruktora teatralnego zgłębiały tajniki improwizacji. Początkowo nieśmiało potem z ogromnym aktorskim zapałem odgrywały scenki z wykorzystaniem rekwizytów. Uczyły się swobodnego, spontanicznego wyrażania siebie na scenie. Był to również wspaniały trening kreatywności dla grupy mający wymiar zarówno artystyczno – edukacyjny, jak i integracyjny.

Barbara Grabowska


Dzień Tabliczki Mnożenia

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia - akcji edukacyjnej organizowanej pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia oraz dostarczyć niezapomnianych emocji podczas zdrowej rywalizacji na poziomie poszczególnych klas. Komisja, w skład której weszli piątoklasiści, przeprowadziła egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie w czasie przerw losowali karty z pięcioma przykładami. Do wyboru mieli trzy poziomy trudności zadań: łatwe z wynikiem w zakresie do 50, średnie do 100 i trudne do 500. Uczestnicy, którzy podali wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywali tytuł MT EXPERT i certyfikat potwierdzający wynik egzaminu. Uczniom akcja bardzo się podobała.
Nad przygotowaniem i prawidłowym przebiegiem ŚDTM czuwali szkolni koordynatorzy p. Marta Gałat i p. Anna Matkowska.


Innowacja w nauczaniu

Klasa 2b w bieżącym roku szkolnym została objęta innowacją pedagogiczną pt. „Origami płaskie jako forma wspomagania rozwoju dziecka w edukacji wczesnoszkolnej”. Włącza się ją w obowiązkowe treści nauczania na zajęciach lekcyjnych. Stanowi ona metodę terapeutyczną zaburzeń różnego charakteru i stopnia począwszy od zaburzeń osobowościowych, psychicznych, jak i trudności z koncentracją oraz przyswajaniem wiedzy. Jako autor głęboko wierzę, że ta forma nauki prowadzona metodami aktywizującymi zainteresuje dzieci, a także ułatwi im edukację w drugim etapie kształcenia. Efekty pracy prezentowane będą m. in. na stronie internetowej szkoły.
Mamy już pierwsze doświadczenia. Wykonywaliśmy samodzielnie znaki drogowe, by łatwiej i szybciej zapamiętać ich przeznaczenie. Na lekcjach matematyki tworzyliśmy zbiory i przeliczaliśmy elementy. Omawiając lekturę pt. „Brzydkie kaczątko”, zobrazowaliśmy głównego bohatera, samodzielnie dobierając elementy papierowego ptaka oraz urozmaiciliśmy poznanie jednej z zasad ortografii.
Podczas zabaw uczniowie zdobyli, przyswoili i utrwalili wiadomości oraz umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, przyrodniczej, matematycznej i technicznej.

Małgorzata Hanc


W gościnie u Marii Curie – Skłodowskiej

Klasa 7a wraz z wychowawcą i pedagogiem wspomagającym udała się do Muzeum Marii Curie - Skłodowskiej przy ul. Freta. W ramach Festiwalu Nauki uczniowie wysłuchali wykładu pt. „Produkty spożywcze okiem chemika”. Mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowego żywienia. Podczas pokazu chemicznego poznali sposoby wykrywania określonych składników, np. cukru czy białka w spożywanych na co dzień produktach. Po wykładzie młodzież obejrzała pamiątki związane z polską noblistką: dokumenty, fotografie oraz przedmioty codziennego użytku.

Bogumiła Stefańska, Mirosława Kępista


Integracja klas pierwszych

10 września wszystkie pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się do pobliskiego parku Bródnowskiego. Korzystając z pięknej pogody i atrakcyjnego placu zabaw, bawiły się na świeżym powietrzu. Gry i zabawy miały na celu zintegrowanie najmłodszych uczniów naszej szkoły. Mogli lepiej się poznać i pokazać z innej strony. Nic tak nie jednoczy jak wspólna dobra zabawa. Po powrocie do szkoły z pewnością wykorzystają pozytywne wrażenia do budowania przyjaznych relacji między klasami.


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018

Fundacja Nasza Ziemia już po raz dwudziesty piąty zaprosiła Polaków do udziału w Akcji Sprzątanie Świata. Jubileuszowa edycja przebiegała pod hasłem: „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”. Włączyli się do niej także uczniowie klas czwartych naszej szkoły, którzy w poszukiwaniu śmieci wybrali się do parku Bródnowskiego. Pełni zapału penetrowali trawniki, rabatki i chodniki, żaden papierek czy kapsel nie umknął ich uwadze. Dzieci potraktowały zadanie bardzo poważnie, dumnie maszerowały do szkoły z workami pełnymi śmieci. Była to także dobra zabawa – przy tak pięknej pogodzie nawet sprzątanie może być przyjemnością.


DZIELNICOWA UROCZYSTOŚĆ W NASZEJ SZKOLE

5 września po uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odbyło się w naszej szkole dzielnicowe rozpoczęcie roku szkolnego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. senator RP Marek Borowski, Prezes Oddziału ZNP Praga Północ, Targówek, Białołęka Anna Osypiuk, Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Zbigniew Poczesny, Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomir Antonik, naczelnicy i pracownicy wydziałów Urzędu Dzielnicy Targówek, zaprzyjaźnieni przedstawiciele wyższych uczelni, służb mundurowych i instytucji wspierających proces edukacji, a także dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek oświatowych oraz nauczyciele. 2018 to rok szczególny, toteż uroczystość miała podniosły, patriotyczny charakter. W przemówieniach wskazywano rolę szkoły w procesie walki o niepodległość, podkreślano, że o wolność trzeba dbać zawsze, pielęgnować ją, uczyć postaw patriotycznych. Przygotowując oprawę artystyczną, staraliśmy się wyrazić dumę i radość z faktu, że żyjemy w suwerennej ojczyźnie. Nie zabrakło więc pieśni patriotycznych, menueta naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego oraz tańca z flagą.
„Wszystko mam za nic: muzykę, sztukę, imię poświęcę, widzę tylko przed sobą obowiązek służby Narodu” - tak wołał nasz patron – Ignacy Jan Paderewski. Niechaj te słowa, będące duchowym testamentem wielkiego muzyka i patrioty, staną się też naszym credo. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, byliście wspaniali!


JESTEŚMY VARSAVIANISTYCZNĄ SZKOŁĄ
CERTYFIKAT ZDOBYTY

W czerwcu 2018 r. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przyznało nam certyfikat „Varsavianistyczna szkoła”. Jego zdobycie poprzedzały cztery lata zmagań, których ciężar spoczął na Kole Edukacji Regionalnej, jego koordynatorce pani Bogumile Stefańskiej i uczniach - miłośnikach Warszawy oraz niestrudzonych uczestnikach weekendowych wypraw. Wycieczki po mieście to jedno z kryteriów, które należało spełnić w walce o certyfikat. Nadto co roku byliśmy zobligowani do:
- przeprowadzenia 10 zajęć o Warszawie,
- pracy na rzecz środowiska lokalnego,
- organizowania spotkań z varsavianistami,
- zrobienia gazetki i udziału w konkursach o tematyce warszawskiej,
- realizowania inicjatyw TPW (np. obecność na grach miejskich),
- udziału w uroczystościach rocznicowych na terenie miasta,
- zdobycia odznak turystycznych,
- współpracy z instytucjami kulturalnymi Warszawy,
- do działania związanego z Wisłą.
Na certyfikat pracowała cała szkolna społeczność, zatem dziękujemy:
- każdemu wychowawcy, który zorganizował „warszawską” wycieczkę dla swoich uczniów,
- szkolnemu wolontariatowi, na którego barkach spoczęła realizacja kryterium „Pracuję na rzecz środowiska lokalnego”,
- pocztowi sztandarowemu, uczestnikowi uroczystości rocznicowych na terenie Warszawy.
Czyniąc ukłon w stronę tych, którzy przyczynili się do zdobycia certyfikatu, należy podkreślić ofiarną pracę uczniów klasy 3b (rocznik 2013 - 2016, wychowawczyni p. B. Stefańska ), 3e (rocznik 2014-2017, wychowawczyni p. M. Marcinowska) oraz 3g (rocznik 2015-2018, wychowawczyni p. N. Siedlecka), którzy byli członkami Koła Edukacji Regionalnej. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie ogromne zaangażowanie, kreatywność i zamiłowanie pani Bogumiły Stefańskiej, naszego Mistrza Nauczania i pasjonatki historii. DZIĘKUJEMY!


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


Archiwum strony