Aktualności

UCZYMY SIĘ RATOWAĆ I BIJEMY REKORD

16 października z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca grupa uczniów z klasy 6 a ( Ida Gałażewska, Zuzanna Augustyniak, Piotr Ługowski, Kamil Zientek, Krystian Kopiński) wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Stefańską, wzięła udział w imprezie na terenie SP nr 379. Wspólnie z kolegami z innych szkół Targówka biliśmy rekord w liczbie osób biorących udział w resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Imprezę uświetniła obecność burmistrza Sławomira Antonika, ratowników ze Szkoły Ratownictwa ”Meditrans”, a także Jerzego Owsiaka. Spotkanie z ratownikami oraz pracownikami Fundacji WOŚP z pewnością przyczyni się do przełamywania lęków związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i do pogłębienia wiedzy nt. poprawnie przeprowadzanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


UUROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH

13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, nasi najmłodsi uczniowie stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Podczas uroczystej akademii w obecności rodziców, dyrekcji szkoły i wychowawców złożyli ślubowanie, po czym pani dyrektor włożyła na ich głowy birety z logo szkoły. Ceremonię uświetnił występ ucznia klasy 1a Piotra Augustyniaka, który wykonał na wiolonczeli utwór " Taniec bobra". Chłopcu akompaniował tata, pan Szymon Augustyniak. Po uroczystości na uczniów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W TEATRZE RAMPA

12 października w Teatrze Rampa odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą władze dzielnicy zaprosiły dyrektorów i nauczycieli szkół i przedszkoli z Targówka. Podczas gali najbardziej zasłużeni i zaangażowani dyrektorzy i pedagodzy otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek Krzysztofa Miszewskiego oraz Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika nagrody przyznane przez Prezydenta m. st. Warszawy, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Ministra Edukacji Narodowej. Miło nam poinformować, iż nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty odebrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 pani Emilia Walczak. Czterdziestu dziewięciu nauczycieli wyróżnionych zostało nagrodą Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy „Sapere Auso”. W tym zacnym gronie naszą szkołę reprezentowały panie Nina Siedlecka i Katarzyna Wilińska. Wieczór uświetnił występ młodych artystów, wśród których ze wzruszeniem oglądaliśmy absolwentów Gimnazjum nr 143 oraz widowisko „Broadway Exclusive” w wykonaniu aktorów Teatru Rampa.


WIZYTA W FOLWARKU BRÓDNO

W dniu 10.10.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Folwarku Bródno, podczas której uczestniczyły w warsztatach pt. „Barwy jesieni”. Dzieci poznawały zmiany zachodzące w przyrodzie oraz miały możliwość bliskiego spotkania z wiejskimi zwierzętami. Mnóstwo radości sprawiło karmienie kóz oraz krowy Krystyny. Dzieci wykonały przepiękne zwierzątka, wykorzystując masę solną oraz dary jesieni, takie jak: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, pestki nasion. Kolejne spotkanie z wiejskim inwentarzem w Folwarku Bródno odbędzie się za miesiąc.

Anna Parol - Przybysz


PAMIĘTAMY O WARSZAWSKICH POWSTAŃCACH

W 2017 roku obchodzimy 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji Szkolne Koło Wolontariatu zaproponowało uczniom naszej szkoły wzięcie udziału w kampanii BohaterON - włącz historię. Do akcji przystąpili uczniowie klasy 6a oraz gimnazjalnej 3d. Pod kierunkiem p. B. Stefańskiej napisali i wysłali kartki do Powstańców. Projekt BohaterON ma wzmacniać nasze poczucie narodowej tożsamości, krzewić patriotyzm i budować swoistą, międzypokoleniową więź. Mamy nadzieję, że wypisane na kartkach uczniowskie słowa wyrażające pamięć, podziękowanie i szacunek sprawiły radość adresatom - bohaterom walki z 1944 r.


MĄDRE GŁÓWKI Z 3A

Klasa 3a wybrała się na wycieczkę do VIII Ogrodu Jordanowskiego na zajęcia pt. "Łamigłówki mądrej główki". Humory dopisywały już od samego rana, ale czy głowy pracowały? To zamierzaliśmy sprawdzić na spotkaniu. Zaczęło się od zabawy, a potem Pani prowadząca zasypała dzieci licznymi łamigłówkami, zadaniami i rebusami. Na koniec każdy mógł spróbować swoich sił w grze Mahjong. Uczniowie z klasy 3a okazali się prawdziwymi graczami. Rozwiązywali zadania i świetnie się przy tym bawili. Może czeka ich w przyszłości kariera wynalazcy lub odkrywcy? Poczekamy, zobaczymy!

Anna Witkowska


Pierwszoklasiści na pokazie karate

3 października odwiedził naszą szkołę wielokrotny medalista mistrzostw Polski, trener i założyciel SEKAI Klub Karate ShinKyokushin – Grzegorz Jaros. Sensei zaprezentował piękno karate uczniom klas pierwszych, zachwycił ich swą sprawnością i możliwościami, jakie daje ta tradycyjna sztuka samoobrony. Najodważniejsi mogli stanąć w szranki z rówieśnikiem trenującym karate. Pokaz bardzo się dzieciom podobał i wzbudził wiele emocji.


Zajęcia sportowe w VIII Ogrodzie Jordanowskim

W ramach współpracy szkoły z VIII Ogrodem Jordanowskim przy ulicy Suwalskiej uczniowie klas 1a i 1b wraz z wychowawczyniami wzięli udział w zajęciach sportowych finansowanych przez Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, prowadzonych przez doświadczonego trenera. Było to pierwsze z planowanych spotkań przygotowanych specjalnie dla najmłodszych uczniów, aby poprzez gry i zabawy ruchowe zachęcić ich do uprawiania sportu oraz zdrowego stylu życia.


Jesienna wyprawa klasy 3a

Początek jesieni to wymarzona pora na spacer, zbieranie liści, opowiadanie o drzewach i zabawę. Klasa 3 a wykorzystała piękną słoneczną pogodę i wybrała się do parku Bródnowskiego. Po krótkiej lekcji i znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące zmian zachodzących jesienią w przyrodzie dzieci miały czas na zabawę i integrację. Będzie co wspominać, gdy nastaną pochmurne słotne dni, a zebrane skarby staną się piękną dekoracją sali.

Anna Witkowska


SPACER SKARPĄ WARSZAWSKĄ Z KLASĄ 6A

Dnia 2 października klasa 6a udała się wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Stefańską na pierwszą wycieczkę. Pomoc w jej przeprowadzeniu zaoferowała p. Katarzyna Gajcy, która także pełniła funkcję fotoreportera. Spacer zaczął się na plaży praskiego brzegu Wisły. Uczniowie podziwiali panoramę lewobrzeżnej Warszawy z monumentalną bryłą Zamku i kamienicami Starego Miasta. Uczestnicy wycieczki otrzymali mapki sytuacyjne, na których w toku wyprawy zaznaczali odwiedzane obiekty. Wykonywali także rozmaite zadania związane z Wisłą czy herbem miasta. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie wybranych miejsc nad Wisłą i podziwianie uroczych zakątków warszawskiej skarpy, m.in. pałacu Kazanowskich, gdzie w dawnych pałacowych ogrodach ze zwierzyńcem pan Zagłoba walczył małpami. Czy wiecie, gdzie to jest i skąd te małpy na warszawskiej skarpie?
Młodzi odkrywcy skierowali swe kroki także w miejsca dawnych wąwozów, gdzie dziś biegnie ku Wiśle ul. Bednarska czy Karowa. Miłym zakończeniem wycieczki było podziwianie niezwyciężonej Syrenki znad Wisły, która, jak dowiedzieli się uczniowie, ma za sprawą rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej twarz Krystyny Krahelskiej, bohaterki powstania warszawskiego i autorki powstańczej pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.


AKTYWNI NA START

25 września odbyło się pierwsze zebranie Parlamentu Uczniowskiego. Było to wyjątkowe spotkanie w nowej szkolnej rzeczywistości . Na wspólnym posiedzeniu spotkały się dwie Izby: Młodsza i Starsza. Posłowie z młodszych klas zostali ciepło przyjęci przez starszych kolegów.
Wybrano również prezydium PU. Przewodniczącym został Mateusz Miziołek z klasy 2h , zastępcą - Wojciech Dobrzański z 3g, a sekretarzem - Daria Idźkowska z 3c. Przyjęto również nowy Statut PU i zgłoszono propozycje do planu pracy.
Na końcu spotkania posłowie obu Izb pozowali do wspólnego zdjęcia.
Zapowiada się pracowity rok!


Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września 2017 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji edukacyjnej organizowanej w ramach VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie wszystkich uczniów do przypomnienia i sprawdzenia znajomości tabliczki mnożenia w formie zabawy oraz dostarczenie niezapomnianych emocji podczas rywalizacji. Eksperci - czwartoklasiści - egzaminowali starszych uczniów. Uczestnicy w czasie przerw losowali karty z przykładami wykorzystującymi tabliczkę mnożenia. Do wyboru mieli trzy poziomy trudności zadań: łatwe z wynikiem w zakresie do 50, trudniejsze do 100 i trudne do 500. Uczestnicy, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, zdobywali tytuł MT EXPERT i certyfikat potwierdzający uzyskanie pomyślnego wyniku egzaminu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, bardzo podobała się uczniom. Nad jej przygotowaniem i prawidłowym przebiegiem czuwali szkolni koordynatorzy p. Marta Gałat i p. Anna Matkowska.


Elektryzujące warsztaty

Dnia 25 września uczniowie klasy 7c pod opieką p. A. Anysz uczestniczyli w warsztatach „ Dlaczego włosy stają dęba?” zorganizowanych na Wydziale Fizyki UW. Uczestnicy warsztatów odkrywali tajemnice elektryczności i magnetyzmu. Mieli okazję poznać takie urządzenia jak generator Van de Graaffa, maszyna elektrostatyczna czy kula plazmy. Szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz lewitującego pojazdu. Dzięki warsztatom nauka fizyki będzie o wiele łatwiejsza.


JESTEŚMY SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE

O tym, że w naszej szkole lubimy podejmować wyzwania, wiedzą wszyscy. Trzy lata temu pani Jolanta Koch zaproponowała Radzie Pedagogicznej udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Wniosek przyjęto i przystąpiliśmy do realizacji planu. Nie sposób zliczyć wszystkich inicjatyw i działań, jakie podejmowaliśmy, by zasłużyć na ten zaszczytny tytuł. Były to dziesiątki spotkań ze specjalistami w dziedzinie żywienia, zdrowego trybu życia, zajęcia sportowe, lekcje biologii i wychowania fizycznego, działania pielęgniarki szkolnej, konkursy, akcje o zasięgu szkolnym, dzielnicowym, a nawet krajowym, happeningi itp. Uczyliśmy się zdrowo żyć, utrwalaliśmy zdrowe nawyki i dobrze się bawiliśmy w myśl zasady: „Szczęśliwy człowiek to zdrowy człowiek”. Z radością informujemy, iż 30 sierpnia 2017r. Kapituła powołana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przyznała nam Wojewódzki Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, pani pielęgniarce, uczniom i specjalistom, którzy nas odwiedzali i wspierali, za zaangażowanie w realizację projektu.


MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

Rozpoczął się nowy rok szkolny, czeka nas dziesięć miesięcy wytężonej pracy. Wyznaczyliśmy sobie cele, mamy plany, marzenia, nadzieje. 7 września podczas mszy świętej powierzyliśmy je Bożej opiece. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 p. Emilia Walczak, nauczyciele i uczniowie. Mszę celebrował ks. Rafał Miękus, zaś liturgię słowa przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 143. Ważnym elementem nabożeństwa było poświęcenie Sztandaru Szkoły Podstawowej nr 378 im. I. J. Paderewskiego.


„Szkoła, nasza kochana szkoła...”

Budynek Szkoły Podstawowej nr 378 zatętnił życiem. Na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego przybyli: Burmistrz Dzielnicy Targówek pan Sławomir Antonik, przedstawicielka Rady Rodziców pani Iwona Maliszewska, Dyrektor SP nr 378 pani Emilia Walczak oraz panie wicedyrektor Anna Perczyńska i Sylwia Feliga. Forum wypełnili uczniowie, rodzice, nauczyciele – wszyscy pełni niepokoju, ale też ożywieni i podekscytowani. Powitaliśmy uczniów piosenką w wykonaniu Kingi Lewosińskiej z kl. 4a oraz przedstawieniem przygotowanym przez gimnazjalistów. Młodzi widzowie ujęli nas kulturą, taktem, poczuciem humoru, starsi - wykazali się troską i uprzejmością. Cała społeczność szkolna staje przed nowym wyzwaniem – musi sprostać oczekiwaniom wszystkich uczniów i pogodzić ich potrzeby. Sądząc po panującej podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego atmosferze, jest to możliwe. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy, by rok szkolny 2017/2018 przyniósł im wiele ciekawych doświadczeń, satysfakcji, sukcesów i radości.


Wielkie zmiany przy Bartniczej 8

W związku z reformą oświaty gimnazja zostały przekształcone w szkoły podstawowe. W budynku przy Bartniczej 8 przez całe wakacje trwały intensywne prace remontowe, w wyniku których zaadaptowano szkołę do potrzeb młodszych uczniów: powstała świetlica, dostosowano sale, łazienki, szatnie, wyposażenie, powstaje plac zabaw. Koszt inwestycji jest ogromny, stąd nasza równie ogromna wdzięczność dla władz samorządowych, w tym głównie Burmistrza Dzielnicy Targówek pana Sławomira Antonika, dzięki którym udało się przeprowadzić tak rozległy remont. 1 września 2017 r. efekty prac obejrzeli i ocenili dostojni goście, m. in. Prezydent m. st. Warszawy pani Hanna Gronkiewicz – Waltz, Burmistrz Dzielnicy Targówek pan Sławomir Antonik, Przewodniczący Rady Dzielnicy pan Krzysztof Miszewski, Naczelnik Wydziału Inwestycji dla Dzielnicy pan Jacek Szymak oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy pani Katarzyna Majdura. Tego samego dnia rozpoczęli naukę uczniowie oddziału przedszkolnego. Ich radosne buzie są najlepszym dowodem na to, że inwestycja się udała. Szkoła Podstawowa nr 378 jest gotowa na przyjęcie dzieci.