Aktualności

SPOTKANIE DYREKTORÓW SZKÓŁ

8 grudnia w ramach dzielenia się dobrą praktyką odbyło się w naszej szkole spotkanie dyrektorów szkół podstawowych z Targówka. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, m. in. Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania pani Katarzyna Majdura . Podczas spotkania Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków zaprezentowała realizowany w jej placówce „Eksperyment niezadawania prac domowych” . Temat okazał się niezwykle ciekawy i wzbudził zainteresowanie zebranych. Sporo uwagi poświęcono także platformie edukacyjnej NUADU, z której korzystają szkoły na Targówku. Na zakończenie spotkania szanowni goście mogli zwiedzić budynek naszej szkoły. Pani Dyrektor Emilia Walczak zaprezentowała nowe, jasne, przestronne sale, korytarze i łazienki przygotowane dla najmłodszych uczniów, których niejedna placówka może nam pozazdrościć. Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak zacne grono w murach SP 378.


Bezpieczna droga do szkoły

Po raz kolejny pierwszoklasiści mogli utrwalić sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. 8 grudnia naszym gościem był funkcjonariusz Straży Miejskiej, który przypomniał dzieciom o bezpiecznym zachowaniu podczas drogi do szkoły. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z porą roku, omówił szczególne sytuacje na ulicy, przypomniał numery telefonów alarmowych. Podkreślił, że "ulica to nie gra komputerowa – każdy z nas ma tylko jedno życie, dlatego musimy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i uważać w drodze do szkoły i domu."

Mirosława Tymoniuk


Warsztaty teatralne

Uwielbiamy zdobywać wiedzę poprzez praktykę! Zatem klasy pierwsze aktywnie uczestniczyły w warsztatach pt. „Teatr improwizowany”, które odbyły się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturowej. Uczniowie pod okiem instruktora teatralnego pani Ewy Ganc poznali tajniki improwizacji oraz różne sposoby „bycia na scenie”. Na bazie wspólnych inspiracji tworzyli fabułę, wątki i postacie. Dowiedzieli się, że improwizacja teatralna to forma swobodnego, spontanicznego wyrażania siebie na scenie, że każdy z nas może być aktorem, a scena jest wszędzie tam, gdzie my się znajdujemy.

Małgorzata Hanc


Mikołajki

6 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj. Z daleka było słychać dźwięk mikołajowego dzwonka. Jaka to była radość! Wszystkie dzieci z klas 0 - III otrzymały upominki. Wiemy zatem, że były grzeczne. Nie zabrakło śpiewu i uśmiechów na twarzach. Mikołaju, bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do nas ponownie w przyszłym roku!

Małgorzata Hanc


Mikołajki w kinie

6 grudnia to szczególny dzień, zwłaszcza dla dzieci, dlatego uczniowie klas 4b i 4c postanowili poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i wraz z wychowawcami wybrali się do kina na film pt.: „Pierwsza gwiazdka”. Akcja filmu rozgrywa się w Nazarecie. Anioł zwiastuje Marii, że urodzi Syna Bożego. Jego wizytę widzi myszka Abby i biegnie przekazać dobrą nowinę innym zwierzętom. Śledzimy w filmie przygody osiołka Bo, gołębia Dave’a i owieczki Ruth. Wszyscy bohaterowie podążają za gwiazdą w okolice, gdzie mieszkają Maria i Józef, by zobaczyć narodziny Mesjasza. Film bardzo się wszystkim podobał, a wspólne wyjście przyczyniło się do integracji klas.

Małgorzata Niemirska-Kuncewicz, Anna Matkowska


WARSZTATY TWORZENIA ŚWIEC

W naszej szkole nie ma czasu na nudę. Uczniowie z klas 0 - III poznali sposób wytwarzania świeczek i mogli samodzielnie wykonać zaprojektowane przez siebie świece. W klasach zapachniało świeżą kawą, pomarańczą i anyżem, ponieważ te właśnie produkty dzieci wykorzystywały do ich zdobienia. Dzięki tej lekcji wzbogaciły swoją wiedzę i urozmaiciły zajęcia techniczne. Dziękujemy pani Ani za instruktaż!

Małgorzata Hanc


3a eksperymentuje

1 grudnia uczniowie klasy 3 a po raz drugi wybrali się do Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Suwalskiej. Tym razem mogli uczestniczyć w arcyciekawej lekcji dotyczącej eksperymentów. Zajęcia zaczęły się od teorii, czyli przypomnienia, jak poznajemy świat, jakie mamy zmysły i jakie znamy stany skupienia. Potem pani pokazywała różne doświadczenia, np.: wciąganie jajka do butelki lub samoczynne napełnianie się naczynia wodą. Hitem okazał się eksperyment związany z cieczą nienewtonowską. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

Anna Witkowska


3A W JEDNOSTCE STRAŻACKIEJ

Klasa 3 a wybrała się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 15 w Warszawie przy ul. Młodzieńczej. Uczniów oprowadził pan Paweł, który opowiedział o tym, co trzeba zrobić, żeby w przyszłości zostać strażakiem. Dzieci zobaczyły zaplecze jednostki, miejsce, w którym odpoczywają ratownicy i skąd w ciągu jednej minuty zjeżdżają na dół, ubierają się i wyjeżdżają do pożaru. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stanowisko zleceń wyjazdu na pomoc poszkodowanych. Mogły również uczestniczyć w symulowanej akcji ratowniczej: było bardzo głośno, wyły syreny, strażacy zjechali ześlizgami, ubrali się i wyjechali z jednostki. Oprócz tego pan Paweł zaprezentował uczniom wozy strażackie, stroje strażaków oraz specjalistyczne ubranie do ratowania ludzi spod gruzów. Na sam koniec uczniowie uczestniczyli w krótkim pokazie sprawności psa szkolonego do służby ratowniczej. Zwierzak okazał się również wspaniałym tropicielem, kiedy znalazł Mateusza ukrytego w drewnianej skrzyni. Wszyscy bili brawo i dziękowali panu Pawłowi za wspaniałą lekcję. Na pożegnanie można było pogłaskać pieska i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Anna Witkowska


Warsztaty profilaktyczne dla klas siódmych

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pedagog szkolny – pan Mateusz Puchowski - wykorzystał tę okazję do przeprowadzenia w klasach siódmych warsztatów profilaktyki uzależnień od tytoniu. Uczniowie poznali zdrowotne, społeczne i prawne konsekwencje palenia, dowiedzieli się też, jak kwestię nałogów normalizuje szkolny regulamin. Proces palenia i jego skutki zilustrowało doświadczenie, które powinno oddziaływać na wyobraźnię każdego, kto zechce sięgnąć po tę truciznę.


JAN KARSKI – BOHATER LUDZKOŚCI

29 listopada w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie w ramach XI edycji Dzielnicowych Spotkań z Historią organizowanych pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Pana Sławomira Antonika odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Jan Karski - Bohater Ludzkości ”. W tegorocznej edycji zadaniem uczestników było wykonanie plakatu, prezentacji multimedialnej lub nagranie filmu promującego wiedzę o dokonaniach Jana Karskiego. Laureatami w konkursie plastycznym zostali: Weronika Tomaszkiewicz z klasy 2f, która zajęła I miejsce oraz Antoni Sławiński z kl. 4c, który uplasował się na III miejscu. W kategorii film I miejsce zdobyły uczennice klasy 6a: Joanna Wójcik, Zuzanna Augustyniak oraz Lamia Fryze. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY

Bezpieczeństwo w domu i na placu zabaw było przewodnim tematem zajęć prowadzonych przez Straż Miejską w oddziale przedszkolnym. Nasze maluszki z dużym zainteresowaniem słuchały porad, aby bez zgody rodziców nie sięgać do szafki z lekami, nie budować i nie wspinać się po niebezpiecznych konstrukcjach, nie wychylać się przez okno lub balkon. Bawiąc się na zewnątrz, dzieci będą pamiętały, aby było to bezpieczne miejsce z dala od jezdni. Wychodząc na rower, wrotki, hulajnogę, zawsze założą kask i ochraniacze. Niemałe zainteresowanie wśród naszych najmłodszych uczniów wzbudził mundur strażnika – dzieci mogły go obejrzeć, zobaczyć, jak wyglądają naszywki i odznaka.

Anna Karczewska


KREATYWNE ANDRZEJKI

Z okazji Andrzejek klasy: 4a, 4b i 4c wzięły udział w zajęciach zorganizowanych przez firmę Fun Craft. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, która według prognozy będzie różowa i bogata w pozytywne wydarzenia. Następnie wylosowane wróżby zostały pięknie ozdobione i oprawione, aby za parę lat sprawdzić, czy przepowiednie się spełniły. Zajęcia były bardzo udane, uczniowie świetnie się bawili, wykazali się zdolnościami manualnymi i kreatywnością a przy okazji poszerzyli wiedzę na temat andrzejkowych zwyczajów.

Małgorzata Niemirska Kuncewicz, Anna Matkowska, Monika Marcinowska


UCZYMY SIĘ ŻYĆ BEZ PRZEMOCY

Podczas zajęć prowadzonych przez Straż Miejską klasa 3a dowiedziała się, że pierwszym krokiem do zgodnego życia z innymi jest obserwowanie siebie i rozpoznawanie swoich uczuć. Monitorując własne emocje, poznajemy, jacy jesteśmy. Nasi trzecioklasiści bezbłędnie rozpoznawali emocje, nazywali je i wskazywali, gdzie mieszkają w naszym ciele. Dzieci dowiedziały się, że nie mają wpływu na to, co czują, ale mogą kontrolować swoje zachowanie. Ufamy, że zdobytą wiedzę teoretyczną znakomicie wykorzystają w praktyce.

Anna Karczewska


WYRÓŻNIONY MIŚ – PRZYTULIŚ

Uczennica klasy 1b – Julia Wizińska – otrzymała wyróżnienie w dzielnicowym konkursie plastycznym „Uszyj Misia – Przytulisia” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 58 im. Tadeusza Gajcego. Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przytulankę z dowolnego materiału, dowolnej wielkości. Oceniano twórczy charakter pracy, oryginalność i estetykę. Gratulujemy Julce wyróżnienia, jej miś jest naprawdę uroczy. Aż chce się go przytulić!


ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH

Uczniowie klas siódmych uczestniczyli w zajęciach realizowanych przez Straż Miejską m. st. Warszawy. Celem spotkania było podniesienie wiedzy oraz świadomości uczniów w zakresie zasad i metod bezpiecznego zachowania się, zagrożeń występujących we współczesnym świecie, sposobów ich unikania bądź zminimalizowania negatywnych skutków. Nasi uczniowie poznali podstawowe zagadnienia prawne zawarte w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, takie jak: nieletni, czyny karalne, czyny świadczące o demoralizacji oraz aspekty prawa związane z zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Anna Karczewska


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W piątek szkołę opanowały kolorowe misie – duże i małe, puchate i mięciutkie. Każdy z nich był wyjątkowy. Przybyły ze swoimi właścicielami, żeby się bawić, uczyć i świętować. Przedszkolaki poznały historię tego święta, rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki i ćwiczyły buzie i języki wraz z Kubusiem Puchatkiem, wylizując talerzyki z miodem. Nie zabrakło oczywiście Misia Uszatka, który wraz z przyjaciółmi pomagał zwierzętom przygotować się do zimy. Każde z dzieci mogło stanąć do zdjęcia w „Misiowej Fotobudce”. Zabawy z misiami sprawiły dzieciom ogromną radość. Przecież moda na misie nie przemija.


O ZDROWIU NA WESOŁO

24 listopada uczniowie klasy 3a i pani Anna Witkowska reprezentowali naszą szkołę w Dzielnicowym Dniu Zdrowego Jedzenia. Na uroczystości pojawili się: Burmistrz Dzielnicy Targówek Pan Sławomir Antonik, Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy Targówek Pani Katarzyna Majdura, dyrektorzy placówek oświatowych dzielnicy Targówek oraz inni zaproszeni goście. Podczas uroczystości można było skosztować zdrowych dziecięcych frykasów - rarytasów. Nasza szkoła od lat promuje zdrowie, toteż stoisko SP 378 obfitowało w zdrowe, warzywne słodkości. Nie zabrakło na nim: buraczanego brownie, ciasta marchewkowego lub dyniowego, jaglanego rafaello, leśnego mchu ze szpinakiem i ciasta fasolowo - kokosowego, które przygotowywały mamy uczniów z klasy 3a. "W naszej szkole jest wesoło, tu muzykę słychać wkoło"- tak rozpoczęła się prezentacja stoiska, a potem publiczność obejrzała wspaniały występ Rosiewicza Juniora, Cebulki, Marchewki i Pani Brokułowej, którzy przekonywali, iż najwięcej witaminy mają polskie jarzyny. Śmiechu było co nie miara, dobrze, wszak śmiech to zdrowie.


WIEM – POMAGAM - RATUJĘ

Jak poradzić sobie w trudnej sytuacji, jak pomóc osobom z najbliższego otoczenia w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia, w jaki sposób wezwać odpowiednie służby? – tego uczniowie klasy 6a uczyli się podczas zajęć prowadzonych przez Straż Miejską. Dowiedzieli się, jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz jak wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych i sprawdzali swoje umiejętności.

Anna Karczewska


WIZYTA W PAŁACU PREZYDENCKIM

Siedemnastowieczny pałac przy Krakowskim Przedmieściu był świadkiem wielu ważnych historycznych wydarzeń. W przeszłości pełnił funkcję teatru, sali koncertowej, luksusowego hotelu czy miejsca spotkań najwyższych władz. Od 1994 roku pałac stał się oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie klasy 7b mieli możliwość zwiedzenia tego obiektu i poznania jego niezwykłej historii. Zobaczyli m. in. Salę Białą, Salę Kolumnową oraz Salę Bankietową. Widzieli także Okrągły Stół – symbol demokratycznych przemian w Polsce. Młodzież czuła się wyjątkowo, mogąc podziwiać niezwykłe wnętrza, w których goszczą wybitne osobistości świata kultury i polityki.


ORIGAMI W OGRODZIE JORDANOWSKIM

22 listopada przedszkolaki udały się na wycieczkę do VIII Ogrodu Jordanowskiego w Warszawie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, doskonaląc umiejętności motoryczne oraz rozwijając koordynację wzrokowo - ruchową poprzez wykonanie prac origami. Sztuka składania papieru pochodząca z Chin przypadła dzieciom do gustu. Z ogromnym zaangażowaniem składały papierowe pudełka oraz rekwizyt do zabawy z czasów dzieciństwa ich rodziców – „Piekło – niebo”.
Dziękujemy paniom z Ogrodu za ciekawe warsztaty.


PODWÓJNE ZŁOTO W UNIHOKEJU

Zakończyły się Mistrzostwa Dzielnicy Targówek Dziewcząt i Chłopców w Unihokeju. Reprezentanci naszej szkoły, straciwszy tylko jedną bramkę we wszystkich rozegranych meczach, w przepięknym stylu wywalczyli I miejsce i zostali uhonorowani złotymi medalami. W skład zwycięskiej drużyny dziewcząt wchodziły: Aleksandra Chmielewska 3d, Victoria Baranek 2c, Dominika Biały 2c, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Gabriela Popowniak 2c, Zuzanna Kędziora 3i, Maja Dudzik 3i, Natalia Gajewska 2a. Drużynę chłopców reprezentowali: Mateusz Obuchowicz 3h, Konrad Dziarski 3h, Wojciech Niemiński 3h, Mateusz Łosiewicz 3i, Adam Dudzik 3i, Arkadiusz Górski 3c, Radosław Miktus 3f, Bartosz Bartosiewicz 3a. Gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa na Warszawskiej Olimpiadzie Sportowej. Drużyna chłopców swoje zwycięstwo dedykuje Kacprowi Sekularowi, który z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w rozgrywkach.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek


Lista przebojów książkowych

W październiku biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 4, 6 i 7 do wzięcia udziału w akcji: Lista przebojów książkowych Szkoły Podstawowej nr 378. W wyniku przeprowadzonego głosowania na najciekawszą i najchętniej czytaną książkę powstała lista 11 najpopularniejszych książek:

 1. J. K. Rowling – Harry Potter (seria)
 2. J. Brzechwa – Akademia Pana Kleksa
 3. J. Kinney – Dziennik cwaniaczka (seria)
 4. J. R. R. Tolkien – Hobbit
 5. R. Goscinny, J. Sempé – Mikołajek (seria)
 6. F. Simon – Koszmarny Karolek (seria)
 7. A. Maleszka – Magiczne drzewo (seria)
 8. C. S. Lewis – Opowieści z Narnii (seria)
 9. H. Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
 10. H. Webb – Zaopiekuj się mną (seria)
 11. H. Lofting – Doktor Dolittle i jego zwierzęta

WIZYTA W POLSKIM RADIU

Klasy 4b i 4c wraz z wychowawczyniami miały okazję uczestniczyć w otwartej próbie Polskiej Orkiestry Radiowej. Uczniowie zobaczyli, jak pracuje i brzmi orkiestra w pełnym składzie oraz poznali wygląd i brzmienie instrumentów, a przede wszystkim wysłuchali pięknej muzyki. Orkiestra wykonała m. in. koncert naszego Patrona I. J. Paderewskiego. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała, z przyjemnością odwiedziliby Polskie Radio raz jeszcze.

Małgorzata Niemirska - Kuncewicz, Anna Matkowska


GIMNAZJALIŚCI - MALUSZKOM

Uczniowie klasy 3g pod kierunkiem p. Niny Siedleckiej przygotowali przedstawienie dla uczniów klas pierwszych oraz oddziału przedszkolnego na temat zdrowego odżywiania. Autorkami scenariusza są uczennice Martyna Lipińska oraz Julita Pasiroska. Wilk tłumaczy Czerwonemu Kapturkowi, dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Pojawia się postać Tygryska, który nie tylko lubi biegać i skakać, ale przedstawia inne sporty, mogące zainteresować dzieci: taniec, piłkę siatkową, koszykówkę, piłkę nożną. O skutkach jedzenia niezdrowej żywności widownia mogła dowiedzieć się, słuchając opowieści Królewny Śnieżki i Księcia. Nie zabrakło również nauki, jak wezwać pierwszą pomoc w razie wypadku oraz co to jest piramida zdrowego żywienia. Gromkie brawa i uśmiechy dzieci były najlepszą oceną przedstawienia, w które była zaangażowana cała klasa.

Nina Siedlecka


Niecodzienna lekcja religii

Uczniowie klasy 1a, jak w każdy poniedziałek, uczestniczyli w lekcji religii. Jednak tym razem zajęcia różniły się od pozostałych – wraz z wychowawcą i katechetą udali się do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Podczas tej wyjątkowej lekcji mogli zapoznać się z cechami budowli sakralnej, jej wystrojem i przedmiotami, które znajdują się w każdym kościele. Podczas zajęć był obecny także ksiądz Rafał Miękus, który przekazał uczniom kilka ciekawostek oraz udzielił odpowiedzi na najbardziej dociekliwe pytania. Uczniowie opuścili świątynię wzbogaceni o nowe wiadomości. Dowiedzieli się m. in.: co ma wspólnego kościelna nawa z Arką Noego, jak nazywa się miejsce spowiedzi (to konfesjonał, a nie „grzesznica”, jak wcześniej sugerowali) i dlaczego miejsce, z którego czytamy Pismo Święte, nazywamy ambonką.

Magdalena Szyszkiewicz


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W dniu 20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Celem obchodów jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację w zakresie praw dziecka, uświadamianie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze na ten temat, m. in. przypomnieli o podstawowych zagadnieniach „Konwencji o prawach dziecka”.
Uczennice klasy 3j przygotowały i zaprezentowały na forum szkoły wystawę dotyczącą praw dziecka oraz organizacji międzynarodowych zajmujących się problemami dzieci na całym świecie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.


MAMY PLAC ZABAW!

Pan Ambroży Kleks, bohater książki Jana Brzechwy, przyjaciel dzieci i niezwykły nauczyciel zdradził swym podopiecznym sekret młodości: „ Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać”. Oto czego potrzebują dzieci, aby były zdrowe i szczęśliwe. Nasi najmłodsi uczniowie do tej pory korzystali ze szkolnego boiska lub placu zabaw w parku, gdy chcieli pobawić się na świeżym powietrzu. 16 listopada pani dyrektor Emilia Walczak, pani wicedyrektor Anna Perczyńska oraz pani kierownik gospodarczy Dorota Górska dokonały uroczystego otwarcia szkolnego placu zabaw. Stanęły na nim nowoczesne urządzenia, na których najmłodsi będą mogli rozładować nagromadzoną energię. Zabawki zostały przetestowane pod czujnym okiem wychowawców, dzieci mogły skakać, biegać, wspinać się i jak widać na zdjęciach, sprawiło im to mnóstwo radości.


Wykład z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim

W sobotni poranek 18 listopada br. uczniowie zainteresowani fizyką pod opieką nauczyciela fizyki p. Renaty Sztyrak uczestniczyli w wykładzie otwartym „Cztery żywioły” na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład był prowadzony przez magistra Andrzeja Gołębiewskiego i profesora Radosława Przeniosło, którzy poprzez pokazy i doświadczenia w ciekawy sposób przedstawili cztery kategorie zwane żywiołami, których już starożytni Grecy używali do opisu świata: ziemię, powietrze, ogień i wodę. Uczniowie mogli się również przekonać, jak groźne są żywioły, a po pokazach sami wykonali wybrane doświadczenia.

Renata Sztyrak


JAK DOBRZE BYĆ... FARMEREM

15 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego ponownie zawitały w Folwarku Bródno. Tym razem spotkanie odbyło się pod tytułem „Życie farmera – czyli kilka słów o życiu na wsi”. Podczas tej wycieczki przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę o informacje dotyczące życia i zwyczajów zwierząt gospodarskich. Nie lada atrakcją było dojenie kozy Matyldy i ponowne spotkanie z krową Krystyną. Największą radość sprawiła dzieciom przejażdżka na kucyku o mitologicznym imieniu Ares. Przedszkolaki zwiedziły stajnię, siodlarnię, padok, a także dowiedziały się, jak należy troszczyć się o konia. Uśmiechy na twarzach mówią wszystko.

Anna Parol - Przybysz


KONKURS FIZYCZNY

W bieżącym roku przypada 100. rocznica śmierci Mariana Smoluchowskiego, dlatego decyzją Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF) rok 2017 jest rokiem słynnego polskiego fizyka. W nawiązaniu do tego faktu Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie zorganizował dla uczniów warszawskich oddziałów gimnazjalnych oraz klas siódmych szkoły podstawowej konkurs fizyczny. Jego celem było zainteresowanie młodzieży fizyką, zainspirowanie do samodzielnej i twórczej pracy oraz kształtowanie umiejętności jej prezentacji. Finał konkursu odbył się 16 listopada br. Miło nam poinformować, że nasz uczeń - Kamil Biernacki kl.3g - otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Informacje na temat laureatów można uzyskać na stronie PTF: http://ptf.fuw.edu.pl/

Ewa Sikora


Lekcja biblioteczna z morałem

15 listopada klasa 3a wybrała się do Biblioteki przy ul. Bazyliańskiej 2, gdzie uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w lekcji bibliotecznej dotyczącej wartości i norm. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest szacunek, dobro, miłość, odwaga oraz zastanawiali się nad tym, co zrobić, żeby być szczęśliwym. Dzieci wysłuchały także interpretacji wierszy i opowiadań Małgorzaty Strzałkowskiej, mówiących o wartościach. Po tym spotkaniu z pewnością żadne z dzieci nie będzie miało wątpliwości, co jest w życiu najważniejsze.


Ogólnopolski Program "Trzymaj Formę"

Żeby utrzymać formę, trzeba ćwiczyć a najlepiej jeszcze świetnie się przy tym bawić. W naszej szkole nie tylko dbamy o piramidę zdrowego żywienia, ale również budujemy piramidy gimnastyczne, dbając o sprawność fizyczną. Wyznajemy zasadę: lekarstwo można zastąpić ruchem, ale ruchu nigdy nie zastąpimy lekarstwem.

M. Koperska i J.Koch


UROCZYSTY KONCERT W TEATRZE RAMPA

10 listopada w Teatrze Rampa uroczyście podsumowano tegoroczną edycję cyklu konkursów poświęconych życiu i twórczości Józefa Elsnera. Pod hasłem: „Józef Antoni Elsner – ponadczasowy kompozytor Targówka” zorganizowano konkurs: plastyczny, muzyczny i wiedzy. W piątkowy wieczór laureaci otrzymali dyplomy i nagrody z rąk patrona imprezy – Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy p. Sławomira Antonika. Na scenie nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły. Laureatami w konkursie wiedzy zostały uczennice klasy 6a Joanna Wójcik i Maja Stępniewska – II miejsce wśród szkół podstawowych oraz Inga Mach (kl.2a) i Agata Rosińska (kl. 7c) – także II miejsce w kategorii: klasy siódme i oddziały gimnazjalne. Paweł Majchrzak i Zuzanna Augustyniak zajęli II miejsce w konkursie muzycznym. Podium konkursu plastycznego wśród gimnazjalistów zdominowały nasze uczennice: Marta Wójcikowska (3j) i Wiktoria Myszkowska (3i) – ex aequo I miejsce, a tuż za nimi uplasowały się Izabella Madalińska (3b) i Aleksandra Rosiak (3d). Specjalne podziękowanie za organizację konkursu wiedzy otrzymała także pani dyrektor Emilia Walczak. Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Kameralnej im. Józefa Elsnera, której towarzyszył nasz uczeń Paweł Majchrzak (3i)– wykonali wspólnie Walca nr 2 Dymitra Szostakowicza.


LEKCJA ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. To kolejna inicjatywa mająca na celu propagowanie zdrowego odżywiania. Jako szkoła promująca zdrowie przyłączyliśmy się do tej akcji. Dzieci z oddziałów przedszkolnych pracowały w grupach nad kolorowymi plakatami zawierającymi "zdrowe hasła". Uczniowie klas I i III sporządzali pyszne kanapki. Odwiedził ich Zdrowulek, który opowiedział, co trzeba zrobić, by być silnym i zdrowym. Na zakończenie uczniowie klasy III gimnazjum wcielili się w bajkowe postacie i pomogli dzieciom zrozumieć piramidę zdrowego żywienia, przekonywali, jak ważna jest aktywność ruchowa dla lepszego samopoczucia, poinformowali, do kogo zgłosić się po pomoc w przypadku urazów i kontuzji. To była niezapomniana lekcja pełna wrażeń i pysznej zabawy. Dziękujemy!

Małgorzata Hanc


Festiwal piosenki patriotycznej

 W Ośrodku Kultury Wesoła 12 listopada 2017r. odbył się Koncert Galowy Laureatów V Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych ”Jak długo w sercach naszych”. Organizatorami festiwalu byli: Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Dzielnica Wesoła m.st. Warszawy oraz 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystego koncertu w Klubie Kościuszkowca wręczono nagrody i wyróżnienia, a laureaci zaprezentowali swój wokalny talent. W kategorii: soliści/duety WYRÓŻNIENIE otrzymał JAN STAŃKO z kl.2c, za wykonanie pieśni ”Mury” Jacka Kaczmarskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Lasku Bródnowskim odbył się Bieg Przełajowy o Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek. Ideą organizatorów było upamiętnienie ważnej dla Polski rocznicy, dbałość o kondycję fizyczną naszego społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży oraz przeżycie emocji związanych ze sportową rywalizacją i czerpanie wszelkich pozytywnych wartości z niej płynących.
W sportowych zmaganiach wzięło udział 43 uczniów z naszej szkoły: 24 dziewczynki i 19 chłopców. Konkurencja była bardzo duża, a rywalizacja niezwykle zacięta. Nasi uczniowie zajęli trzy miejsca medalowe: na dystansie 400 m w kategorii klas 3 i 4 SP II miejsce zajął DANIEL KOŁECKI z klasy 4a; w biegu na 600 m w kategorii klas 5 i 6 SP III miejsce zajął HUBERT KOPEĆ z klasy 6a, a w biegu na 1000 m w kategorii klasy 7 SP oraz 2 i 3 gimnazjum III miejsce zajął JAKUB CZAPLICKI z klasy 3j.
Pozostali uczniowie reprezentujący naszą szkołę w biegu to: Lena Rejent 4a, Jagoda Karda 4a, Aleksander Rejent 4a, Zuzanna Augustyniak 6a, Patryk Nawrocki 6a, Julia Łucyn 7c, Magdalena Korzeniowska 7c, Julia Ho-Janecka 2a, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Dominika Polkowska 2a, Natalia Kapral 2c, Dominika Biały 2c, Natalia Kapral 2c, Julia Bochenek 2c, Natalia Gajewska 2a, Aleksandra Ludwiniak 2f, Amelia Gruza 2a, Wiktoria Janicka 2a, Marta Wyszomierska 2a, Karolina Jabłońska 2d, Victoria Baranek 2c, Natalia Radecka 2g, Aleksandra Chmielewska 3d, Julia Szawcow 3c, Marta Brzezińska 3c, Oskar Dmytrach 3f, Adam Badurek 3h, Jakub Leszko 3c, Kacper Nowińska 3h, Mikołaj Jóźwiak 3c, Hubert Ostrowski 3h, Radosław Miktus 3f, Mateusz Szymczak 3h, Daniel Majchrzak 3i, Wojciech Niemiński 3h, Mateusz Łosiewicz 3i, Olaf Jastrząb 2a, Bartosz Bartosiewicz 3a, Adam Dudzik 3i.
Wszyscy młodzi sportowcy biorący udział w biegach otrzymali pamiątkowe koszulki, flagi państwowe oraz słodycze. Mogli również skosztować tradycyjnej grochówki i gorących napojów. Nagrody zwycięzcom wręczył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy pan Paweł Michalec. Biegaczom oraz ich rodzicom gratulujemy wyników sportowych, dziękujemy za aktywne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i za wspólnie spędzony czas.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek


NOWE KSIĄŻKI W ZBIORACH SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

Dzięki przystąpieniu naszej szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w październiku księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o nowości wydawnicze, w większości wybrane przez naszych uczniów podczas plebiscytu na najlepszą książkę. Za kwotę 15 000 zł zakupiono książki, którymi młodzież jest autentycznie zainteresowana, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata oraz inspirujące do twórczego działania. Celem programu, w którym uczestniczymy, jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów poprzez podejmowanie różnorodnych działań z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Zapraszamy wszystkich miłośników czytania do biblioteki - nowiutkie, pachnące woluminy czekają!


Spacer z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy w Łazienkach

Listopad to wśród rocznicowych dat historii Polski czas wspomnienia zrywu niepodległościowego z 1830 r. Powstanie zaczęło się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Klasa 6a wraz p. B. Stefańską i p. K. Gajcy udała się więc na spacer prowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy śladem miejsc związanych z Nocą Listopadową. W obrębie parku Łazienkowskiego uczniowie zobaczyli budynek dawnej Podchorążówki, gdzie ppor. Piotr Wysoki wezwał elewów do broni. Udali się też pod pomnik Jana III Sobieskiego przy ul. Agrykola, skąd listopadowi spiskowcy ruszyli do miasta, by poderwać je do boju. Młodzi pasjonaci historii stanęli też u stóp Belwederu, gdzie miał się dokonać zamach na znienawidzonego księcia Konstantego. Na koniec uczniowie usłyszeli „Warszawiankę” - pieśń napisaną pod wpływem wypadków powstańczych przez Kazimierza Delavigne’a - w wykonaniu wychowawczyni p. Bogumiły Stefańskiej.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w naszej szkole uczciliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Wielu uczniów i nauczycieli przygotowało biało – czerwone kotyliony, które z dumą przypięli do galowych ubrań. W szkole panowała odświętna atmosfera, a po apelu niektórzy ocierali z policzków łzy wzruszenia. Klasy 3a szkoły podstawowej i gimnazjalna 3d przygotowały montaż słowno – muzyczny, w którym przypomniały, jak Polacy, w tym także nasz patron I. J. Paderewski, walczyli o niepodległość. Mali artyści zachwycili: śpiewali, grali i tańczyli tak, że nawet wymagający gimnazjaliści nie szczędzili pochwał i braw. Dziękujemy, to była naprawdę piękna akademia.


Spotkanie autorskie z panią Zuzanną Orlińską

Dnia 8 listopada gościliśmy w naszej bibliotece panią Zuzannę Orlińską, autorkę książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorkę książek, czasopism i podręczników. Książki naszego gościa: „Matka Polka”, „Pisklak”, „Ani słowa o Zosi”, „Stary Noe” zostały wyróżnione i nagrodzone w prestiżowych konkursach literackich. W spotkaniu, które odbyło się dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Hurtownią Książek „Tuliszków”, wzięli udział uczniowie klas 2a, 3a i 3j. Mieli oni okazję wysłuchać interesujących historii z życia autorki oraz opowieści związanych z powstaniem książek, którym towarzyszyła ciekawa prezentacja multimedialna. Nasza młodzież wykazała się dużą aktywnością , a pytaniom dotyczącym pracy pisarki i jej zainteresowań nie było końca. Po spotkaniu pani Zuzanna Orlińska chętnie rozmawiała z uczniami oraz wpisywała dedykacje do książek swojego autorstwa. Towarzyszący pisarce mąż pan Mikołaj Kamler, który również jest ilustratorem, wpisywał autografy i przyozdabiał książki zabawnymi rysunkami. Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej, w której można wypożyczyć książki autorki.

Organizatorzy spotkania: Nauczyciele bibliotekarze


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, święto organizowane od 1999 roku przez IASL - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem tego święta jest m.in. promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, przedstawienie oferty biblioteki oraz zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “Książka nas łączy” . Nasza szkolna biblioteka tradycyjnie przyłączyła się do obchodów, podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo. W gablocie przed biblioteką pojawiła się gazetka informacyjna przybliżająca historię i ideę święta, a w wypożyczalni biblioteki każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego warto czytać?” , oglądając wystawę pod takim tytułem. Na forum szkoły zainicjowana została akcja „Zapraszamy do czytania” popularyzująca książki pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która będzie kontynuowana przez cały rok szkolny.


Warsztaty z Fundacją „Razem”

Uczniowie klas 6a i 7c odbyli w naszej szkole warsztaty prowadzone przez psychologów z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej „Razem” w ramach projektu „Rodzina bez uzależnień”. Celem spotkania było zwiększenie świadomości uczniów w kwestii skutków uzależnienia od nikotyny przez alkohol, po gry w sieci. Uczniowie rozmawiali na temat faktów i mitów dotyczących uzależnień, a także faz uzależnienia. Na podstawie krótkiego filmu dokonali analizy przypadku osoby uzależnionej od marihuany. Na koniec wzięli udział w anonimowej ankiecie ewaluacyjnej. Każdy z uczestników mógł ocenić, co dały mu przeprowadzone warsztaty.


BAJKOWO, KOLOROWO, RADOŚNIE

6 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym wyjątkowym dniu maluszki przybyły do szkoły ubrane w przepiękne bajkowe stroje. Dzieci ruszyły w świat pełen zabaw, niespodzianek i podróży po bajkach. Rozwiązywały zagadki i z dużym zaciekawieniem słuchały fragmentów bajek czytanych przez nauczyciela. Nie zabrakło również piosenki "My lubimy bajki...". Ten dzień sprawił im wiele radości.


Uczniowie klasy 3a pamiętają

30 października, w przeddzień Święta Zmarłych, uczniowie klasy 3a wybrali się na Stare Miasto, gdzie zapalili znicze pod pomnikiem Małego Powstańca. Nauczycielka Anna Witkowska wspomniała dzieciom o historii powstania warszawskiego oraz dzielnej walce najmłodszych. Korzystając z okazji, klasa 3a zobaczyła Pałac Prezydencki oraz zwiedziła kościół Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Tam wszyscy mogli zobaczyć znajdujące się na pierwszym filarze epitafium Fryderyka Chopina. Wierzymy, że jak powiedział św. Jan Paweł II : „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Takie wyprawy pomagają wzmacniać patriotyczną postawę i świadomość młodych Polaków.


PAN GENERAŁ W NASZEJ SZKOLE

W galowym, szarym mundurze lotnika, ze sznurami generalskimi, z tzw. złotą gapą na piersi i białą bronią w postaci kordzika – tak dostojnie prezentował się nasz gość – Zbigniew Galec - generał dywizji w stanie spoczynku, nawigator. Odwiedził jedną z klas na lekcji edukacji dla bezpieczeństwa. Jako osoba najbardziej uprawniona, by mówić o Wojsku Polskim zaprezentował temat: System obronności Rzeczpospolitej. Nasz gość spędził 40 lat, służąc w lotnictwie. Ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie jako nawigator naprowadzania. W latach 2009 - 10 pełnił obowiązki dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, a także zastępcy Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych. Młodzież z zainteresowaniem, a co ważne, z ogromnym szacunkiem przyjęła i wysłuchała wykładu pana generała. Poczuliśmy się wyróżnieni i zaszczyceni obecnością na zwykłej, szkolnej lekcji osoby o takiej randze.


BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI

30 października dwoje dzieci z oddziału przedszkolnego wzięło udział w konkursie wiedzy pt.: „Przedszkolak zawsze bezpieczny”. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy – pana Sławomira Antonika i przebiegał w dwóch etapach. Finał konkursu miał miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek. Laura i Franek reprezentowali naszą szkołę, zmagając się z zadaniami quizowymi, graficznymi oraz plastycznymi. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za udział w konkursie, którego celem było sprawdzenie znajomości zasad szeroko pojętego bezpieczeństwa.


„Idźcie naprzód z nadzieją” – rozstrzygnięcie konkursów

W Szkole Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste podsumowanie XIV Dzielnicowych Dni Papieskich. Na gości czekało wiele atrakcji, m. in. spektakl pt. „Oskar i pani Róża”, wystawa prac plastycznych, koncert chóru SP nr 380 oraz pyszne kremówki papieskie. Podczas uroczystości rozdano nagrody i dyplomy laureatom konkursów. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
⇒  Wiktoria Myszkowska z kl. 3i (opiekun Magdalena Szyszkiewicz) – I miejsce w konkursie plastycznym - praca plastyczna zainspirowana tematem hasła Dni Papieskich, utrzymana w odcieniach zieleni. (praca w załączniku)
⇒  Paulina Kuć z kl. 2g (opiekun Jolanta Łucjan) – II miejsce w konkursie multimedialnym - „Odcienie nadziei – ścieżką, drogą, autostradą...” – prezentacja multimedialna z motywem drogi utrzymana w tonacji zieleni. Każde zdjęcie zawiera motto (myśl, sentencja, cytat, itp.) łączące się z hasłem Dni Papieskich. Zdjęcia wykonała Paulina samodzielnie.
⇒  Angelika Sosnowska z kl. 3h (opiekun Agnieszka Gonciarz) – III miejsce w konkursie recytatorskim - „Odcienie nadziei”… wiersze poetów polskich zawierające motyw nadziei lub zieleni.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach, zaś laureatom serdecznie gratulujemy.

Magdalena Szyszkiewicz


DZIELNICOWE ROZGRYWKI WIEDZY O JÓZEFIE ELSNERZE

Józef Elsner – kompozytor, pedagog, publicysta i wydawca, organizator życia muzycznego i szkolnictwa, rektor Konserwatorium i Szkoły Głównej Muzyki, a także nauczyciel Fryderyka Chopina i właściciel gruntów, na których obecnie znajduje się osiedle Elsnerów był bohaterem konkursu, który już po raz piąty odbył się w murach naszej szkoły. Do rywalizacji przystąpiło piętnaście szkół z Targówka. Członkowie dwuosobowych drużyn odpowiadali na pytania muzyczne i teoretyczne.
Konkurs uświetniły występy uczniów. Na wiolonczeli zagrała Zuzanna Augustyniak z klasy 6a, na saksofonie Paweł Majchrzak z klasy 3i, a Jan Stańko ( 2c ) zaśpiewał piosenkę Ryszarda Rynkowskiego pt.: "Wznieś serce nad zło". Po rywalizacji pani Bogumiła Stefańska – przewodnicząca jury - odczytała werdykt.

I kategoria: klasy IV-VI szkoły podstawowej
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 28
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 378
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 206

II kategoria: klasy VII szkoły podstawowej i oddziały gimnazjalne
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 52
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 378
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 285

III kategoria: szkoły ponadpodstawowe
I miejsce - XLVI Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarnieckiego
II miejsce – Zespół Szkół im. P. Wysockiego

Laureaci konkursu zostali zaproszeni na uroczysty koncert pt.: „Targówek Elsnerowi”, który odbędzie się 10 listopada 2017 r. w Teatrze Rampa.

Agnieszka Gonciarz


Pierwszaki w Centrum Pieniądza

25 października uczniowie klasy 1a udali się do Centrum Pieniądza NBP, na zajęcia „Był sobie pieniądz”. Uczniowie dowiedzieli się, że dzisiejszy pieniądz w niewielkim stopniu przypomina pierwsze złote i srebrne monety starożytnych Greków. Poznali poszczególne etapy rozwoju pieniądza od pojawienia się pierwszych płacideł, poprzez wynalezienie monet, powstanie banknotów, aż do pojawienia się elektronicznych form zapisu pieniądza. Wielkie emocje wzbudziła wizyta w skarbcu, a w szczególności możliwość dotknięcia najprawdziwszej sztabki złota.

Barbara Grabowska


7b w Muzeum Gazownictwa

Dnia 25 października klasa 7b pod opieką wychowawcy p. Wojciecha Rogowicza i p. Łukasza Wica udała się do Muzeum Gazownictwa na warszawskiej Woli. Uczniowie zwiedzili jeden z najpiękniejszych obiektów przemysłowych z końca XIX w. Mieli okazję zobaczyć maszyny parowe oraz poznać proces wytwarzania gazu węglowego używanego dawniej na masową skalę. Zapalali lampę naftową a także latarnię gazową - w Warszawie pozostało ich już tylko 90. Piękne budynki i rozległość terenu, na którym znajduje się muzeum, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Za możliwość zwiedzania serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Ślendakowskiej.


 • JESTEŚ WIDOCZNY – JESTEŚ BEZPIECZNY

  24 października nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Tematem zajęć było bezpieczeństwo na drodze. Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat zasad poruszania się po ulicy pieszo, na rowerze, hulajnodze itp. Podczas spotkania podkreślano, jak ważne jest noszenie odblasków. Pieszy, który ma na sobie element odblaskowy, jest widoczny dla kierowcy już z odległości 150 metrów. Dzieci otrzymały w prezencie zestawy odblasków, by mogły na co dzień zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dyrektor WORD p. Dariusz Szczygielski wystosował też list do rodziców z apelem o przyłączenie się do akcji i dopilnowanie, by ich pociechy były widoczne.

  Mirosława Tymoniuk

  JESTEŚ WIDOCZNY - JESTEŚ BEZPIECZNY


  MUZYCZNE WARIACJE W OGRODZIE JORDANOWSKIM

  W piątek, 20 października klasy 1a i 1b wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w zajęciach muzycznych organizowanych przez VIII Ogród Jordanowski, których tytuł „Muzyczne wariacje” przemawia sam za siebie. Uczniowie dali upust swoim fantazjom na temat muzyki. Świetna atmosfera, możliwość gry na kolorowych rurkach i taniec to jest to, w czym dzieci czują się najlepiej.

  Barbara Grabowska


  FESTYN RODZINNY

  19 października odbył się w naszej szkole pierwszy festyn rodzinny pt. "Jesienne zabawy z mamą i tatą". Do wspólnego spędzenia czasu zostały zaproszone wszystkie dzieci z klas 0 - 3 oraz ich rodzice i wychowawczynie. Spotkanie rozpoczął występ uczniów klasy 3 a, którzy zaśpiewali piosenkę "Kałużowy deszcz" i zaprezentowali układ choreograficzny z parasolami. Przez chwilę wszyscy mogli się poczuć jak na Broadwayu. Następnie pojawili się marynarze, którzy przywieźli statkami jesienne dary. Wykorzystano je do zabaw integracyjnych ze śpiewem i tańcem. Dzieci i rodzice mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi oraz kulinarnymi. To było niezapomniane, wypełnione radością popołudnie. Każdy gość opuszczał miejsce spotkania z pięknym bukietem z liści, jesiennym kwiatem z krepiny lub owocowo - warzywnym stworkiem. Dziękujemy rodzicom za liczne przybycie, a dzieciom gratulujemy pomysłów!

  Anna Witkowska


  3A SŁUCHA CHOPINA

  18 października dzięki współpracy ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej klasa III a wybrała się na koncert muzyczny pt. "Wspomnienia o panu Chopinie". Podczas spotkania dzieci mogły poznać fakty z życia wielkiego kompozytora oraz posłuchać jego utworów w wykonaniu uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

  Anna Witkowska


  XVII DZIEŃ PAPIESKI

  Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna.
  Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
  św. Jan Paweł II

  W całej Polsce obchodzono XVII Dzień Papieski - organizowano koncerty, spektakle, konferencje, gry miejskie, nawiązujące do nauki św. Jana Pawła II. Ich celem było promowanie idei głoszonych przez wielkiego Papieża – Polaka. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach: literackim, recytatorskim, plastycznym oraz rozważali na lekcjach religii motto „Idźmy naprzód z nadzieją”. Na forum, jak co roku, zaprezentowano wystawę upamiętniającą rocznicę pontyfikatu Karola Wojtyły. Prace na ekspozycję, stanowiące plastyczną interpretację tegorocznego hasła, wykonali uczniowie naszej szkoły.


  UCZYMY SIĘ RATOWAĆ I BIJEMY REKORD

  16 października z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca grupa uczniów z klasy 6 a ( Ida Gałażewska, Zuzanna Augustyniak, Piotr Ługowski, Kamil Zientek, Krystian Kopiński) wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Stefańską, wzięła udział w imprezie na terenie SP nr 379. Wspólnie z kolegami z innych szkół Targówka biliśmy rekord w liczbie osób biorących udział w resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Imprezę uświetniła obecność burmistrza Sławomira Antonika, ratowników ze Szkoły Ratownictwa ”Meditrans”, a także Jerzego Owsiaka. Spotkanie z ratownikami oraz pracownikami Fundacji WOŚP z pewnością przyczyni się do przełamywania lęków związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i do pogłębienia wiedzy nt. poprawnie przeprowadzanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


  UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH

  13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, nasi najmłodsi uczniowie stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Podczas uroczystej akademii w obecności rodziców, dyrekcji szkoły i wychowawców złożyli ślubowanie, po czym pani dyrektor włożyła na ich głowy birety z logo szkoły. Ceremonię uświetnił występ ucznia klasy 1a Piotra Augustyniaka, który wykonał na wiolonczeli utwór " Taniec borsuka". Chłopcu akompaniował tata, pan Szymon Augustyniak. Po uroczystości na uczniów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


  Z SERCEM DO NAUCZYCIELA

  Pod tym hasłem Parlament, reprezentujący całą społeczność uczniowską, postanowił uczcić Święto Edukacji Narodowej. Przedstawiciele PU złożyli serdeczne życzenia Dyrekcji i Nauczycielom. Posłowie wręczyli symboliczne serca z piernika i laurki, wyrażające wdzięczność i podziękowanie za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów naszej szkoły.


  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W TEATRZE RAMPA

  12 października w Teatrze Rampa odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą władze dzielnicy zaprosiły dyrektorów i nauczycieli szkół i przedszkoli z Targówka. Podczas gali najbardziej zasłużeni i zaangażowani dyrektorzy i pedagodzy otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek Krzysztofa Miszewskiego oraz Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika nagrody przyznane przez Prezydenta m. st. Warszawy, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Ministra Edukacji Narodowej. Miło nam poinformować, iż nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty odebrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 pani Emilia Walczak. Czterdziestu dziewięciu nauczycieli wyróżnionych zostało nagrodą Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy „Sapere Auso”. W tym zacnym gronie naszą szkołę reprezentowały panie Nina Siedlecka i Katarzyna Wilińska. Wieczór uświetnił występ młodych artystów, wśród których ze wzruszeniem oglądaliśmy absolwentów Gimnazjum nr 143 oraz widowisko „Broadway Exclusive” w wykonaniu aktorów Teatru Rampa.


  WIZYTA W FOLWARKU BRÓDNO

  W dniu 10.10.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Folwarku Bródno, podczas której uczestniczyły w warsztatach pt. „Barwy jesieni”. Dzieci poznawały zmiany zachodzące w przyrodzie oraz miały możliwość bliskiego spotkania z wiejskimi zwierzętami. Mnóstwo radości sprawiło karmienie kóz oraz krowy Krystyny. Dzieci wykonały przepiękne zwierzątka, wykorzystując masę solną oraz dary jesieni, takie jak: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, pestki nasion. Kolejne spotkanie z wiejskim inwentarzem w Folwarku Bródno odbędzie się za miesiąc.

  Anna Parol - Przybysz


  PAMIĘTAMY O WARSZAWSKICH POWSTAŃCACH

  W 2017 roku obchodzimy 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji Szkolne Koło Wolontariatu zaproponowało uczniom naszej szkoły wzięcie udziału w kampanii BohaterON - włącz historię. Do akcji przystąpili uczniowie klasy 6a oraz gimnazjalnej 3d. Pod kierunkiem p. B. Stefańskiej napisali i wysłali kartki do Powstańców. Projekt BohaterON ma wzmacniać nasze poczucie narodowej tożsamości, krzewić patriotyzm i budować swoistą, międzypokoleniową więź. Mamy nadzieję, że wypisane na kartkach uczniowskie słowa wyrażające pamięć, podziękowanie i szacunek sprawiły radość adresatom - bohaterom walki z 1944 r.


  MĄDRE GŁÓWKI Z 3A

  Klasa 3a wybrała się na wycieczkę do VIII Ogrodu Jordanowskiego na zajęcia pt. "Łamigłówki mądrej główki". Humory dopisywały już od samego rana, ale czy głowy pracowały? To zamierzaliśmy sprawdzić na spotkaniu. Zaczęło się od zabawy, a potem Pani prowadząca zasypała dzieci licznymi łamigłówkami, zadaniami i rebusami. Na koniec każdy mógł spróbować swoich sił w grze Mahjong. Uczniowie z klasy 3a okazali się prawdziwymi graczami. Rozwiązywali zadania i świetnie się przy tym bawili. Może czeka ich w przyszłości kariera wynalazcy lub odkrywcy? Poczekamy, zobaczymy!

  Anna Witkowska


  Pierwszoklasiści na pokazie karate

  3 października odwiedził naszą szkołę wielokrotny medalista mistrzostw Polski, trener i założyciel SEKAI Klub Karate ShinKyokushin – Grzegorz Jaros. Sensei zaprezentował piękno karate uczniom klas pierwszych, zachwycił ich swą sprawnością i możliwościami, jakie daje ta tradycyjna sztuka samoobrony. Najodważniejsi mogli stanąć w szranki z rówieśnikiem trenującym karate. Pokaz bardzo się dzieciom podobał i wzbudził wiele emocji.


  Zajęcia sportowe w VIII Ogrodzie Jordanowskim

  W ramach współpracy szkoły z VIII Ogrodem Jordanowskim przy ulicy Suwalskiej uczniowie klas 1a i 1b wraz z wychowawczyniami wzięli udział w zajęciach sportowych finansowanych przez Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, prowadzonych przez doświadczonego trenera. Było to pierwsze z planowanych spotkań przygotowanych specjalnie dla najmłodszych uczniów, aby poprzez gry i zabawy ruchowe zachęcić ich do uprawiania sportu oraz zdrowego stylu życia.


  Jesienna wyprawa klasy 3a

  Początek jesieni to wymarzona pora na spacer, zbieranie liści, opowiadanie o drzewach i zabawę. Klasa 3 a wykorzystała piękną słoneczną pogodę i wybrała się do parku Bródnowskiego. Po krótkiej lekcji i znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące zmian zachodzących jesienią w przyrodzie dzieci miały czas na zabawę i integrację. Będzie co wspominać, gdy nastaną pochmurne słotne dni, a zebrane skarby staną się piękną dekoracją sali.

  Anna Witkowska


  SPACER SKARPĄ WARSZAWSKĄ Z KLASĄ 6A

  Dnia 2 października klasa 6a udała się wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Stefańską na pierwszą wycieczkę. Pomoc w jej przeprowadzeniu zaoferowała p. Katarzyna Gajcy, która także pełniła funkcję fotoreportera. Spacer zaczął się na plaży praskiego brzegu Wisły. Uczniowie podziwiali panoramę lewobrzeżnej Warszawy z monumentalną bryłą Zamku i kamienicami Starego Miasta. Uczestnicy wycieczki otrzymali mapki sytuacyjne, na których w toku wyprawy zaznaczali odwiedzane obiekty. Wykonywali także rozmaite zadania związane z Wisłą czy herbem miasta. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie wybranych miejsc nad Wisłą i podziwianie uroczych zakątków warszawskiej skarpy, m.in. pałacu Kazanowskich, gdzie w dawnych pałacowych ogrodach ze zwierzyńcem pan Zagłoba walczył małpami. Czy wiecie, gdzie to jest i skąd te małpy na warszawskiej skarpie?
  Młodzi odkrywcy skierowali swe kroki także w miejsca dawnych wąwozów, gdzie dziś biegnie ku Wiśle ul. Bednarska czy Karowa. Miłym zakończeniem wycieczki było podziwianie niezwyciężonej Syrenki znad Wisły, która, jak dowiedzieli się uczniowie, ma za sprawą rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej twarz Krystyny Krahelskiej, bohaterki powstania warszawskiego i autorki powstańczej pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.


  AKTYWNI NA START

  25 września odbyło się pierwsze zebranie Parlamentu Uczniowskiego. Było to wyjątkowe spotkanie w nowej szkolnej rzeczywistości . Na wspólnym posiedzeniu spotkały się dwie Izby: Młodsza i Starsza. Posłowie z młodszych klas zostali ciepło przyjęci przez starszych kolegów.
  Wybrano również prezydium PU. Przewodniczącym został Mateusz Miziołek z klasy 2h , zastępcą - Wojciech Dobrzański z 3g, a sekretarzem - Daria Idźkowska z 3c. Przyjęto również nowy Statut PU i zgłoszono propozycje do planu pracy.
  Na końcu spotkania posłowie obu Izb pozowali do wspólnego zdjęcia.
  Zapowiada się pracowity rok!


  Dzień Tabliczki Mnożenia

  29 września 2017 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji edukacyjnej organizowanej w ramach VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie wszystkich uczniów do przypomnienia i sprawdzenia znajomości tabliczki mnożenia w formie zabawy oraz dostarczenie niezapomnianych emocji podczas rywalizacji. Eksperci - czwartoklasiści - egzaminowali starszych uczniów. Uczestnicy w czasie przerw losowali karty z przykładami wykorzystującymi tabliczkę mnożenia. Do wyboru mieli trzy poziomy trudności zadań: łatwe z wynikiem w zakresie do 50, trudniejsze do 100 i trudne do 500. Uczestnicy, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, zdobywali tytuł MT EXPERT i certyfikat potwierdzający uzyskanie pomyślnego wyniku egzaminu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, bardzo podobała się uczniom. Nad jej przygotowaniem i prawidłowym przebiegiem czuwali szkolni koordynatorzy p. Marta Gałat i p. Anna Matkowska.


  Elektryzujące warsztaty

  Dnia 25 września uczniowie klasy 7c pod opieką p. A. Anysz uczestniczyli w warsztatach „ Dlaczego włosy stają dęba?” zorganizowanych na Wydziale Fizyki UW. Uczestnicy warsztatów odkrywali tajemnice elektryczności i magnetyzmu. Mieli okazję poznać takie urządzenia jak generator Van de Graaffa, maszyna elektrostatyczna czy kula plazmy. Szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz lewitującego pojazdu. Dzięki warsztatom nauka fizyki będzie o wiele łatwiejsza.


  JESTEŚMY SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE

  O tym, że w naszej szkole lubimy podejmować wyzwania, wiedzą wszyscy. Trzy lata temu pani Jolanta Koch zaproponowała Radzie Pedagogicznej udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Wniosek przyjęto i przystąpiliśmy do realizacji planu. Nie sposób zliczyć wszystkich inicjatyw i działań, jakie podejmowaliśmy, by zasłużyć na ten zaszczytny tytuł. Były to dziesiątki spotkań ze specjalistami w dziedzinie żywienia, zdrowego trybu życia, zajęcia sportowe, lekcje biologii i wychowania fizycznego, działania pielęgniarki szkolnej, konkursy, akcje o zasięgu szkolnym, dzielnicowym, a nawet krajowym, happeningi itp. Uczyliśmy się zdrowo żyć, utrwalaliśmy zdrowe nawyki i dobrze się bawiliśmy w myśl zasady: „Szczęśliwy człowiek to zdrowy człowiek”. Z radością informujemy, iż 30 sierpnia 2017r. Kapituła powołana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przyznała nam Wojewódzki Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, pani pielęgniarce, uczniom i specjalistom, którzy nas odwiedzali i wspierali, za zaangażowanie w realizację projektu.


  MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

  Rozpoczął się nowy rok szkolny, czeka nas dziesięć miesięcy wytężonej pracy. Wyznaczyliśmy sobie cele, mamy plany, marzenia, nadzieje. 7 września podczas mszy świętej powierzyliśmy je Bożej opiece. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 p. Emilia Walczak, nauczyciele i uczniowie. Mszę celebrował ks. Rafał Miękus, zaś liturgię słowa przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 143. Ważnym elementem nabożeństwa było poświęcenie Sztandaru Szkoły Podstawowej nr 378 im. I. J. Paderewskiego.


  „Szkoła, nasza kochana szkoła...”

  Budynek Szkoły Podstawowej nr 378 zatętnił życiem. Na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego przybyli: Burmistrz Dzielnicy Targówek pan Sławomir Antonik, przedstawicielka Rady Rodziców pani Iwona Maliszewska, Dyrektor SP nr 378 pani Emilia Walczak oraz panie wicedyrektor Anna Perczyńska i Sylwia Feliga. Forum wypełnili uczniowie, rodzice, nauczyciele – wszyscy pełni niepokoju, ale też ożywieni i podekscytowani. Powitaliśmy uczniów piosenką w wykonaniu Kingi Lewosińskiej z kl. 4a oraz przedstawieniem przygotowanym przez gimnazjalistów. Młodzi widzowie ujęli nas kulturą, taktem, poczuciem humoru, starsi - wykazali się troską i uprzejmością. Cała społeczność szkolna staje przed nowym wyzwaniem – musi sprostać oczekiwaniom wszystkich uczniów i pogodzić ich potrzeby. Sądząc po panującej podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego atmosferze, jest to możliwe. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy, by rok szkolny 2017/2018 przyniósł im wiele ciekawych doświadczeń, satysfakcji, sukcesów i radości.


  Wielkie zmiany przy Bartniczej 8

  W związku z reformą oświaty gimnazja zostały przekształcone w szkoły podstawowe. W budynku przy Bartniczej 8 przez całe wakacje trwały intensywne prace remontowe, w wyniku których zaadaptowano szkołę do potrzeb młodszych uczniów: powstała świetlica, dostosowano sale, łazienki, szatnie, wyposażenie, powstaje plac zabaw. Koszt inwestycji jest ogromny, stąd nasza równie ogromna wdzięczność dla władz samorządowych, w tym głównie Burmistrza Dzielnicy Targówek pana Sławomira Antonika, dzięki którym udało się przeprowadzić tak rozległy remont. 1 września 2017 r. efekty prac obejrzeli i ocenili dostojni goście, m. in. Prezydent m. st. Warszawy pani Hanna Gronkiewicz – Waltz, Burmistrz Dzielnicy Targówek pan Sławomir Antonik, Przewodniczący Rady Dzielnicy pan Krzysztof Miszewski, Naczelnik Wydziału Inwestycji dla Dzielnicy pan Jacek Szymak oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy pani Katarzyna Majdura. Tego samego dnia rozpoczęli naukę uczniowie oddziału przedszkolnego. Ich radosne buzie są najlepszym dowodem na to, że inwestycja się udała. Szkoła Podstawowa nr 378 jest gotowa na przyjęcie dzieci.