Aktualności

SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

We wtorek 4 grudnia w bibliotece szkolnej gościliśmy niezwykłą osobistość – panią Joannę Papuzińską, znaną autorkę książek i wierszy dla dzieci. W spotkaniu z pisarką uczestniczyli uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1c i 2b. Pani Joanna Papuzińska jest profesorem nauk humanistycznych, krytykiem literackim, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, autorką wielu książek i wierszy dla dzieci, z których niektóre cieszą się kultową wręcz popularnością, takich jak: „Nasza mama czarodziejka", „Rokiś", „Asiunia” czy „Czarna jama". Twórczość pani Joanny charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realiami współczesnego świata. Podczas spotkania pani Papuzińska opowiadała o swoim życiu i twórczości, prezentowała książki oraz odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci. Na koniec uczestnicy spotkania mieli okazję zakupić książki pani Papuzińskiej oraz otrzymać autograf, z czego bardzo chętnie korzystali.
Spotkanie autorskie zorganizowano we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie.

Anna Jaroszewska, Joanna Mazińska


ŚWIAT ZAWODÓW

Uczniowie biorący udział w projekcie unijnym „Bliżej Rynku Pracy – Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego ZIT WOF” wzięli udział w wycieczce do Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińskiej 1/5 w Warszawie, której celem było przybliżenie młodzieży różnorodności otaczających nas zawodów. Uczestnicy zwiedzili specjalistyczne pracownie, mieli także możliwość rozmowy z uczniami i nauczycielami na temat obecnego rynku pracy, który potrzebuje przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów. Zdobywanie informacji na temat świata zawodów stanowi podstawę do bardziej świadomego wyboru dalszej ścieżki kariery.


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość porozmawiania na ten jakże poważny, a zarazem delikatny temat. Na lekcjach z wychowawcą dyskutowali o tolerancji i trudnościach, z jakimi osoby niepełnosprawne spotykają się w życiu. Efektem tych zajęć są prace wystawione na forum szkoły. Zachęcamy do oglądania oraz analizowania ich treści.

Dominika Kropiewnicka


Wyróżnienie w konkursie plastycznym

Dnia 29 listopada w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w ramach XII edycji Dzielnicowych Spotkań z Historią odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Józef Piłsudski - Mąż stanu Polski oraz Europy". Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o Józefie Piłsudskim oraz jego roli w historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, zachęcenie do poznawania dziejów ojczystych i kształtowanie szacunku wobec dokonań naszych przodków. Uczennica klasy 5c - Natalia Świątek - została wyróżniona w kategorii plastycznej za wykonanie plakatu promującego wiedzę o dokonaniach marszałka. Serdecznie gratulujemy!


NA WIELKOPOLSKIM STOLE

22 listopada w Szkole Podstawowej nr 285 odbyły się obchody Dzielnicowego Dnia Dobrego Jedzenia pod hasłem „Z polskich sadów i pól na polski stół”. Nasza szkoła przygotowała stoisko z tradycjami kuchni wielkopolskiej. Jako że ten region słynie z potraw ziemniaczanych, na naszym stoisku można było degustować gzik, czyli twaróg z ziemniakami, szare kluchy i sałatkę ziemniaczaną. Nie zabrakło również słodkich akcentów - rogali świętomarcińskich czy poznańskiej babki piaskowej.
W programie obchodów Dzielnicowego Dnia Dobrego Jedzenia znalazły się m. in.: wykład Joanny Jaroć, edukatorki kulinarnej z Muzeum Pałacu w Wilanowie, na temat smaków Warszawy lat 20. i 30. XX wieku, konkursy wiedzy kulinarnej oraz degustacja przygotowanych przez wszystkich potraw.


Spektakl teatralny „Piraci z dna Wisły”

W dniu 22 listopada uczniowie klasy 1b wybrali się do Muzeum Warszawskiej Pragi na spektakl teatralny pt. „Piraci z dna Wisły”. Aktorzy Praskiego Teatru Lalek dostarczyli dzieciom wiele emocji i zagwarantowali świetną zabawę. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o czystość rzek, dotykali pytona, który latem błąkał się w okolicach Wisły oraz mogli podziwiać słynnego Pana Gumę i jego cyrkowe sztuczki.

Ewelina Sadolewska


LEKCJA MATEMATYKI NA STADIONIE LEGII

Klasa 6 miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zajęciach matematyki prowadzonych na Stadionie Miejskim Legii Warszawa. Uczniowie rozwijali umiejętność rozumowania matematycznego poprzez zastosowanie matematyki w praktyce na przykładzie stadionu oraz piłki nożnej . Tematem zajęć były „Procenty ukryte w ciekawostkach piłkarskich”. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość poznania historii klubu oraz obejrzenia stadionu. Zrobili pamiątkowe zdjęcia przy ławkach rezerwowych, odwiedzili strefę pracy dziennikarzy i zwiedzili Muzeum Legii Warszawa.


Europejski Tydzień Sportu

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy włączyła się do akcji z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu. Zorganizowaliśmy zajęcia sportowe dla wszystkich klas. Na forum pojawiła się wystawa tematyczna, przedstawiająca Ambasadorów Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce.
Najmłodsi uczniowie bawili się na zajęciach korektywy z p. Chomiuk. Świetliczaki miały możliwość rywalizacji podczas gier i zabaw ruchowych w formie wyścigów rzędów. Emocjonujące wydarzenie zakończyło się wręczeniem drobnych upominków wszystkim dzieciom biorącym udział w zabawie. Klasy IV-VI rywalizowały w trudniejszych konkurencjach. Spośród pięciu drużyn jedna okazała się nie do pokonania, zdobyła złoty medal tych zawodów. Zaś najstarsi nasi uczniowie z klas 7, 8 i gimnazjalnych zmierzyli się z niełatwymi, jak się okazało, sportami europejskimi w formie obwodu stacyjnego. Każdy uczestnik otrzymał imienną kartę startową, na której sędziowie (wolontariusze z kl.3d) wpisywali odpowiednią liczbę punktów przy każdej stacji. Zakończeniem konkurencji była odpowiedź na pytanie na temat sportu zadane przez dodatkowego sędziego p. Taciak. Każdy uczestnik mógł zdobyć maksymalnie 20 punktów. Zwycięska drużyna z klas IV-VI oraz najstarsi finaliści zostali udekorowani na forum szkoły medalami odpowiedniej barwy. Dodatkowo pani Ludmiła Taciak poprowadziła otwarte zajęcia z siatkówki dla społeczności naszej dzielnicy w ramach ETS. Całość przygotowały i poprowadziły panie Małgorzata Koperska i Jolanta Koch.


Pływamy z mistrzynią Otylią Jędrzejczak

W listopadzie dwunastu uczniów naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w zajęciach fundacji Otylii Jędrzejczak w ramach Mini Otylia Swim Tour. Mistrzyni olimpijska i sześciu współpracujących z nią trenerów doskonaliło umiejętności młodych pływaków. Projekt jest jednym z wielu przedsięwzięć fundacji, której hasło przewodnie to „Zostań mistrzem życia". Pani Otylia przekonywała dzieci, że sport to wspaniała przygoda, ale też doskonała szkoła życia. Uczy bowiem determinacji, konsekwencji, pozwala poznać swoje możliwości, dobre i złe cechy, co przekłada się na podejmowanie życiowych wyzwań i spełnianie marzeń. Trening z najlepszymi to niezapomniana przygoda dla naszych młodych sportowców.


Uczniowie obchodzą rocznice – powstanie listopadowe

„Artyleryji ruskiej ciągną się szeregi,/ Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi; (...)/ Przeciw nim sterczy biała, wąska, zaostrzona,/ Jak głaz, bodzący morze, reduta Ordona.”
Tak opisywał powstanie listopadowe wieszcz romantyczny Adam Mickiewicz w „Reducie Ordona”. Był to jego hołd złożony powstańcom. Klasa 3 h również oddała hołd poległym w latach 1830 – 1831, odwiedzając
w Warszawie miejsca upamiętniające powstanie listopadowe. Przed bramą Belwederu, który stał się głównym celem zrywu zbrojnego, uczniowie przypomnieli sobie przyczyny wybuchu powstania i zrozumieli znaczenie słów: „Słowo stało się ciałem,/ a Wallenrod Belwederem.”
Przy pomniku poległych w bitwie pod Olszynką Grochowską chwilą ciszy uczcili pamięć bohaterów najkrwawszej bitwy powstania. I w końcu w warszawskiej Cytadeli uświadomili sobie represje popowstańcze.
Czując na ramionach wagę poświęcenia tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, należy pamiętać, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”, jak mówił Jan Paweł II.


Dzielnicowe Dni Zdrowego Jedzenia i Picia

W naszej szkole odbyły się Dzielnicowe Dni Zdrowego Jedzenia i Picia pod hasłem „Pij wodę na wiele sposobów!”. Wszystkie klasy spotkały się na forum szkoły, aby porozmawiać na temat wody i jej właściwości oraz o możliwościach wykorzystania jej do stworzenia zdrowych napojów o różnych smakach bez użycia substancji konserwujących i dodatków chemicznych. Z zaprezentowanego filmu uczniowie dowiedzieli się, ile cukru zawierają pite przez nas napoje, jak obniżają odporność i prowadzą do różnych chorób. Zamiast tego zaproponowaliśmy napoje robione z wody z dodatkiem owoców, warzyw i ziół, które wszyscy mogli degustować. Mamy nadzieję, że chociaż trochę przyczynimy się do zmiany nawyków i zachęcimy do picia zdrowych napojów. Zamiast sięgnąć po colę, wybierzcie wodę!

M. Koperska, J. Koch, Ż. Chomiuk


PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY BOHATEROM

Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego oraz budowanie mostu między pokoleniami to najważniejsze cele projektu Bohater-On. Akcja została zorganizowana, by każdy mógł powiedzieć „dziękuję” ludziom walczącym o wolną Polskę, a także poznać historię naszego kraju. Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek z podziękowaniami. W naszej szkole w tym roku szkolnym postanowiliśmy wysłać 100 kartek. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i piękne podziękowanie bohaterom Warszawy.

Edyta Gierlich- Kowalczyk


1a eksperymentuje

16 listopada uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach eksperymentalnych w VIII Ogrodzie Jordanowskim. Doświadczenia zaprezentowane na zajęciach sprawiły dzieciom wiele radości oraz wywołały lawinę pytań. Najciekawszymi próbami, które wzbudziły pozytywne emocje, były erupcja wulkanu oraz dmuchanie balonu za pomocą butelki i octu. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.


Pierwszaki w planetarium

16 listopada 2018 r. klasa 1c miała okazję przenieść się na chwilę w kosmos, uczestnicząc w pokazie astronomicznym w planetarium przy Centrum Nauki Kopernik. Pierwszaki obserwowały niebo, na którym widocznych było 20 milionów gwiazd i dowiedziały się, jak nazywają się niektóre gwiazdozbiory. Po pokazie przyszedł czas na seans filmowy pt. „Ziemia, Księżyc, Słońce”, który opowiadał o tym, dlaczego Słońce świeci, do czego można je wykorzystać i jak zmieniają się pory dnia i roku. Film dostarczył również wielu ciekawych informacji na temat podróży kosmicznych i lądowania na Księżycu.

Małgorzata Rospond - Wasilewska


KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ MISTRZEM

 15 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 206 Fundacja Kamili Skolimowskiej przeprowadziła dla uczniów klas 4 - 6 camp sportowy. Młodzież mogła poznać dyscypliny lekkoatletyczne, również te, których jeszcze nie znała, jak rzut dyskiem czy rzut młotem. Piętnastu uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Ludmiły Taciak mogło uczestniczyć w tym niepowtarzalnym wydarzeniu, które poprowadzili mistrzowie i olimpijczycy, m. in. Piotr Małachowski i Robert Skolimowski (tata Kamili Skolimowskiej, sztangista). Oprócz spotkań z mistrzem i treningu lekkoatletycznego odbyło się spotkanie z dietetykiem dotyczące zdrowego żywienia. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać na temat zdrowych przekąsek i odpowiedniego odżywiania się. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe certyfikaty i medale.


Pytania o Polskę w stulecie odzyskania niepodległości

 Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w teatrze Rampa odegrano spektakl pt.: „Gdzie są twoje szklane domy”, przedstawiający historię Polski w pigułce, począwszy od lat dwudziestych naszego stulecia do współczesności. Widowisko zostało przygotowane przez teatr nauczycieli Targówka Na chwilę, grupę taneczną Tazaro i grupę teatralną licealistów Punkt. Sześćdziesięciu wykonawców zaprezentowało piosenki, dialogi, tańce nawiązujące do mitu szklanych domów z powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Przedwiośnie”. Naszą szkołę reprezentowała nauczycielka wychowania fizycznego pani Jolanta Koch oraz uczniowie z grupy Tazaro School Amelia Białogońska 3h, Paula Królik 7a, Agata Rosińska 8c, Maja Siemiątkowska 8a, Natalia Siedlecka 3a, Wiktoria Janicka 3a oraz niezastąpiony wokalista Jan Stańko.


Wolontariusze na 30. Biegu Niepodległości

 11. 11. 2018 r. o godz. 11.11 ruszył 30. Stołeczny Bieg Niepodległości. Nie zabrakło na nim wolontariuszy z naszej szkoły. Otrzymali zadanie rozdania uczestnikom płaszczy ochronnych IRC po skończonym biegu. 20 tysięcy zawodników otrzymało od nich osłony, po to, by nie zachorować po wysiłku w tak zimny dzień. Nasi wolontariusze przez sześć godzin czuwali gotowi do niesienia pomocy zawodnikom. Za swą pracę otrzymali pamiątkowe medale oraz podziękowania i certyfikaty. Dziękujemy bardzo za pomoc i czas poświęcony innym.

Małgorzata Koperska i Jolanta Koch


DZIEŃ NIEPODLEGŁEJ W NASZEJ SZKOLE

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tegoroczne święto było wyjątkowe, toteż postanowiliśmy uczcić je w wyjątkowy sposób. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali piękną patriotyczną akademię, po czym przystąpili do realizacji ogólnoszkolnego projektu. Każda klasa miała za zadanie w jak najciekawszy sposób przedstawić wydarzenie lub postać historyczną. Sale lekcyjne przeszły niezwykłą metamorfozę, stając się prawdziwymi miejscami pamięci. Dąbrowski, Paderewski, Piłsudski, Skłodowska – Curie, Wajda, rozbiory, powstania, wstąpienie do UE to tylko niektóre spośród dwudziestu trzech tematów prezentacji. Uczniowie podeszli do projektu z ogromnym zaangażowaniem, a wyniki ich pracy wprawiały w zachwyt. Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych, podczas którego ogłoszono także wyniki szkolnych konkursów organizowanych z myślą o Niepodległej.

W konkursie plastycznym „Znaki wolności” laureatami zostali:
I miejsce – Janina Bobrowska z kl. 1b
II miejsce – Jakub Byliński z kl. 2b
III miejsce – Patryk Kołodziejski z kl. 2b

W oddziałach przedszkolnych:
I miejsce – Iga Rosik 0a
II miejsce – Krystian Bala 0b
III miejsce – Kornel Marczak 0a

W konkursie literackim „Ojczyzna moja wolna, wolna… / więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada…” nagrodzeni zostali:
I miejsce - Aleksandra Ferenc z kl. 5b
II miejsce – Sebastian Czarnik z kl. 3h
III miejsce – Matylda Mrozicka z kl. 5c

W konkursie multimedialnym poświęconym naszemu patronowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu jury wyłoniło dwoje zwycięzców:
I miejsce – Zuzanna Bodzan z kl. 3a
II miejsce – Bartosz Lubaszka z kl. 3a

Pani dyrektor Emilia Walczak wręczyła nagrody wychowawcom klas, które najciekawiej zaprezentowały wydarzenie lub postać historyczną. Zwycięzcami w swoich kategoriach wiekowych zostały klasy 2b, 4a i 7a.
Dzień Niepodległej dostarczył wszystkim wielu emocji. Szczególnie mocne wrażenie wywołało wspólne śpiewanie. Takiego chóru jeszcze na Bartniczej nie było – setki uczniów z zaangażowaniem, entuzjazmem i miłością wykonywały patriotyczne pieśni. Kiedy rozbrzmiewała „Pierwsza brygada”, „Piechota”, „Pałacyk Michla” czy „Mury” w niejednym oku zakręciła się łza. Podziwialiśmy także występy solistów: Zuzanny Augustyniak, Amelii Gruzy, Kaliny Rawicz, Piotra Augustyniaka, Grzegorza Soszyńskiego i Jana Stańki. Na koniec wszyscy odśpiewaliśmy hymn Polski. To był naprawdę wzruszający i piękny koncert.   Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.


Sukcesy naszych solistów i muzyków

W Szkole Podstawowej nr 52 odbyła się IX edycja Dzielnicowego Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej. 8 listopada podczas uroczystego podsumowania nagrodzono najlepszych solistów. Z dumą informujemy, że nasi uczniowie w swoich kategoriach wiekowych zajęli trzy pierwsze miejsca:
  - w kategorii klasy 1 – 3 Piotr Augustyniak z kl. 2a z piosenką "Pałacyk Michla" przy akompaniamencie gitary - Grzegorz Soszyński kl. 3b gimnazjum oraz wiolonczeli - Zuzanna Augustyniak kl. 7a,
 - w kategorii klasy 4 - 6 Krzysztof Zientek z kl. 4a z piosenką "My, Pierwsza Brygada",
 - w kategorii kl. 7 – 8 Zuzanna Augustyniak z kl. 7a z piosenką "Idę walczyć mamo".
Sukcesy odnieśli także nasi uczniowie grający na instrumentach. W konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 380 w ramach upamiętnienia wybitnego kompozytora i pedagoga Józefa Elsnera, Krzysztof Wąsik z kl. 3b, grający na ksylofonie, otrzymał tytuł laureata, a Zuzanna Augustyniak z kl. 7a - wiolonczelistka - zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów.


OD ZABAWY DO SPORTU

8 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 377 odbyły się dzielnicowe zawody w ramach programu „Od zabawy do sportu”. Do rywalizacji przystąpiło dwanaście szkół podstawowych z Targówka, naszą reprezentowali uczniowie klas drugich i czwartych. Rywalizowali w następujących konkurencjach: prowadzenie piłki siatkowej rakietką do tenisa stołowego, podawanie piłki w rzędzie, bieg z zapisaniem cyfry, tor przeszkód, a także rzut piłką znad głowy. Ostatecznie zajęliśmy IV miejsce. Wszyscy dobrze się bawili, otrzymali medale oraz słodki upominek.

Jolanta Koch


TARGÓWEK ELSNEROWI

Już po raz szósty nasza dzielnica uczciła pamięć pedagoga i kompozytora Józefa Elsnera. 8 listopada odbył się w teatrze Rampa uroczysty koncert z udziałem przedstawicieli zarządu dzielnicy, instytucji edukacyjnych i kulturalnych oraz uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół. Podczas uroczystości przedstawiono najważniejsze informacje o życiu i twórczości Elsnera, zaś Orkiestra Kameralna im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Bolesława Szulii wykonała utwory Elsnera, Moniuszki i Mozarta. Ważnym punktem uroczystości było podsumowanie konkursów: literackiego, plastycznego i instrumentalnego poświęconych wielkiemu rodakowi. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Natalia Brzeźnicka z kl. 5b zajęła II miejsce, Oliwia Waś a kl. 5b – III, a Natalia Świątek z kl. 5c i Kristina Berezowska z kl. 7a otrzymały wyróżnienie w konkursie plastycznym, w kategorii 11 – 15 lat. Oskar Tomczyk z kl. 4a zajął III miejsce w kategorii wiekowej 7 – 10 lat. Laureatkami konkursu literackiego zostały Kinga Lewosińska z kl. 5a, która zajęła I miejsce oraz Natalia Utek z kl. 5a, która uplasowała się na III miejscu podium. Podziękowania od Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika za pomoc w organizacji obchodów otrzymała także pani dyrektor Emilia Walczak. Spotkanie zakończyło się koncertem laureatów, m.in. Zuzanny Augustyniak z kl. 7a, która zajęła I miejsce w konkursie instrumentalnym i wyróżnionego Krzysztofa Wąsika z kl. 3b oraz odśpiewaniem pieśni patriotycznych.


CO NAM W DUSZY GRA, CZYLI MUZYKĄ MALOWANE

W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości w październiku nasza szkoła zorganizowała ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Co nam w duszy gra, czyli muzyką malowane". Celami konkursu były: zapoznanie z postacią Ignacego Jana Paderewskiego - polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego; rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci; wspieranie ich zdolności plastycznych oraz kształtowanie postaw patriotycznych. W dniu 07.11.2018 r. komisja oceniająca w składzie:

 • Anna Witkowska - nauczyciel, organizator konkursu
 • Katarzyna Rowińska – nauczyciel (ocena pod kątem samodzielności wykonania pracy),
 • Anna Parol-Przybysz - nauczyciel (ocena pod kątem wyboru techniki plastycznej),
 • Małgorzata Pater– nauczyciel plastyki ( ocena pod kątem estetyki wykonania pracy).
spośród 29 nadesłanych prac, przyznała:
 • I miejsce - Lilianie Janaszek z Przedszkola nr 123 „Ocean marzeń" w Warszawie
 • II miejsce - Amelii Krakowiak z Przedszkola nr 214 im. Janiny Krzemińskiej w Warszawie
 • III miejsce - Adeli Rygowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 298 w Warszawie
 • i trzy wyróżnienia:
  - Nadii Witkowskiej z Przedszkola w Tąpkowicach
  - Marcie Hejduk z Przedszkola Integracyjnego nr 120 w Warszawie
  - Blance Kawczyńskiej z Przedszkola nr 155 „Roztańczona kraina" w Warszawie.
Biorąc pod uwagę stopień kreatywności prac dziecięcych, pomysłowość i jakość ich wykonania, chciałybyśmy podziękować również twórczym nauczycielom, którzy pomagali w wykonaniu przepięknych prac.
Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody. Dyplomy dla placówek i podziękowania dla opiekunów za przygotowanie dzieci do konkursu zostaną przesłane drogą pocztową. Wszystkie indywidualne dyplomy i podziękowania dla pozostałych uczestników zostaną przesłane drogą mailową. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom


NOWE FORMY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ – BIEG PRZEZ PŁOTKI

Po raz pierwszy w naszej szkole zarówno młodsze, jak i starsze klasy miały okazję poznać dyscyplinę lekkoatletyczną, jaką jest bieg przez płotki. Aby poprawnie biegać technicznie, trzeba wiele godzin spędzić na bieżni i ciężko trenować. Technika biegu przez płotki wymaga oswojenia ze sprzętem, nauką rytmu i kroku płotkowego. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu mogli odczuwać radość i satysfakcję.

Małgorzata Koperska, Jolanta Koch


Targówek, jaki pamiętam

Targówek, jaki pamiętam to tytuł projektu realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach projektu, w okolicznych szkołach przybliża się historię lokalną - wydarzenia, miejsca pamięci, bohaterów. W SP nr 378 inicjatorem projektu była szkolna biblioteka, która we współpracy z nauczycielem historii, zorganizowała spotkanie z panią Anną Saciuk-Nowak, od 42 lat mieszkanką Bródna. Spotkanie koordynował i merytorycznie wspierał pan Krzysztof Gajda ze Stowarzyszenia Kolejka Marecka. W tej historycznej wędrówce po dawnym Bródnie wzięli udział uczniowie klas ósmych i trzecich oddziałów gimnazjalnych.

Bogumiła Stefańska


SPOTKANIE Z WARSZAWSKĄ SYRENKĄ

25 października uczniowie z klasy 1a udali się do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną. Podczas zwiedzania zamkowych komnat dzieci spotkały Syrenę, która opowiedziała im swoją niezwykłą historię przybycia do Warszawy. Uczniowie dowiedzieli się również, dlaczego na warszawskim herbie Syrenka jest przedstawiona z mieczem i tarczą.


PODSUMOWANIE XV DZIELNICOWYCH DNI PAPIESKICH

29 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 380 odbył się koncert galowy XV Dzielnicowych Dni Papieskich. Goście – przedstawiciele urzędu dzielnicy, szkół, laureaci konkursów – obejrzeli część artystyczną poświęconą roli ojca w życiu człowieka, zwiedzili wystawę „W drodze do niepodległości” oraz poznali zwycięzców konkursów organizowanych w ramach obchodów Dni Papieskich. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Konkurs recytatorski:
   • Maja Sajnoga z kl. 2b III miejsce (kategoria klasy 1-3)
   • Jan Stańko z kl. 3c wyróżnienie (kategoria klasy 7,8 i oddziały gimnazjalne)
Konkurs plastyczny:
   • Janina Bobrowska z kl. 1b wyróżnienie (kategoria klasy 1-3)
   • Natalia Brzeźnicka z kl. 5b III miejsce ( kategoria klasy 4-6)
   • Weronika Tomaszkiewicz z kl. 3f III miejsce (kategoria klasy 7,8 i oddziały gimnazjalne)
Konkurs literacki:
   • Kinga Lewosińska z kl. 5a II miejsce ( kategoria klasy 4-6)
Konkurs multimedialny:
   • Michał Bobiński z kl. 8a III miejsce

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów!


3B W MUZEUM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI

19 października 1984 r. to data śmierci prezbitera rzymskokatolickiego, kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy SB – Jerzego Popiełuszki. Został pochowany 3 listopada 1984 r. Obie daty stały się okazją do wspomnienia błogosławionego i zorganizowania wycieczki w ramach projektu „Uczniowie obchodzą rocznice”. Klasa 3b z p. Marleną Bobińską i p. Magdaleną Szyszkiewicz odwiedziła Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. O życiu i działalności wielkiego duszpasterza w niezwykle ciekawy sposób opowiadała uczniom pani Maria Chojczak, przybliżając im przy okazji najnowszą historię Polski i Kościoła. Ukazała młodzieży najważniejsze przesłanie Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj”. Na koniec wszyscy pomodlili się przy grobie księdza Jerzego. W księdze pamiątkowej nasi uczniowie zapisali następujące słowa: „Błogosławiony Księże Jerzy, dziękujemy, że możemy się od Ciebie uczyć, czym jest prawdziwa wolność, czym jest prawdziwe zwycięstwo”.


POGOTOWIE LEKCYJNE

Grupa uczennic realizująca projekt unijny „Bliżej rynku pracy – Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno - Zawodowego ZIT WOF” odwiedziła Ośrodek Pomocy Społecznej na Targówku. W ramach akcji „Pogotowie lekcyjne” młodzież udzielała wsparcia młodszym kolegom i koleżankom podczas odrabiania lekcji, ale także miała możliwość poznania, jak wygląda w praktyce zawód pracownika socjalnego oraz jakie umiejętności i predyspozycje osobowościowe są niezbędne do pracy z podopiecznymi. Pomimo iż zawód wymaga wielu praktyk, uczennice poradziły sobie znakomicie, zdobywając tym samym cenne doświadczenie.


W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody klasa 1b wybrała się na zajęcia sportowe do VIII Ogrodu Jordanowskiego. Lista korzyści, jakie niosą zajęcia sportowe, jest długa. Aktywność fizyczna sprawia dziecku przyjemność, ale przede wszystkim działa zbawiennie na funkcjonowanie całego organizmu. Podczas aktywności upowszechniane są ważne postawy społeczne oraz zasady fair play, czyli zdrowego współzawodnictwa. Uczniowie klasy 1b miło spędzili czas i z pewnością wkrótce wybiorą się na kolejne zajęcia na świeżym powietrzu.


Obchodzimy rocznice narodowe - odsiecz wiedeńska

Z racji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę podjęliśmy w szkole inicjatywę, aby obchodzić narodowe rocznice. Poszczególne klasy z nauczycielami historykami i polonistami będą w wybrany przez siebie sposób upamiętniać ważne wydarzenia z polskich dziejów. Ostatnio klasa 7a pod opieką wychowawczyni Bogumiły Stefańskiej i nauczyciela wspomagającego Katarzyny Gajcy udała się na wycieczkę szlakiem warszawskich pamiątek wiktorii wiedeńskiej. We wrześniu bowiem minęło 335 lat od zwycięstwa króla Jana III nad Turkami. Uczniowie poznali zabytki miasta, które stanowią królewskie wotum za triumf pod Wiedniem. Zatrzymali się przy kościele i klasztorze Sakramentek na Rynku Nowego Miasta ufundowanym przez królową Marysieńkę. Następnie poznali figurę Matki Boskiej Passawskiej, zabytek, który niezmiennie ozdabia Karkowskie Przedmieście od 1683 r., czyli od chwili powrotu króla spod Wiednia. Na szlaku nie mogło zabraknąć ul. Miodowej z klasztorem kapucynów i kościołem Przemienienia Pańskiego, gdzie w sarkofagu ufundowanym przez cara Mikołaja I spoczywa serce Lwa Lechistanu - króla Jana Sobieskiego. Obiekt na Miodowej to także wotum dziękczynne za pokonanie wroga. Król, dwa dni przed wyruszeniem do Wiednia, położył tu kamień węgielny pod budowę świątyni i klasztoru. Wycieczka zakończyła się na ul. Agrykoli, gdzie od 1788 roku stoi pomnik króla Jana - pogromcy Turków. Tam uczniowie oddali władcy hołd, recytując fragmenty wiersza Marii Konopnickiej poświęconego niezwyciężonemu i złożyli kwiaty u stóp królewskiego rumaka tratującego Turka. Na koniec napili się pod pomnikiem kawy! To też był sposób na upamiętnienie rocznicy 12 września 1683 r. W obozie Kara Mustafy, tureckiego wezyra, znaleziono bowiem worki z ziarnami kawy. Król podarował je (nieprzypadkowo) Janowi Kulczyckiemu, uczestnikowi bitwy, a ten miał otworzyć pierwszą w Wiedniu kawiarnię. Całość przedsięwzięcia nagraliśmy. Wkrótce na stronie szkoły nasz film.


Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

Dnia 16 października w Szkole Podstawowej nr 379 odbyła się akcja bicia rekordu we wspólnej resuscytacji. Po raz kolejny szkoły Targówka, w tym nasza, wzięły udział w projekcie. Z sześcioosobową grupą uczniów z klasy 7a bił wspomniany rekord pan Wojciech Rogowicz. Spotkanie miało przede wszystkim wymiar dydaktyczny, bo promowało wiedzę na temat RKO, ale też było okazją do dobrej zabawy i gromadzenia ciekawych doświadczeń.


ROK NIEPODLEGŁEJ W NASZEJ SZKOLE

Nauczyciele z zespołu humanistycznego w roku szkolnym 2018/2019 podejmują kolejne wyzwanie, aby upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Pod hasłem: „Uczniowie obchodzą rocznice” wraz z wybranymi klasami do czerwca 2019 roku uczczą najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Przygotowane przez uczniów projekty zostaną utrwalone i zaprezentowane społeczności szkolnej w formie filmu, wystawy, reportażu itp. Młodzież pokaże nie tylko swą miłość do ojczyzny, ale także będzie miała okazję wykazać się kreatywnością i rozlicznymi talentami. Czekamy na relacje!


NAGRODA BURMISTRZA DZIELNICY

Rok 2018 jest wielkim świętem Niepodległej. W całej Polsce organizowane są przeróżne spotkania, koncerty, wystawy, konkursy itp., aby podkreślić znaczenie wolności i radość z jej odzyskania. W naszej dzielnicy także podejmuje się wiele inicjatyw o charakterze patriotycznym. Podczas uroczystego koncertu w teatrze Rampa Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomir Antonik przyznał naszej szkole specjalne wyróżnienie „za szczególny wkład pracy dydaktyczno – wychowawczej w rozbudzanie w młodzieży poczucia odpowiedzialności za losy Ojczyzny, krzewienie postaw patriotycznych, pogłębianie wiedzy młodzieży o kraju ojczystym i jego historii”. Dumni z nagrody serdecznie dziękujemy i zapewniamy, że pozostaniemy wierni ideałom głoszonym przez naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego, który nakazywał, by dobro ojczyzny przedkładać ponad inne wartości.


Zajęcia w teatrze Stara Prochownia

Klasa 2a uczestniczyła w niezwykłych warsztatach teatralnych „W teatrze cienia”. Uczniowie w przepięknych klimatycznych wnętrzach, pod okiem instruktora samodzielnie wykonali lalki teatru cieni do własnego przedstawienia. Uczyli się, jak powinna wyglądać postać, aby była jak najlepiej widoczna dla oglądających. Młodzi adepci sztuki teatralnej przygotowali własne scenki, które prezentowali widowni. Występy nagrodzono gromkimi brawami.

Barbara Grabowska


ŚWIĘTO EDUKACJI W TEATRZE RAMPA

W Teatrze Rampa zgromadzili się przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Targówek, dyrektorzy szkół i nauczyciele, aby wspólnie uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystej gali nagrodę Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomira Antonika odebrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 pani Emilia Walczak. Dumą napawa nas fakt, iż kolejny nauczyciel naszej szkoły otrzymał tytuł „Artifex docendi”. Do grona mistrzów nauczania dołączyła pani Marlena Bobińska. Kolejnym miłym akcentem było pojawienie się na scenie pani Bogumiły Stefańskiej, która z rąk Senatora RP Marka Borowskiego odebrała Medal Jubileuszowy 55-lecia za szczególny wkład w rozwój Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz prowadzenie różnorodnych działań na rzecz budowania majestatu Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkim paniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


XVIII Dzień Papieski

14 października br. obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski. Hasłem tegorocznych rozważań i działań było „Promieniowanie ojcostwa”. Ich celem jest uświadomienie niezwykłej roli ojca jako autorytetu, podpory, uosobienia mądrości i odwagi. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach literackich, recytatorskich, plastycznych, poprzez które prezentowali swoje przemyślenia na ten temat. Najmłodsi przygotowali prace plastyczne ukazujące najpiękniejsze chwile z tatą. Najciekawsze rysunki można podziwiać na wystawie, na forum szkoły.


ŚLADAMI ŚW. JANA PAWŁA II

W dniu 13 października 2018 r. Koło Turystyki Sakralnej odbyło wycieczkę „Śladami św. Jana Pawła II”. W ten sposób młodzież uczciła 40. rocznicę wyboru wielkiego Polaka na papieża. Uczniowie z klasy 3a i 3c pod opieką p. Michała Małka odwiedzili miejsca w szczególny sposób związane z pontyfikatem św. Jana Pawła II, m.in. kościół św. Anny oraz plac marsz. Józefa Piłsudskiego. Spacerowali oraz modlili się w kościołach na Starym Mieście. Wyjście to przybliżyło nauczanie świętego Jana Pawła II oraz ukazało wielką rolę jego pontyfikatu dla historii najnowszej.


eTwinning – europejski program w naszej szkole

Podobnie jak w latach ubiegłych nasza szkoła bierze udział w europejskim programie edukacyjnym eTwinning. Tym razem uczestniczymy w projekcie „Family Words’’ zainicjowanym przez nauczycielkę z Turcji. Głównym założeniem projektu jest to, aby uczniowie z różnych szkół europejskich m. in. z Polski, Turcji, Ukrainy, Włoch, Albanii poznali słownictwo związane z rodziną w różnych językach. Młodzież wykonuje zadania i dzieli się efektami swojej pracy na platformie eTwinning. Jednym z dotychczas wykonanych poleceń było zaprojektowanie logo związanego z tym projektem. Nasz symbol graficzny wykonał uczeń klasy 8c Marcin Paduchowski. Mamy nadzieję, że udział w projekcie przyniesie uczniom wszystkich szkół wiele satysfakcji i pozwoli im na rozwój i doskonalenie umiejętności językowych.

Joanna Mikitiuk


WYCIECZKA DO FILHARMONII NARODOWEJ

W okazałym gmachu przy ul. Jasnej w Warszawie mieści się siedziba Filharmonii Warszawskiej, miejsce niedostępne na co dzień dla odwiedzająch. Uczniowie klas 4a i 5c mieli wyjątkową okazję przeżycia muzycznej przygody. Zwiedzali sale koncertowe, kulisy, foyer, poznawali instrumenty. Najwięcej emocji dostarczyła możliwość przysłuchiwania się próbie Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Bardzo dziękujemy Mamie Natalki i Mateusza za zorganizowanie wycieczki. Dzieci wiele się nauczyły i wróciły do szkoły pełne wrażeń.


Wiemy, co jemy!

Klasy drugie aktywnie uczestniczyły w kampanii społecznej organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa pt. „Wiem co jem”. Warsztaty prowadzone były przez trenerów posiadających wykształcenie z zakresu żywienia i dietetyki. W każdej klasie zrealizowano cykl zajęć obejmujący trzy spotkania na temat:    1. Dobre śniadanie w domu i szkole.
   2. Warsztaty kulinarne (przygotowanie prostych potraw śniadaniowych).
   3. Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia.
Były to bardzo ciekawe i przydatne lekcje. Bardzo dziękujemy!

M. Hanc, B. Grabowska


Naukowe eksperymenty

5 października uczniowie klasy drugiej w aktywnie uczestniczyli w bardzo interesujących warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez VIII Ogród Jordanowski. Podczas zajęć dzieci za pomocą zmysłów rozpoznawały różne przedmioty. Ponadto usiłowały odpowiedzieć na pytanie, czym jest siła Newtona, w jaki sposób powstaje ciśnienie oraz sprawdzały, czy trzy stany skupienia wody na pewno istnieją. To była niezapomniana lekcja fizyki. Dziękujemy pani Małgosi za zaangażowanie i przygotowanie tak fascynujących eksperymentów.

Małgorzata Hanc


Warszawska Olimpiada Młodzieży - biegi przełajowe

Na przełomie września i października odbyły się dzielnicowe zawody w biegach przełajowych. Dziesięciu najlepszych zawodników reprezentuje szkołę i dzielnicę w etapie warszawskim. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły. VIII miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Daniel Kołecki z kl. 5a, III miejsce wywalczyła Julia Łucyn z kl. 8c, tuż za nią na IV pozycji uplasowała się Hania Węgrowska z kl. 8b, a X miejsce wywalczyła Maja Siemiątkowska z kl. 8a. Najstarsze zawodniczki Magdalena Cudna z kl. 3e i Weronika Tomaszkiewicz z kl. 3f zajęły II i VIII miejsce. Podczas walki o mistrzostwo Warszawy najlepszy wynik spośród 114 biegaczek osiągnęła w swojej kategorii wiekowej Magdalena Cudna, plasując się na XXI miejscu. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom. Życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Opiekunami podczas zawodów były p. Jolanta Koch, p. Agnieszka Łagoszyn, p. Żaneta Chomiuk


TAJEMNICA WARSZAWSKIEGO ZOO

W ramach 22. Festiwalu Nauki klasa 6a wybrała się do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. W czasie zajęć uczniowie zwiedzili Willę pod Zwariowaną Gwiazdą i poznali wojenną historię warszawskiego ZOO. Podczas lekcji wysłuchali opowieści o państwu Antoninie i Janie Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ukrywali w swoim domu uciekinierów z warszawskiego getta. Młodzież miała także niepowtarzalną okazję zobaczyć zbudowaną tuż po wojnie, lecz nieużywaną i nieprzeznaczoną do zwiedzania, podziemną arenę cyrkową.


ABC POMOCY CHORYM

Jak co roku najaktywniejsi wolontariusze z klas trzecich oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w szkoleniu "ABC pomocy chorym" organizowanym przez Ośrodek Hospicjum Domowe w ramach "Pól nadziei". Uczniowie zostali zapoznani z historią i filozofią medycyny paliatywnej. Dowiedzieli się także, jaka jest rola pomocy psychologicznej w ciężkiej chorobie. Ostatnia część szkolenia to warsztaty, w czasie których wolontariusze uczyli, się jak pielęgnować osoby ciężko chore.


Jesień w krajobrazie Targówka

W Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom dzielnicowego konkursu plastycznego "Jesienna wystawa złoceń" organizowanego przez Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Ogłoszenie wyników połączone było z warsztatami, podczas których dzieci mogły zbudować domki dla ptaków, stworzyć ludziki z różnych materiałów, a także spotkać Panią Jesień i dzielnicową maskotkę Stefana Łasicę. Celem konkursu było przedstawienie jesieni w krajobrazie Targówka. Uczennica oddziału przedszkolnego 0a Weronika Soszyńska zajęła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 3 - 6 lat, przedstawiając krajobraz jesieni w PGR Bródno. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne!


EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Sportu – inicjatywie, mającej na celu promowanie aktywności fizycznej i sportu wśród lokalnej społeczności. Na forum pojawiła się wystawa przedstawiająca ambasadorów ETS w Polsce. Dla wszystkich uczniów, niezależnie od wieku i poziomu sprawności, zorganizowano zajęcia, turnieje, wyścigi, podczas których młodzi sportowcy mogli rywalizować i zdobywać medale. Naszych uczniów do aktywności namawiać nie trzeba, uwielbiają zajęcia wychowania fizycznego, a dodatkowa porcja ruchu sprawiła im mnóstwo radości.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska


ZAINSPIROWANI TEATREM

Czy każdy może być aktorem? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klasy 2a podczas warsztatów teatralnych „Poranek z improwizacją” . Dzieci pod okiem instruktora teatralnego zgłębiały tajniki improwizacji. Początkowo nieśmiało potem z ogromnym aktorskim zapałem odgrywały scenki z wykorzystaniem rekwizytów. Uczyły się swobodnego, spontanicznego wyrażania siebie na scenie. Był to również wspaniały trening kreatywności dla grupy mający wymiar zarówno artystyczno – edukacyjny, jak i integracyjny.

Barbara Grabowska


Dzień Tabliczki Mnożenia

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia - akcji edukacyjnej organizowanej pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia oraz dostarczyć niezapomnianych emocji podczas zdrowej rywalizacji na poziomie poszczególnych klas. Komisja, w skład której weszli piątoklasiści, przeprowadziła egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie w czasie przerw losowali karty z pięcioma przykładami. Do wyboru mieli trzy poziomy trudności zadań: łatwe z wynikiem w zakresie do 50, średnie do 100 i trudne do 500. Uczestnicy, którzy podali wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywali tytuł MT EXPERT i certyfikat potwierdzający wynik egzaminu. Uczniom akcja bardzo się podobała.
Nad przygotowaniem i prawidłowym przebiegiem ŚDTM czuwali szkolni koordynatorzy p. Marta Gałat i p. Anna Matkowska.


Innowacja w nauczaniu

Klasa 2b w bieżącym roku szkolnym została objęta innowacją pedagogiczną pt. „Origami płaskie jako forma wspomagania rozwoju dziecka w edukacji wczesnoszkolnej”. Włącza się ją w obowiązkowe treści nauczania na zajęciach lekcyjnych. Stanowi ona metodę terapeutyczną zaburzeń różnego charakteru i stopnia począwszy od zaburzeń osobowościowych, psychicznych, jak i trudności z koncentracją oraz przyswajaniem wiedzy. Jako autor głęboko wierzę, że ta forma nauki prowadzona metodami aktywizującymi zainteresuje dzieci, a także ułatwi im edukację w drugim etapie kształcenia. Efekty pracy prezentowane będą m. in. na stronie internetowej szkoły.
Mamy już pierwsze doświadczenia. Wykonywaliśmy samodzielnie znaki drogowe, by łatwiej i szybciej zapamiętać ich przeznaczenie. Na lekcjach matematyki tworzyliśmy zbiory i przeliczaliśmy elementy. Omawiając lekturę pt. „Brzydkie kaczątko”, zobrazowaliśmy głównego bohatera, samodzielnie dobierając elementy papierowego ptaka oraz urozmaiciliśmy poznanie jednej z zasad ortografii.
Podczas zabaw uczniowie zdobyli, przyswoili i utrwalili wiadomości oraz umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, przyrodniczej, matematycznej i technicznej.

Małgorzata Hanc


W gościnie u Marii Curie – Skłodowskiej

Klasa 7a wraz z wychowawcą i pedagogiem wspomagającym udała się do Muzeum Marii Curie - Skłodowskiej przy ul. Freta. W ramach Festiwalu Nauki uczniowie wysłuchali wykładu pt. „Produkty spożywcze okiem chemika”. Mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowego żywienia. Podczas pokazu chemicznego poznali sposoby wykrywania określonych składników, np. cukru czy białka w spożywanych na co dzień produktach. Po wykładzie młodzież obejrzała pamiątki związane z polską noblistką: dokumenty, fotografie oraz przedmioty codziennego użytku.

Bogumiła Stefańska, Mirosława Kępista


Integracja klas pierwszych

10 września wszystkie pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się do pobliskiego parku Bródnowskiego. Korzystając z pięknej pogody i atrakcyjnego placu zabaw, bawiły się na świeżym powietrzu. Gry i zabawy miały na celu zintegrowanie najmłodszych uczniów naszej szkoły. Mogli lepiej się poznać i pokazać z innej strony. Nic tak nie jednoczy jak wspólna dobra zabawa. Po powrocie do szkoły z pewnością wykorzystają pozytywne wrażenia do budowania przyjaznych relacji między klasami.


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018

Fundacja Nasza Ziemia już po raz dwudziesty piąty zaprosiła Polaków do udziału w Akcji Sprzątanie Świata. Jubileuszowa edycja przebiegała pod hasłem: „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”. Włączyli się do niej także uczniowie klas czwartych naszej szkoły, którzy w poszukiwaniu śmieci wybrali się do parku Bródnowskiego. Pełni zapału penetrowali trawniki, rabatki i chodniki, żaden papierek czy kapsel nie umknął ich uwadze. Dzieci potraktowały zadanie bardzo poważnie, dumnie maszerowały do szkoły z workami pełnymi śmieci. Była to także dobra zabawa – przy tak pięknej pogodzie nawet sprzątanie może być przyjemnością.


DZIELNICOWA UROCZYSTOŚĆ W NASZEJ SZKOLE

5 września po uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odbyło się w naszej szkole dzielnicowe rozpoczęcie roku szkolnego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. senator RP Marek Borowski, Prezes Oddziału ZNP Praga Północ, Targówek, Białołęka Anna Osypiuk, Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Zbigniew Poczesny, Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomir Antonik, naczelnicy i pracownicy wydziałów Urzędu Dzielnicy Targówek, zaprzyjaźnieni przedstawiciele wyższych uczelni, służb mundurowych i instytucji wspierających proces edukacji, a także dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek oświatowych oraz nauczyciele. 2018 to rok szczególny, toteż uroczystość miała podniosły, patriotyczny charakter. W przemówieniach wskazywano rolę szkoły w procesie walki o niepodległość, podkreślano, że o wolność trzeba dbać zawsze, pielęgnować ją, uczyć postaw patriotycznych. Przygotowując oprawę artystyczną, staraliśmy się wyrazić dumę i radość z faktu, że żyjemy w suwerennej ojczyźnie. Nie zabrakło więc pieśni patriotycznych, menueta naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego oraz tańca z flagą.
„Wszystko mam za nic: muzykę, sztukę, imię poświęcę, widzę tylko przed sobą obowiązek służby Narodu” - tak wołał nasz patron – Ignacy Jan Paderewski. Niechaj te słowa, będące duchowym testamentem wielkiego muzyka i patrioty, staną się też naszym credo. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, byliście wspaniali!


JESTEŚMY VARSAVIANISTYCZNĄ SZKOŁĄ
CERTYFIKAT ZDOBYTY

W czerwcu 2018 r. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przyznało nam certyfikat „Varsavianistyczna szkoła”. Jego zdobycie poprzedzały cztery lata zmagań, których ciężar spoczął na Kole Edukacji Regionalnej, jego koordynatorce pani Bogumile Stefańskiej i uczniach - miłośnikach Warszawy oraz niestrudzonych uczestnikach weekendowych wypraw. Wycieczki po mieście to jedno z kryteriów, które należało spełnić w walce o certyfikat. Nadto co roku byliśmy zobligowani do:
- przeprowadzenia 10 zajęć o Warszawie,
- pracy na rzecz środowiska lokalnego,
- organizowania spotkań z varsavianistami,
- zrobienia gazetki i udziału w konkursach o tematyce warszawskiej,
- realizowania inicjatyw TPW (np. obecność na grach miejskich),
- udziału w uroczystościach rocznicowych na terenie miasta,
- zdobycia odznak turystycznych,
- współpracy z instytucjami kulturalnymi Warszawy,
- do działania związanego z Wisłą.
Na certyfikat pracowała cała szkolna społeczność, zatem dziękujemy:
- każdemu wychowawcy, który zorganizował „warszawską” wycieczkę dla swoich uczniów,
- szkolnemu wolontariatowi, na którego barkach spoczęła realizacja kryterium „Pracuję na rzecz środowiska lokalnego”,
- pocztowi sztandarowemu, uczestnikowi uroczystości rocznicowych na terenie Warszawy.
Czyniąc ukłon w stronę tych, którzy przyczynili się do zdobycia certyfikatu, należy podkreślić ofiarną pracę uczniów klasy 3b (rocznik 2013 - 2016, wychowawczyni p. B. Stefańska ), 3e (rocznik 2014-2017, wychowawczyni p. M. Marcinowska) oraz 3g (rocznik 2015-2018, wychowawczyni p. N. Siedlecka), którzy byli członkami Koła Edukacji Regionalnej. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie ogromne zaangażowanie, kreatywność i zamiłowanie pani Bogumiły Stefańskiej, naszego Mistrza Nauczania i pasjonatki historii. DZIĘKUJEMY!


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


Archiwum strony